Doma vyrobená rouška či šátek nestačí, vláda nařídila nosit respirátory. Pro některé seniory to může být problém
Ilustrační foto: pixabay.com

Doma vyrobená rouška či šátek nestačí, vláda nařídila nosit respirátory. Pro některé seniory to může být problém

22. 2. 2021

V obchodech, městské hromadné dopravě včetně zastávek a čekáren, ve zdravotnických zařízeních, ale i v autech, pokud nejde o rodinné příslušníky. To jsou místa, kde si budou muset lidé od čtvrtka 25. února zakrývat nos a ústa respirátory nebo nanorouškami.

Běžné roušky - chirurgické či látkové - už jako ochrana podle vlády v této fázi epidemie nestačí. Vláda rozhodla, že nařízení o nošení respirátorů bude platit od půlnoci ze středu na čtvrtek 25. února. Od 1. března pak budou respirátory či adekvátní ochrana (dvě chirurgické roušky) povinná všude - ve vnitřních prostorech staveb a na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry.

„Je potřeba udělat maximum pro to, aby se zamezilo šíření nákazy COVID-19. Každý z nás může nošením adekvátních pomůcek na ochranu dýchacích cest přispět v boji proti epidemii. Z tohoto důvodu Ministerstvo zdravotnictví vydává opatření, které stanovuje nošení respirátorů třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně tzv. nano-roušek nebo dvou jednorázových chirurgických roušek, a to v místech, ve kterých dochází k vysoké kumulaci lidí. Podstatné přitom je, jakou mají tyto ochranné pomůcky filtrační účinnost. Podomácky vyrobené ochranné prostředky už nebudou nadále povoleny," vysvětlil po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Respirátory nebo roušky s nanovláknem nařizuje vláda proto, že podle odborníků poskytují proti koronaviru vyšší ochranu, než roušky látkové či chirurgické. Respirátory FFP2 odfiltrují více než 90 % aerosolových částic, kterými se koronavirus může přenášet. Pro to, aby respirátor fungoval správně, tedy poskytoval opravdovou ochranu, musí dobře těsnit. A to je pro některé seniory problém.

"Vůbec mě netěší to, že by mohly být povinné respirátory. Syn mi je už pořádil asi před měsícem, já jsem ale dosud respirátor dobrovolně nenosila, protože se mi v něm velmi špatně dýchá," říká třiasedmdesátiletá Věra Fabiánková z Prahy. Radost z rozhodnutí vlády nemá ani další seniorka Ivana Jančíková z Ostravy. "Respirátory jsou pro mě drahé, roušky jsem si sama ušila, pokud ale budou respirátory povinné, nebudu moci si je často kupovat. Budu muset dlouhou dobu nosit jeden, což nevím, zda je dobré. Roušku jsem si mohla vyprat," zlobí se paní Jančíková.

Jako problém to vidí i lékař Lukáš Pollert. "Roušky a vlastně i respirátory byly vždy vyráběny na jedno použití. Obávám se, že budou nyní někteří lidé nosit respirátor třeba i několik týdnů, třeba pro to, že budou pro ně drahé, tak to pak asi ta pravá ochrana není," uvedl Lukáš Pollert pro Českou televizi.

Podle vlády však lidé, kteří si nebudou moci dovolit kupovat respirátory, anebo je neseženou, protože mohou být v jejich lékárně vyprodány, budou moci nosit místo jedné chirurgické roušky dvě roušky najednou.

Celé vládní usnesení, kde se dozvíte, odkdy a kde nosit respirátory čikde a jak dlouho bude ještě možné nosit roušky, najdete v dokumentu pod článkem.

koronavirus zdraví
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Antonín Nebuželský
Když jdu na procházku do přírody mám ten aparát "v kapse a nasadím podle potřeby. Pokud jdu k lékaři, nebo nakupovat, tak použiji co je třeba. Stačí trochu rozumu a nedělat zbytečné divadlo. Tím se nikomu nepomůže. Jo, viděl jsem video asi z Pákistánu, kde obecní policajti kontrolují nošení roušek. Mají takové bambusové tyčky a řeší to domluvou "na místě :-) Velmi účinné, řekl bych. Těším se na komentář.
Lenka Kočandrlová
Nojo,p.Klaus taky neřešil,nenosil,brojil....a má ho. Může mít buď štěstí,tak jen lehce onemocní, pobyde doma, a nebo bude mít smůlu,a odvezou ho do nemocnice a z ní se už nevrátí...Já osobně nešílím,my tady roušky ani nic nenosíme,neb za celý den nepotkám kromě koček živého tvora.Chodím si po lese a dýchám si svěží vzduch,nahřívám se na slunci....Nepotřebuji žádné prášky,vitamíny a pod. Bohužel,nakoupit se musí jít,tak nějak se to i s respirátorem dá vydržet,ale když to v autě sundám,tak se cítím úplně osvobozeně.Kdysi "španělská" chřipka před 100 lety,byla podle mého názoru dnešní covid...Nedočetla jsem se nic o tom,že by na to tehdy byly nějaké léky,zkrátka přišla,zamořila svět a ponenáhlu zmizela....Tak se můžeme těšit,že i covid někam odejde do věčných lovišť sám od sebe!
Jitka Caklová
Když to vezmu podle sebe a že už vím po loňské zkušenosti, jak je "nahoře" krásně, tak než se trápit 3 roky v LDNce, po mozkové příhodě, jako moje maminka, tak bych ten "kovid" brala. Ale také už vím, že bych to zvládla i bez "kovidu".
Jitka Caklová
"Jakékoliv nemoci" ano, ale ne tohoto nechutného divadla, které s námi mocní hrají. Nemoc je ztráta moci nad svým tělem, tedy nemoci ovládat své tělo. Zdraví je souhra Duše s tělem
Dana Divišová
Za bezohlednost a surovost já považuju znevažování jakékoli nemoci.
Jitka Caklová
Přeloženo do češtiny: "Já cítím jako surovost, neúctu a znevažování smrti, když se jenom tito "kovidoví" mrtví, zneužívají v diskuzi na hrubý, bezohledný a zoufalý argumentační nástroj." a bez jakýchkoliv výhrad s panem Zábranským souhlasím.
Ján Zábranský
Pane Sovo, paní Divišová. Já cítím jako surovost, neúctu a znevažování smrti, když se jenom tyto "kovidoví" mrtví zneužívají v diskusi na hrubí, bezohlední a zoufalý argumentační nástroj.
Jitka Caklová
"umírá tolik lidí, že už to nikdo za senzaci nepovažuje", proto se stále domnívám, že s tímto tvůrci falešného humbuku počítali a neveřejně se tomu říká důchodová reforma. "Je to hnus velebnosti :-(" Ještě, nejen pro pana Zábranského: Nedávno zde na i60 byla anketa o vakcinaci. % příznivců a odpůrců bylo vyrovnané. Proč asi v diskuzích převládá pouze skupina příznivců očkování? Proč se asi odpůrci očkování bojí vystoupit z anonymity? Myslím, že odpověď je nabíledni. Z WIKI: "Nabíledni je prý podle jednoho superblogu, proč zavírají náhle diskuzi. Podle jiného je zase nabíledni, proč nikdy se nezavírají zloději. Mají na mysli ty velké. „Je to přece nabíledni!" řekl v ZOO medvěd lední."
Milan Sova
Paní Caklová umírá tolik lidí, že už to nikdo za senzaci nepovažuje ;-) Nebo když se podíváte na to číslo úmrtí, tak z toho máte druhý vánoce?
Jitka Caklová
Nevím, jak bych celá "vyklepaná" mohla být oporou svému manželovi.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu