O smyslu pro humor I
Úvodní foto: http://www.rencin.cz/vismo/galerie2

O smyslu pro humor I

7. 3. 2021

„Humor je jisté vidění světa, je to umění vidět svět.“ Karel Čapek

Máte smysl pro humor? Že se vůbec ptám, viďte? Jistěže máte. Nejspíš o sobě nikdo neřekne, že ho nemá. Všichni se rádi smějeme. Ovšem lišíme se v tom, co za humorné považujeme. Já například nemám moc ráda grotesky, bláznivé komedie, Vlastu Buriana, skotačící klauny, příliš černý humor. Mnozí asi řeknou, že mají rádi humor chytrý. Já také. Ale i zde jsou mezi námi rozdíly v tom, co za něj pokládáme.

Zajímalo mě, jak je humor definován. Všeobecně oblíbená a ne vždy spolehlivá Wikipedie ho charakterizuje takto:  „Komika či humor (z lat. (h)umor – vlhkost, tekutina) je druh emoce, schopnost člověka, věci či situace vzbudit pocit pobavení v jiném člověku a souhrn způsobů, jak toto pobavení a veselí, často provázené smíchem, vyvolat. Pojem původně popisoval temperament jedince, který se podle antických představ skládal ze čtyř základních tělesných tekutin (humores).“ Lencová (2019) dodává, že „člověk plný oné zvláštní šťávy pak dle staré lékařské vědy býval nakloněn k zvláštnímu druhu veselosti.“

„Rysy humoru (resp. vtipu) jsou nesmyslnost a moment překvapení. Důležitým předpokladem je rovněž sociální interakce. V humoru dochází často alespoň jedna ze zúčastněných stran (pomyslné) újmy či utrpí škodu. Přesná definice humoru je ale problematická, neexistuje ani jeho jednotná, všeobecně uznávaná teorie. … Podle jedné z nejuznávanějších teorií se předpokládá, že humor a smích se vyvinul z pocitů a projevů triumfu. Sehrál patrně jednu z hlavních rolí při evoluci člověka.“ (Wikipedie)

Pohled na humor jako na temperament, povahu, náturu či letoru přetrvával do 16. století. Význam komična a směšna se objevil koncem 17. století. V té době došlo k přesunu významu slova na náladu, rozmar, vrtoch, rozpoložení mysli, odpoutání fantazie v komické rovině (Lencová, 2019).

Wikipedie uvádí i další definici humoru. „Humor je vědomá tvůrčí činnost, při které je skutečnost vytvářena či popisována odlišně ve srovnání s obvyklým způsobem tak, že to vzbuzuje pobavení … To, že někdo upadne, není humor. Humorem se to stává až zábavným popisem. Ne vždy je příčinou smíchu humor. Komická situace nerovná se humor.“

Psychologický slovník definuje humor jako „radostný citový stav vyvolaný komickou myšlenkou, nápadem či situací” (Hartl, Hartlová, 2000).

Na Univerzitě Západní Ontario byl vytvořen test zjišťující, jaký druh humoru člověk používá. Byly v něm definovány čtyři kategorie humoru:

Sdružující humor rozesměje a baví ostatní neškodnými vtipy, přináší klid a posiluje mezilidské vztahy.

Sebepodporující humor je vtipný pohled na život. Používáme ho, pokud se cítíme vystresovaní. Podporujeme tak sebe nebo ostatní.

Sebezraňující humor je ponižující vtipkování na vlastní účet. Smějeme se, když jsme ztrapňováni ostatními, nebo se zesměšňujeme sami. Skrýváme tak skutečné emoce před sebou samými i před ostatními.

Agresivní humor používáme s cílem znevážit a ponížit ostatní, nebo jimi manipulovat. Je to útočný humor, často sexistický či rasistický.

První dva typy humoru jsou odborníky označovány za zdravé, zbylé dva za nezdravé (Chlup, 2020). Na webové adrese uvedené ve zdrojích si lze test udělat. 

Smích hraje významnou roli v posilování sociálních vazeb mezi lidmi. Humor a smích mají zásadní vliv na naše zdraví a štěstí. Podle nedávných výzkumů potřebuje každý člověk minimálně 15 minut smíchu denně k zachování psychického zdraví.

M. Pohorský (2020) charakterizuje následující teorie, snažící se objasnit humor:

Teorie nadřazenosti. Již antičtí filozofové Aristoteles a Platón se domnívali, že humor spočívá v pocitu převahy nad vysmívaným subjektem. Podle této teorie je veškerý humor odvozen z něčího neštěstí a z vlastního pocitu převahy nad dotyčným jedincem.

Teorie úlevy. Podle Sigmunda Freuda i dalších filozofů smích umožňuje člověku uvolnit vnitřní psychické napětí. To tkví v každém humorném scénáři a až uvědomění si vtipu nám dovolí toto napětí uvolnit – a zasmát se.

