Do očkování proti nemoci covid-19 se senioři moc nehrnou, řada z nich narychlo vyvíjeným vakcínám nevěří
Ilustrační foto: ingimage.com

Do očkování proti nemoci covid-19 se senioři moc nehrnou, řada z nich narychlo vyvíjeným vakcínám nevěří

8. 1. 2021

Patří do nejohroženější skupiny, v níž dochází po nákaze nemocí covid-19 k nejčastějším i nejtěžším komplikacím, ale i k nejvyššímu počtu úmrtí. Přesto se lidé nad šedesát let až tak moc do očkování nehrnou. Alespoň ti z největšího portálu pro aktivní seniory.

Padesát na padesát. Takový je výsledek ankety mezi čtenáři portálu i60, kteří odpovídali na otázku, zda se nechají očkovat proti nemoci covid-19. Rozhodně ano nebo spíše ano odpovědělo celkem 1067 seniorů, rozhodně ne nebo spíše ne řeklo k vakcinci 1054 dotazovaných. Z celkového počtu 2527 lidí, kteří se ankety zúčastnili, nebylo v prosinci rozhodnuto 406 seniorů.

anketa.png

Poněkud lépe dopadl průzkum, který si nechalo zpracovat Ministerstvo zdravotnictví. Z něho vyplynulo, že očkování odmítá zatím 30 procent respondentů ve věku nad šedesát let. Ministerstvo přitom věří, že připravovaná kampaň na podporu vakcinace proti nemoci covid-19 mnoho dosud váhajících lidí nakonec přesvědčí.

„Výsledek ankety na portálu i60 mě ani moc nepřekvapil. Také jsem se dotazovala v průběhu prosince mezi svými pacienty, zda se nechají očkovat a většina byla proti očkování,“ říká onkoložka Petra Garnolová. Ta vakcínu proti nemoci covid-19 rizikové skupině doporučuje. „Rizikoví jsou lidé nad 65 let, hodně obézní, ti, co mají více nemocí nebo sníženou imunitu. Riziko očkování je určitě nižší, než riziko komplikovaného průběhu onemocnění. V Česku je problém ten, že se k tématu koronaviru a očkování vyjadřuje v médiích kdekdo, ale nikdo lidem férově neřekne, že sice určité informace o účincích očkování zatím nemáme, ale že je vakcinace jediná rychlá a snad efektivní a bezpečná cesta, jak epidemii porazit. To podle mě zhoršuje celou situaci a náladu ve společnosti a prohlubuje polarizaci,“ uvádí MUDr. Petra Garnolová.

Podobně uvažují i někteří senioři – čtenáři portálu i60. „Očkovat proti covid-19 se nechám, věřím lékařům. Očkování považuji za zodpovědné vůči společnosti, pomůže to ukončit pandemii, pomůže to ekonomice, aby nezkrachovala, pomůže to zabránit sociálním dopadům. A považuji to za zodpovědné i vůči mé osobě, jsem v pracovním procesu, stýkám se s mnoha lidmi, nechci živořit, ale žít,“ říká například paní Daniela Řeřichová. Zodpovědnost je důvodem pro očkování i u paní Anny Potůčkové: „Očkovat se nechám stejně, jako se nechávám očkovat proti chřipce. Chci žít plnohodnotný seniorský život, nechci být ve strachu, že nakazím své nejbližší a také sebe. A chci se setkávat s přáteli, rodinou, jezdit na výlety apod. Takže chci být zodpovědná jek před sebou samou, tak vůči těm, se kterými budu v kontaktu. Ti mají právo být chráněni před mým nakažením. A určitě nechci aby si na mně ukazovali prstem, že jsem je nakazila proto, že jsem odmítala očkování. Nechci být bezohledná vůči svým spoluobčanům, rodině, přátelům.“

„Pokud se většina seniorů naočkuje, tak pro mladé virus není nebezpečný a mohli bychom konečně normálně žít. Jinak se ekonomika zhroutí. Takže vidím světlo na konci tunelu,“ uvádí také paní Dana Divišová. Pevně rozhodnuta nechat se naočkovat je i paní Marie Měchurová: „Hned jak to půjde, nechám se naočkovat.“

Chceme cestovat a užívat si s vnoučaty

K hlavním důvodům, proč se chtějí senioři nechat očkovat, patří také styk s rodinou, ale i kultura a cestování, což je důležité třeba pro paní Jarmilu Komberec Jakubcovou: „Očkovat se nechám, protože chci žít plnohodnotný život bez strachu z nákazy a ještě bych se chtěla podívat do zajímavých míst, jak v Česku, tak i v zahraničí.“

Pro další čtenářku, Margitu Melegovou je zase nejdůležitější setkávání s rodinou. „Necháme se očkovat, už to bez dětí a vnoučátek nevydržíme, čas utíká, chceme si těch pěkných chvilek ještě užít,“ uvedla v anketě paní Melegová.

