Klub tvůrčího psaní Lipen a jeho nově vydané texty
Foto: archiv autora

Klub tvůrčího psaní Lipen a jeho nově vydané texty

23. 1. 2021

Někdy v listopadu loňského roku byl náš litoměřický klub tvůrčího psaní Lipen osloven nakladatelstvím Pasparta se žádostí poskytnout nějaké texty pro připravovanou publikaci, týkající se problémů amatérských autorů při jejich tvůrčím úsilí. Pro náš klub to bylo přímo vyznamenání, neboť podobných klubů tvůrčího psaní je v republice dnes mnoho.

Pár informací k našemu klubu. Co vlastně znamená ta zkratka LIPEN? Je to jednoduché. Vzhledem k tomu, že klub vznikl v roce 2011 pod ochrannými křídly litoměřické knihovny K. H. Máchy, název znamená, že to jsou litoměřičtí penzisté. I přes vyšší věk svých členů klub vykazuje po celých deset let čilou a viditelnou činnost, včetně činnosti publikační. Klubové sborníky, které vydáváme dvakrát do roka, jsou k dispozici i v knihovním fondu a čtenáři knihovny si je mohou půjčovat. Snažíme se psát povídky, pověsti, básně, eseje, recenze, fejetony či slovní hříčky. Procházíme po jednotlivých žánrech, brousíme si kvalitu svého literárního jazyka, zkrátka, snažíme se a učíme se psát. Vybrané výsledky této naší práce jsou pak vidět v uvedených pololetních sbornících.

Klub vznikl z podnětu paní Kateřiny Minkové, která má do seniorského věku sice ještě daleko, ale s úspěchem a patřičnou erudicí ho vede až do dnešních dnů.

Členové klubu se také prezentují na pravidelném letním veřejném čtení, organizuji akci Noc literatury a také přispívají velkým počtem příspěvků do Národní kroniky. Velkým klubovým úspěchem bylo vydání knihy nových pověstí Litoměřicka, pod názvem „Dneska jsem viděl psa“, v roce 2015.

Nyní se však vrátím k úvodu. Vzhledem k množství textů, které po dobu existence klubu v naší klubové autorské dílně vznikly, nebyl žádný problém poskytnout nakladatelství Pasparta požadované texty do jeho připravované publikace. Sepsání a sestavení této publikace se ujala známá spisovatelka, paní Daniela Fischerová. Paní Fischerová není ale pouze spisovatelkou, v průběhu svého života prošla profesemi publicistky, scénáristky, dramatičky, redaktorky nakladatelství Orbis, je také autorkou školních učebnic a v současné době vyučuje obor tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Publikace, kterou ve spolupráci s nakladatelstvím Pasparta sestavila a opatřila odborným úvodem, se jmenuje „Literární salón U stříbrných lišek“, s podtitulem „Když senioři píší“.

Z publikovaných padesáti šesti textů je devatenáct textů autorů našeho klubu. Z tohoto počtu je pět textů mých. Kniha vyšla pro širokou veřejnost počátkem letošního roku a náš klub ji vzápětí obdržel. Je to náš nesporný úspěch.

Na závěr tohoto článku si dovolím citovat něco málo z úvodu, kde paní Fischerová v krátkosti shrnuje své poznatky a zkušenosti spisovatelky a lektorky tvůrčího psaní a používá k tomu citace známých spisovatelů a umělců.

 Cituji:

 „První verze házíme psům!“

Autorkou tohoto výroku je sama spisovatelka D. Fischerová. A pokračuje:

„Neodevzdávejte první verze! Autor, dbalý své cti, první pokus nedá prostě z ruky. Druhé verze jsou zákonitě lepší. Druhá verze je šance říct to líp.“

 „Dobrý autor se pozná nejen podle toho, co napsal, ale hlavně podle toho, co vyškrtl.“

„Tohle jsou slova Antona Pavloviče Čechova a jsou velmi pravdivá. Náš nejlepší pomocník je velký škrtací fix, nebo klávesa Delete.“

 „Co udržuje příběh naživu? Jsou to překážky. Když postavy dosahují svých cílů příliš lehce, příběh ztrácí všechno napětí.“

„František Daniel, šéf americké filmové školy. Má pravdu. Pišme o překážkách. Pišme o rizicích a životních trablech. Nedávejme svým postavám nic zadarmo.“

 Těch moudrých myšlenek zkušeného člověka a spisovatele je v úvodu knihy daleko víc. Já i moji kluboví přátelé tak máme kromě radosti ze zveřejnění některých svých textů proto i důležitý materiál k zamyšlení a k aktivizaci a zlepšení své vlastní tvůrčí činnosti.

 

 

 

Park V. Havla, veřejné  čtení

 

Setkání v  Park café

 

Pravidelná úterní schůzka v knihovně

Můj příběh
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Rostislav Mraček
Přečetl jsem se zájmem. Blahopřeji vám k tak aktivnímu klubu. (Jen fotografa vyměňte! Fotka přes plný odpadkový koš? :))
Marie Faldynová
Líbí se mi, že k sobě našli cestu lidé se společnými zájmy! Ať se vám daří dávat i brát ve společné práci!
Soňa Prachfeldová
To je skvěle, mít takovy klub a ještě bohulibou činnost. Společné zájmy aktivne sbližují lidí. Tak ať vám vzkvétat vaše literární činnost fandím.
Alena Švancarová
Pane Zelenko žen je za prvé více než mužů a navíc ženy jsou opravdu aktivnější než muži.A tak proto je všude,kde se něco děje,mnohem více žen.Mužů jsou zase plné hospody.Město Litoměřice mám ráda mám na tato místa osobní vzpomínky.A Vy hezky píšete.
Jan Zelenka
Alenko, moc děkuji. Libore, na té knize je výborný právě ten úvod, kde velmi jasně a stručně paní Fischerová píše, jak psát a čeho se vyvarovat. všem díky za ohlasy.
Alena Vávrová
Jene, blahopřeji - vskutku bohulibá aktivita. Ať se ti i nadále v tvůrčí činnosti daří.
Anna Potůčková
Myslím že je prima, když se může člověk setkávat s lidmi, které mají stejné zájmy. Určitě to každého jedince nějak obohatí.
Libor Farský
Výborně, Jendo a děkuji - potřebuji inspiraci. Knihu Literární salón U stříbrných lišek“, s podtitulem „Když senioři píší“. jsem objevil na Mega-knihy za 190 Kč a objednám si ji.
Libor Farský
Výborně, Jendo a děkuji - potřebuji inspiraci. Knihu Literární salón U stříbrných lišek“, s podtitulem „Když senioři píší“. jsem objevil na Mega-knihy za 190 Kč a objednám si ji.
Jan Zelenka
Co se týče poměru mužů a žen, vezměte si např. íčko. Kolik je zde aktivních mužů a kolik žen? Zdá se, že ženy jsou obecně nějak aktivnější. A mají větší potřebu se setkávat a vyměňovat si názory. Ale tím nechci rozpoutat diskusi na toto téma. Jsem ještě na jednom literárním serveru a tam je také drtivá převaha žen. Mně to rozhodně nevadí. Fandím jim.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl:  Jak si nainstalovat a používat aplikaci Záchranka

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

21%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

12%

SPD

9%

ČSSD

8%

KSČM

6%

Trikolora

8%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

7%

K volbám vůbec nepůjdu

8%