Vidím lépe, slyším lépe - a dál?

Vidím lépe, slyším lépe - a dál?

22. 2. 2021

Před čtvrt stoletím jsem zjistila, že si budu muset nechat prodloužit ruce, nebo předepsat brýle, protože psaný text jsem na běžnou vzdálenost viděla rozmazaně. Volba byla jasná, šla jsem k očnímu lékaři a dostala brýle na čtení. Návštěvu této ordinace jsem si mnohokrát zopakovala, protože jak naskakovala léta, zvyšovala se i potřebnost zvýšit počet dioptrií na blízko a tyto potvůrky se ozvaly i na dálku.

Před rokem jsem konstatovala, že musíme koupit novou televizi, neboť té staré odchází obrazovka. Manželovi se moje plány nezdály, že prý nic nepozoruje a doporučil mi, abych si u očaře ověřila, že na vině není přístroj, ale moje oči.

Měl pravdu. Jenže když při zkoušení vyššího počtu dioptrií jsem stále viděla rozmazaně, lékař pojmenoval stav mých očí: máte šedý zákal, k tomu váš věk, více dioptrií nepomůže, doporučuji operaci. Nerozmýšlela jsem se ani vteřinu, ihned jsem souhlasila a z ordinace odešla s doporučením na vybranou oční kliniku. Nebudu popisovat průběh operace, výsledek mě okouzlil. Připlatila jsem si, takže brýle na dálku nepotřebuji. Na blízko ano, a častokrát jsem litovala, že jsem škudlila a nepřidala si, abych potřebovala jen brýle sluneční. Ale i tak jsem nesmírně spokojená. S jednou vadou. Když jsem uklidila koupelnu a chromové části se blýskaly jako brilianty v ostrém světle, neprozřetelně jsem si nasadila brýle na blízko a dodnes nevím, proč jsem to udělala. Pohled přes dioptrie odkryl šmouhy, které oko bez skel nevidělo. Stal se ze mě "bystrozraký"! Možná uvidím i to a tam, o čem se mi nesnilo. 

Nedávno mě začal trápit další smysl. Zaléhalo mi v uších, každé ráno jsem špatně slyšela a když nedoslýchavost dosáhla bodu, kdy jsem málen neslyšela vlastní dech a nepomohly ani doporučené kapky z lékárny, objednala jsem se k ušnímu. Ten prohlásil, že se jedná o banalitu, obě uši propláchl a při zkoušce, kdy jsem měla opakovat slova vyřčená sestrou, jsem obstála na výbornou. Po odchodu z ordinace jsem na ulici i doma zjistila, že mám uši vyčištěné tak důkladně, že všechny zvuky najednou slyším velmi výrazně, až jsem si začala říkat, že mě doslova obklopuje akustický smog. Rádio jsme tlumila, manžela žádala, aby nekřičel, přestože tvrdil, že mluví stále stejně hlasitě. Telefon najednou řval na plné kolo, kolegové v práci byli hluční, zvuk klaksonu auta mi rval obě uši.

To jsem to dopracovala. Očima vidím skoro až za roh, na jaře možná uslyším trávu růst, ještě že nos mám v pořádku. Po jeho vyčištění dalším lékařem bych pak mohla ve stylu pohádkové postavy poukazovat na to, že čichám, čichám člověčinu. A to bych tedy opravdu nechtěla zažít. V každém případě, posílám virtuální poděkování lékařům, kteří mi pomohli vrátit některé smysly nejen do původního stavu, ale zlepšit je na míru velmi příjemnou.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Když se ještě nemusí vyměňovat součástky, tak to ujde.
Růžena Kuželková
Co doktor,to názor - byla jsem u ušního s tím,že špatně slyším a před asi 10lety mi stačilo,když mi doktor "propláchl uši",bohužel,prý se to již nedělá tak nevím jak jsem psala nahoře - co doktor,to názor.
Hana Šimková
Myslím, že naše údržba je na dlouho odsunutá vzhledem k zaneprázdnění doktorů koronavirem. Než koronavirus odejde, jestli vůbec, tak naše smyslové orgány budou velmi zanedbané a mi nebudeme ani vidět, ani slyšet, ale možná to bude lepší. Dýcháním v respirátoru si narušíme i čich. Vyhlídky jsou to fajnové.Hlavně , když se ubráníme covidu.
Eva Mužíková
Na vypsání mých "Technických kontrol" které pravidelně podstupuji by mi asi jeden řádek nestačil. ORL, Oční, Interna, Mamograf, Zubní, Gynekolog, Ortoped, jsem zkrátka ke svému tělu velmi zodpovědná. Ale také by se dalo říci, že se bojím něco zanedbat a ten strach je silnější než odhodlání hodit problém za hlavu.
ivana kosťunová
Pobavila jsem se i zapřemýšlela, jestli by některé mé smysly nepotřebovaly též" technickou"
Zuzana Pivcová
Propláchnout uši musím čas od času také, na operaci šedého zákalu to asi zatím ještě není. No, stačí mi to, co mám.
Václav Soukup
Moc hezky a s humorem napsáno ! Čas od času musíme holt jít na " technickou ".

Zpět na homepage Zpět na článek