Teorie nesouladu. „Vychází z předpokladu, že vzniklou situaci jsme nepředpokládali a to ji dělá humornou. Tuto teorii podporuje fakt, že většina z nás má tendenci vyhledávat humor, který odpovídá naší intelektuální úrovni.“

Teorie mírného narušení. Jejím klíčovým prvkem je nepředvídatelnost.  

Vědu o humoru, tzv. humorologii, u nás začal koncem šedesátých let rozvíjet umělec a spisovatel PhDr. Václav Budinský. Humorologie se zabývá jak vědeckým bádáním, tak aplikací humoru (Budinský, 2001).

Po této krátké charakteristice humoru se budu věnovat ve 2. části otázce smyslu pro humor. Potěší mne, když mi napíšete, jaký humor máte rádi.

 

Zdroje

Budinský, V. (2001). Zábavná humorologie a praktická humoterapie. Vimperk, Lucie.

https://citaty.net/temata/humor/

Hartl, P., Hartlová, H. (2000). Velký psychologický slovník. Praha, Portál.

Chlup, R. (2017). https://www.flowee.cz/ clovek/81-archiv-2017/esprit/osobni-rust/2093-komicti-lide-jsou-nejvice-inteligentni-proc-tomu-tak-je  

Chlup, R. (2020). https://nedd.tiscali.cz/humor-a-deprese-k-sobe-maji-bliz-nez-si-myslite-338620  

Kadeřábková, M. (2020). Co jste zač? O čem vypovídá humor sebezničující a o čem ten agresivní. https://www.flowee.cz/ clovek/7505

https://www.idnes.cz/xman/styl/jaky-je-vas-smysl-pro-humor 

https://ihned.cz/c1-37145990-mate-smysl-pro-humor

Lencová, P. (2019). Humor jako důležitý psychologický fenomén. Jihočeská univerzita České Budějovice, Pedagogická fakulta. https://theses.cz/ id/uh0xno/BP_Humor_jako_dleit_psychologick_fenomn_.pdf   

Pohorský, M. (2020). https://warengo.com/stories/44022-cemu-se-zase-psychologie-humoru-co-a-proc-nam-vlastne-prijde-vtipne

www.wikipedie.cz

 

Úvodní foto: http://www.rencin.cz/vismo/galerie2

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Humor na úrovni, takový mám moc ráda. Humor je koření mého života.
Věra Ježková
Děkuji. Pokračování vloženo. Borku, prima.
Libor Farský
Věrko, otevřelas mé oblíbené téma. Dovolím si na ně navázat samostatným článkem. Díky Libor
Hana Šimková
Mám ráda humor chytrý.
Soňa Prachfeldová
Mám ráda laskavý vtipný humor ,nesnáším když se někdo baví na cizí účet a ještě je u toho notně škodolibý. Humor ten správný dokáže zvednout člověku náladu a a člověk se správným humorem je také velmi oblíben ve společnosti.
Martina Růžičková
Věro, díky za zajímavé pojednání. Právě jsem podle testu uvedeného ve zdrojích zjistila, že jsem „posmutnělý jedinec“. Přesto se směju ráda. Myslím, že se dokážu zasmát i sobě, když provedu nějakou drobnou pošetilost. Mám ráda humor jemný, chytrý, neagresivní, dobromyslný. Například humor vycházející z bohatství češtiny. Nikdy jsem nechápala, proč bych se měla bavit krkolomně padajícími lidmi, kteří si evidentně museli pořádně natlouct, v pořadech tipu Neváhej a toč, Natoč to, Divošky apod.
Věra Ježková
Děkuji vám. :-) Téma mě jen tak napadlo. Zpracovala jsem ho způsobem běžným při psaní odborných textů; tedy tak, jak jsem zvyklá ze zaměstnání. Danielo, shodujeme se. Díky, že jsi připomněla Zoščenka. Ivanko, myslím, že bonmot může být u někoho ještě humor, u jiného už ironie. Záleží na obsahu i formě (intonaci v mluveném projevu).
Naděžda Špásová
Nevím, jestli mám smysl pro humor, prý moc ne. Za to se ráda směju, mám ráda anglický humor, inteligentní humor, třeba takový humor z Haló, haló je bezkonkurenční. Nemusím sprostý humor a recesi. :-)
Václav Soukup
Preferuji tkzv. " Anglický humor " . Naopak nesnáším typ humoru, který kdysi předváděl v televizi " komik " Petr Novotný, který u toho křičel, slintal a šklebil se jako opice.
Marie Faldynová
Já zírám! Vědecké pojednání o humoru! Už chybí jen chemické složení a fyzikální jednotky! Jeden spisovatel prohlásil: V literatuře se vyznám jako pták v ornitologii.

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.