Tento důvod chápe i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Moje maminka je lékařka, která za padesát let své praxe pomohla tisícům pacientů. Dnes jí je 87 let a sama je nemocná. Od jara nebyla venku, a kromě sestřiček z domácí péče, které jí pomáhají, jsem já prakticky jediný člověk, který za ní může chodit. Nejlepším dárkem, který jsem jí mohl, byť trochu opožděně dát k Vánocům, bylo očkování. Právě očkování nám umožní, abychom se mohli s maminkou stýkat celá rodina včetně našich dětí – jejích vnoučat a abychom si konečně po měsících zase mohli dát pusu,“ říká pro portál i60 Milan Kubek. Ten věří, že právě senioři se nechají očkovat, aby mohli vyjít ze své nucené izolace. „A spoléhám i na to, že senioři přesvědčí své příbuzné, kteří je mají rádi, aby se už kvůli nim nechali také očkovat, jakmile to bude možné. Bylo by přece škoda zbytečně umřít, když už máme účinnou vakcínu,“ uvedl MUDr. Milan Kubek.

Vakcíně nevěříme, je to hlavně byznys

Polovina respondentů v anketě uvedla, že se očkovat nenechá. Jako důvod lidé uvádí zejména to, že je vakcína nová, tedy nevyzkoušená. Řada z nich se bojí i vedlejších účinků. „Budu asi poslední, která se nechá očkovat. Je zajímavé, že vakcína byla vyvinuta už za osm měsíců,“ říká například paní Hana Čadová a podobně se vyjádřila například i paní Lidmila Nejedlá: „Nevím, protichůdné názory ve mně vyvolávají obavy. Chtěla bych mít možnost vybrat si vakcínu, které bych nejvíce důvěřovala, firmy se předhánějí, měly se sjednotit na zdokonalení vakcíny. Budu asi mezi posledními, kdo bude očkován.“

Skeptický k vakcinaci je i pan Jan Zelenka. „Očkovat se určitě nenechám. Vakcína není dlouhodobě vyzkoušená a jak uvádějí odborníci, vir mutuje. Vakcína na něj vůbec nemusí působit. Někteří odborníci poukazují na možné dlouhodobé následky. Já si nehodlám zničit zbytek svého života. To očkování je především obrovský, miliardový byznys a pak teprve snaha o zdraví lidí. Já mám sice všemožné zdravotní problémy, ale na virózy netrpím dlouhá desetiletí,“ vysvětluje svůj postoj pan Zelenka.

Paní Iloně Kolářové zase vadí hlavně to, že informací o vakcinaci je málo a jsou protichůdné. „Očkovat se dobrovolně nenechám, protože ani všichni lékaři v tomto názoru nejsou jednotní. Doteď nikdo neřekl, jak často se bude muset přeočkovávat, jako např. při chřipce. Doufám, že mě k tomu nedonutí a také doufám, že nedojde k tomu, aby očkovaní měli výhody proti neočkovaným, což už by byla šikana a sprosťárna, která nemá obdoby. Zajímavé je, že lékaři, kteří jsou proti očkování, nesmějí veřejně moc vystupovat, což je velice podivné. Ať si každý dělá, co chce, ale mě ať dají pokoj. Do práce chodím nepřetržitě, nějak zvlášť s nechráním, roušky nosím na půl žerdi, přišla jsem do styku s tisíci lidmi, možná jsem koronavir měla, to nevím, ale věřím, že když má člověk dobrou imunitu, tak se dávat očkovat nemusí,“ odpověděla v anketě paní Kolářová.

Vakcíny zachránily miliony životů

Očkování jako jediné  možné řešení pandemie vidí geriatrička Renáta Petrová. „Čím více lidí bude proočkováno, tím rychleji se přestane vir šířit a způsobovat další a další onemocnění. Vakcína proti nemoci covid-19 je vyrobena podle stejných principů jako vakcíny proti jiným virovým onemocněním. Očkuje se léta dětská obrna, neštovice, ebola. Ty vakcíny zachránily miliony životů a řadu virů úplně vymýtily,“ vysvětluje MUDr. Renáta Peterová, která mezi svátky sama nemoc s těžším průběhem prodělala. A svým senorským pacientům vakcinaci doporučuje.

 

