Vakcíny jsou již nyní dostupné chronicky nemocným lidem
Ilustrační foto: Pixabay

Vakcíny jsou již nyní dostupné chronicky nemocným lidem

25. 2. 2021

Od příštího týdne se budou moci k očkování proti covid-19 hlásit senioři od 70 let. Již nyní ale mohou vakcínu obdržet i mladší lidé s vybranými chronickými chorobami.

Odborníci identifikovali několik onemocnění, které přispívají k těžšímu průběhu covidu. Jde o tyto chronické nemoci:

 • diabetes mellitus (cukrovka) léčená antidiabetiky nebo inzulinem 
 • obezita (BMI > 35) 
 • závažné dlouhodobé onemocnění plic (pacient je v péči specializované ambulance nebo je léčen podáváním kyslíku v domácím prostředí) 
 • závažné dlouhodobé onemocnění ledvin (pacient je v péči specializované ambulance nebo je zařazen do pravidelného dialyzačního programu) 
 • závažné dlouhodobé onemocnění jater (pacient je v péči specializované ambulance) 
 • onkologické onemocnění 
 • stav po transplantaci orgánu nebo kostní dřeně a zápis na čekací listině před transplantací
 • závažné dlouhodobé onemocnění srdce (pacient je v péči specializované ambulance, např. ischemická choroba srdeční, chlopenní vada, kardiomyopatie) 
 • vysoký krevní tlak léčený dvěma nebo více léčivy 
 • závažné neurologické nebo neuromuskulární onemocnění postihující dýchací systém (např. neuromuskulární choroby) 
 • intelektová nedostatečnost, vývojová porucha chování nebo porucha mobility, která významně ovlivňuje schopnost pochopit a/nebo dodržovat nastavená protiepidemická opatření (roušky, rozestupy…) 
 • vzácné genetické onemocnění závažně oslabující imunitní systém (pacient je v péči specializované ambulance)
 • léčba nebo onemocnění závažně oslabující imunitní systém (pacient je v péči specializované ambulance).

„Osoby s chronickým onemocněním mohou být již nyní očkovány, pokud v centru specializované péče, kde velmi dobře znají jejich zdravotní stav, vyhodnotí, že míra rizika, kterou pro daného pacienta představuje případné prodělání nemoci covid-19, odpovídá míře rizika osob, které jsou v dané fázi očkovány, tedy riziko u osob 80+, resp. 70+,“ vysvětluje text ministerstva zdravotnictví.

Zároveň se mohou k očkování registrovat i lidé, kteří pečují o své blízké trpícími některou z výše uvedených chorob. Ministerstvo však tuto možnost doporučuje vzhledem nedostatku vakcín jen pečovatelům, kteří se starají o lidi, jež nemohou být nyní očkování např. z důvodu imobility nebo mladšího věku než 16 let.

I AstraZeneca dobře účinkuje

Všichni dobře vědí, že na očkování se lze objednat prostřednictvím centrálního rezervačního systému. Ale tím možnosti nekončí. V týdnu od 1. března začnou objednávky přijímat praktičtí lékaři. Chroničtí pacienti, a tedy i mladší 70 let, mohou vakcínu dostat i v centru specializované péče, kde se léčí. Navíc by podle všeho i tito lidé mohli být od příštího týdne očkováni u svého praktického lékaře.

Zatím jsou v Česku dostupné vakcíny od konsorcia Pfizer/BioNTech, od společností Moderna a AstraZeneca. Druhou dávku je ideální podat 21. den u vakcíny Comirnaty, 28. den u vakcíny od společnosti Moderna a 12. týden u vakcíny od společnosti AstraZeneca. Po úplném očkování obdrží lidé Certifikát o očkování, lze si jej vyzvednout i přes očkovací portál.

Vůči účinnosti vakcíny AstraZeneca se v médiích objevila řada výhrad. Nicméně čerstvé závěry výzkumu ze Skotska ukazují, že již jediná dávka vakcíny po čtyřech týdnech po podání chrání 94 procent lidí nad 80 let před těžkým průběhem nemoci a tedy hospitalizací.

Očkování se odkládá u lidí, u nichž propuklo závažné akutní horečnaté onemocnění nebo akutní infekce. Mírná infekce nebo horečka nízkého stupně není důvodem k odložení vakcinace. Očkování se neprovádí u mladších 16 let a u lidí, kteří jsou alergičtí na některou z léčivých nebo pomocných látek vakcíny. V případě pochybností konzultujte vhodnost očkování se svým ošetřujícím lékařem.

Dostatečnou ochranu poskytuje vakcína od konsorcia Pfizer/BioNTech až po 7 dnech od podání druhé dávky. U vakcíny od společnosti Moderna nastupuje ochrana po 14 dnech od podání druhé dávky. Vakcína AstraZeneca by měla plně chránit po 15 dnech od druhé dávky.

 

Marcela Alföldi Šperkerová

 

 

 

 

koronavirus zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.3 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Procházková
Myslím, že ambulantní lékaři mají daleko více chronicky nemocných pacientů, kteří by se měli naočkovat, než kolik dostanou speciálních registračních kódů pro svoje pacienty a někteří praktičtí lékaři vakcíny ještě nedostali.
Elena Valeriánová
Ono to tak úplně pravda není. Možná v Praze, ale u nás ani omylem. A já tomu dokonce i uvěřila, jsem naivka.
Karel Gruber
Dobrý den, mohu se přihlásit k očkování, když jsem léčeny epileptik a čeká mě operace štítné žlázy? Bohužel respirator nosit nemohu, protože bych se udusil. Děkuji za odpověď
Elena Valeriánová
Děkuji za souhrnné a srozumitelně podané informace.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

 • Váš nejnovější článek
 • Nejnovější komentáře k vašim článkům
 • Nové vzkazy od přátel
 • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.