Ptáci v zimě na snímcích seniorských fotografů: u krmítka, u vody, v lese
Divadelní představení u krmítka. FOTO: Libuše Heulerová

Ptáci v zimě na snímcích seniorských fotografů: u krmítka, u vody, v lese

16. 2. 2021

Kdo se s námi rozdělí, tomu nebe nadělí, říká české přísloví. Faktem je, že ptáci jsou zejména v tuhých mrazech lidem vděčni za nabídku potravy. U krmítka se jim pak odvděčí kreativními pózami, nejrůznějšími tanečky, ale i bojůvkami. Ideální příležitost pro fotografy.

Hůře už se fotí ptáci ve volné přírodě, tedy ti, kteří ke krmítkům nepřilétají, ale živí se třeba rybami jako kormoráni či ledňáčci. I ty zachytili naši čtenáři svými objektivy.

Podívete se na nejrůznější druhy ptáků v české přárodě, které ulovili naši čtenáři - fotografové.

Kdo přilétá do krmítek?
U krmítek můžeme nejčastěji vidět sýkorky, zvonky, kosy, ale i dlasky, brhlíky a další ptáčky, které mají rádi semena, tuk či jablka. Při krmení hrají ptáci nejrůznější divadelní představení.

Zdenka Žichovská_Diskuze.jpg

FOTO: Zdenka Žichovská

Zdenka Žichovská2.jpg

 FOTO: Zdenka Žichovská

Zdenka Žichovská 3.jpg

FOTO: Zdenka Žichovská

Heulerová3.JPG

FOTO: Libuše Heulerová

Závodní Jídelna_Valeriánová.JPG

Závodní jídelna. FOTO: Elena Valeriánová

Parukářka_Ilona KOlářová.jpg

Sýkora parukářka. FOTO: Ilona Kolářová

Kosí kouzlo
Kosi mají nejraději namrzlá sladká jablíčka. ale nepohrdnou ani dalšími plody, které na stromech zůstávají z podzimu.

Marta Nosková.jpg

FOTO: Marta Nosková

Valeriánová 6.JPG

FOTO: Elena Valeriánová

Zdenka Kroulíková.JPG

FOTO: Zdenka Kroulíková

Plaché červenky

Někteří ptáčci se bojůvek na krmítku bojí a vyčkávají, až na ně přijde řada.

Čevenka_Ilona KOlářová.jpg

Červenka. Ilona Kolářová

Valeriánová 5.JPG

FOTO: Elena Valeriánová

Heulerová.jpg

FOTO: Libuše Heulerová

Sojčí pírko

K příbytkům za potravou se v zimě přesovají i sojky a ukrást si něco na zub přilétají také straky.

Věra Ježková.JPG

FOTO: Věra Ježková

Jaromír Košek.JPG

Sojčí pírko můžete najít i pod vaším krmítkem. FOTO: Jaroslav Košek

Ptáci na vodě a u vody

U řek, jezírek a rybníků potkáme nejčastěji kachny a labutě, kteří si rádi počkají na nějaký ten starý rohlík. Také holubi a hrdličky hledají, zda jim někdo něco nenadrobí.

KLuci u vody, Lenka Měkotová.JPG

Kluci u vody. FOTO: Lenka Měkotová

Marie Orsagová.jpg

FOTO: Matie Országová

Mertová 2.JPG

Když se ptáci nechtějí fotit. FOTO: Irena Mertová

IMG-20210209-141101.jpg

FOTO: Eva Krausová

Hrdliččin zval ku lásce hlas

Prachfeldová.JPG

FOTO: Soňa Prachfeldová

Irena Mertová.JPG

FOTO: Irena Mertová

Ptáci rybáři

A pak máme ptáky, kteří ke krmítku rozhodně nepřiletí. O to těžší je pořídit jejich fotografii. Tady jsou fotky volavek, kormoránů, ale i ledňáčka a dalších tvorů z ptačí říše.

Marie Bartošová1.jpg

FOTO: Marie Bartošová

Valeriánová6.JPG

Ledňáček si ulovil snídani. FOTO: Elena Valeriánová

Valeriánová10.JPG

Hádejte, jak se jmenuje tento krasavec? FOTO: Elena Valeriánová

Valeriánová9.JPG

I dravci mají v zimě hlad. FOTO: Elena Valeriánová

Valeriánová.JPG

Volavky spořádají za rok desítky kilogramů ryb. FOTO: Elena Valeriánová

Vladimír Kemr.JPG

Kormoráni na Vltavě. FOTO: Vladimír Kemr

Když je velká zima

Při tužších mrazech se i ptáčci "zachumlají, aby jim nebyla taková zima.

Tollarová3.jpg

FOTO: alena Tollarová

Valeriánová2.JPG

FOTO: Elena Valeriánová

 

A na závěr přidáváme ještě rady Česk ornitologické společnosti, jak správně krmit ptáky:
- Krmíme od listopadu do března.
- Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
- Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři.
 - Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
- Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme od trusu a slupek.
- Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené, přepálené apod.
- Pozor na velké skleněné plochy v blízkosti krmítka. Ptáci do nich mohou narážet a vážně se poranit či zabít.
- Lojové koule a tukové směsi vždy věšíme na stinná místa, na slunci se mohou roztavit či žluknout.
- Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pak můžeme pozorovat.

 

ptactvo
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.9 b. / 33 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Erika Kolář
U nás každoročně padne pro ptáčky v krmitkach min. 30 kg slunecnice a kromě toho cca 100 lojovych koulí, velkých i malých. Vloni jsme měli rekord, nad sto už jsem nepočítala. Letos zbývá do stovky asi dvacet. Krmíme na zahradě a pak také v paneláku.
Zdenka Žichovská
Rady: Pozor na velké skleněné plochy................. Stalo se dnes (vlastně už včera) odpoledne. Šla jsem zrovna domů, vtom dvě dost velké rány. Do okna v přízemí našeho paneláku narazili v letu dva čížkové - jsou hodně rychlí. Jeden se odrazil od okna a odletěl, druhý spadl dolů na studený sníh a zůstal tam ležet. Vypadal jako mrtvý. Vzala jsem ho do dlaní, hladila po hlavičce, mluvila na něj - pootevřel očka. Po několika minutách se trošku pohnul, potom se postavil na nožky a na mé dlani odpočíval ještě čtvrt hodiny, potom zamával křidélky a odletěl. Dovedete si představit jakou jsem měla radost? A proč do okna narazili? Náš panelák je na kraji města, v okně není záclona, byl tam odraz břízy a volné krajiny. A sklo číškové neviděli.
Hana Řezáčová
Krása!
Jitka Hašková
Děkuji za článek a úžasné fotky ptáků. Já jsem dítě města, tak se naučím ještě na stará kolena poznávat ptáky.
Anna Potůčková
Díky za článek, díky za opeřence všem fotografujícím! Také jsem dnes té ptačí drobotině nasypala do krmítka.
Věra Ježková
Moc hezký nápad a moc hezké fotky. Děkuji, že je mezi nimi i moje. :-)
Martina Růžičková
Článek mě moc potěšil. A ráda jsem si znovu prohlédla všechny ty krásné fotky milých opeřenců :-)
Marie Měchurová
Moc hezké. Máme u nás zajímavé ptáčky a šikovne fotografy!
Zdenka Soukupová
To jsou moc krásné fotky. Obdivuji fotografky, že umí ty ptáčky tak krásně zachytit.
Soňa Prachfeldová
To je krásné ptačí shrnutí, děkuji.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.