koronavirus zdraví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.9 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Gebauerová
Nelíbí se mi, že není od odborníků jednotný názor a vůbec se o tom prakticky nemluví, pro koho je očkování nevhodné, akorát se zmiňuje o roztroušené skleróze a i to není jednotné.. Např. já mám sníženou imunitu a jedna doktorka mi řekla, že rozhodně ne, další že ano. Já bych se očkovat dala, protože jinak budou třeba na dovolené a j. požadovat testy a to se důchodce opravdu nedoplatí.
VANDA Blaškovič
Nedá mi, abych nezdůraznila jednu geniální myšlenku z diskuze : Budu ráda,( tedy, nejedná se o mne) když zájemců o očkování bude co nejvíce, aby pro ty co očkovat nechtějí se nedostalo.....:)....:)
Vladimír Mikuša
Jsem přestárlej dědek, (za týden mi bude 84), stařecky nahluchlej, s 6 let diagnostikovanou rozedmou plic, jinak zdravý jak Babišova řepka. V životě jsem byl očkován jen jako malé dítě, (nevím co vše, ale jako ostatní z té doby), poté na vojně při odvodu mega injekce do prsou a cca před 50 roky proti tetanu. Jinak nic. K doktorce chodím 1x do roka na komplexní vyšetření a pro papír do ŘP. Protože se mi blbě dýchá i bez roušky, tak ji nikde nenosím, ani v obchodech, prostě nikde. Vysvětlím obsluze proč a zatím to všichni akceptují. Jediné, čemu věřím je dezinfekce rukou. Pokaždé, když vyjdu z obchodu k autu, vyndám sprej s dezinfekci, umyju ruce a mám klid, doma pak mýdlo a hodně horká voda. Protože vedu vlastní web "Nekorektní TOP-CZ", zabývám se a studuji tuto pandemii od jejího začátku, takže mám poměrně dobré informace o stávajících vakcínách. Ta co nakoupila EU prro ČR, (od firmy Pfizer), je ta nejhorší co byla vyvinutá. Když už vakcínu, tak si počkat na to co přijde od anglické společnosti AstraZaneca. Tato společnost vstoupila do kooperace s ruskou společnosti, která vyvinula vakcínu Sputnik a dávají dohromady společnou vakcinu. Osobně se ale očkovat nenechám a pokud vláda přijme jakákoliv opatření ve smyslu, kdo bude očkován, bude mít benefity, (slova min. Blatného), tedy vytvoření apartheidu, budu mezi prvními co podáme žalobu na stát k mezinárodnímu soudu pro lidská práva.
Jitka Caklová
Raději jednou umřu zdravá, např. jako tatínek mého manžela. Jednoho dne ulehl a usnul. Podle mého názoru, určitě lepší než moje maminka, po mozkové příhodě tři roky ležící, netečně koukající do stropu, kdy to nebylo k životu, ani k smrti. Budu ráda, když zájemců o očkování bude co nejvíce, aby pro ty co očkovat nechtějí se nedostalo.
jitka schildhabelová
já nechci umřít zdravá a proto se nechám očkovat,jsem ráda,že odpírači očkování mi umožní se dostat k vakcíně dřív,tímto všem děkuji.
Jitka Caklová
Zastydlý puberťák nejsem a proto z vlastních bohatých životních zkušeností, ne "co jedna paní povídala", vím, že nemoci, krom dětských, které jsem prodělala, vznikly v mé hlavě, díky mému myšlení. Dokonce i vím, že streptokok, který nevím jak dlouho "spal" v jedné z částí mého těla, se jednoho dne "probudil", přestěhoval se do plic a napáchal v nich škody. Kdybych bývala tomu místu, kde "v poklidu spal", nevěnovala pozornost, mnohých bolestí jsem mohla být ušetřena. S covidem to vnímám stejně a o tom je můj opravdový život, o čem nevím, to mi není ♥
Martin Vrba
Věra Halátová 9.1.2021 16:07 Paní Věro, jsem rád, že patříme do stejné krevní skupiny „H“ (přesněji tedy se smyslem pro humor, aby mne zase někdo nenapadl, že jsem Vás urazil). Ale na světě žijeme a umíráme obklopeni miliony věcí, o kterých toho mnoho mnohdy moc nevíme a už jsme si na to zvykli. Kdyby lidé například (vybírám namátkou z toho milionu) věděli, když si sedali do prvních automobilů, u kterých si museli ještě najímat zdatného běžce s praporkem, který před nimi běžel a rozháněl lidi, aby mohlo jejich auto bezpečně projet, že v 21. století v důsledku dopravních nehod zemře ročně 1,35 milionu lidí (o zmrzačených nemám přehled), tak by 29. ledna 1886 Karla Benze, když si přišel požádat o patent na patentový úřad na svoji tříkolku poháněnou spalovacím motorem, místo zápisu, rovnou zastřelili. A že se nechcete nechat očkovat, protože je vakcína nedostatečně prověřena a máte z ní strach? Možná vás uklidním zprávou, že se třeba ani pořádně neví, zda i pouhé vytržení 8 vlevo dole nebylo náhodou i příčinou náhlé mozkové příhody a i smrti u některých lidí. :)
Jaromír Tomečka
¨Jestli má někdo filozofii "Chci umřít zdravá, proto se očkovat nenechám." no tak je možné, že se mu to splní velice brzy.
Věra Halátová
Já nejsem "zastydlý puberťák". Prohlášení pana Martina Vrby mne pobavilo a rozesmálo. Je to tak i podle mého názoru. Na někom se to musí vyzkoušet. Zemřít zdravá, to by mne absolutně namíchlo, ale proč si nechat napíchávat něco, o čem se ještě málo ví?
Marie Ová
Chci umřít zdravá, proto se očkovat nenechám. Ostatním očkování nijak nevymlouvám, přeji všem očkovaným, aby očkování získali všechno, co očekávají.

Zpět na homepage Zpět na článek