Omezujeme výdaje a jsme na finančním dně, přiznali Češi v průzkumu. Nejvíce propad zasáhl Čechy ve věku nad 54 let
FOTO: Ingimage

Omezujeme výdaje a jsme na finančním dně, přiznali Češi v průzkumu. Nejvíce propad zasáhl Čechy ve věku nad 54 let

15. 3. 2021

Obavy o finanční potíže má většina Čechů. Bezmála polovina už přišla o část svých příjmů. Finanční problémy řeší většina domácností omezováním svých výdajů.

Ukázal to průzkum Poradny při finanční tísni a České spořitelny, který provedla během února agentura IPSOS na reprezentativním vzorku populace.

Téměř polovina (43 procent Čechů) už vlivem pandemie přišla o část svých příjmů. Čtvrtině z nich způsobila dokonce ztrátu 10 a více tisíc korun měsíčně. Nejvíce tento propad zasáhl Čechy ve věku 54 a více let. Opasky musí utahovat ale i mladší ročníky. Téměř polovina Čechů do 26 let přišla o pravidelný příjem do pěti tisíc korun. Šest lidí z deseti své finanční potíže zatím řeší omezením vlastních výdajů nebo čerpáním rezervy.

 Graf1.png
Zdroj: agentura IPSOS

 

Lidé si půjčují opatrněji

Jen každý pátý Čech řeší současné existenční problémy půjčkou. A to hlavně od příbuzných nebo známých. Naopak nejmenší zájem je o úvěry od nebankovních společností. „Lidé jsou obezřetnější. Kvůli strachu o práci nebo obavám, že ztratí část příjmů, přistupují k půjčkám opatrněji. Pokud už se rozhodnou zadlužit, řeší tím spíše zásadní problémy: jak zaplatit jídlo, nájem, opraváře na rozbitou lednici. A ne relativně zbytné věci jako je nový telefon nebo dovolená, jako tomu bylo dříve,“ popisuje David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

„Obecně převládá preference vyhnout se v současné době rizikovým závazkům. Jestliže ovšem člověk řeší jak zaplatit nájem, tak půjde i do rizikové půjčky, pokud jinou nerizikovou nikde nedostane nebo doba vyřízení nerizikové půjčky je pro něj moc dlouhá,“ dodává expert.

Své dluhy zatím Češi zvládají splácet, ale mnozí opět jen díky tomu, že omezili svoje výdaje.  „Podle průzkumu má se splátkami potíže necelá desetina lidí. Čtvrtina pak splátkový kalendář plní jen díky tomu, že svoje dluhy konsolidovali, tedy spojili do jednoho výhodnějšího,“ říká Lukáš Kulhavý, ředitel nezajištěných úvěrů v České spořitelně. A dodává, že pandemie ukazuje na další trend, a to masivnější zájem klientů o on-line prostředí. „Pandemie urychlila zavádění digitalizace, díky které si mohou klienti snadno vyřídit půjčku bez návštěvy pobočky. V loňském roce jsme tak uzavřeli každou čtvrtou půjčku on-line, tedy v internetovém či mobilním bankovnictví George, nebo prostřednictvím našich webových stránek. S dostupností digitálních služeb pozorujeme i mnohem větší zájem klientů o jejich využívání, využila jich více než polovina klientů v průběhu úvěrové žádosti,“ doplnil Lukáš Kulhavý.

 Graf2.png
Zdroj: agentura IPSOS

 

 

 

dluhy peníze
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(4.6 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Svatava Páleníková
Já už to nějak doklepu, žiji skromně, nic velkého si nekupuji. Ale velmi se bojím, jak se bude dařit generaci našich dětí. Teď bojujeme s pandemií, ale oávám se, že nastane boj o holé přežití, protože někdo bude muset ty obrovsk dluhy, které nyní vznikají, splatit.
Jitka Caklová
V. S. 10:14: Myslím, že všichni zmínění moc dobře vědí co dělají a jak na nás :-)
Jana Janoušková
Já škudlím,protože ta pravá post covidová jízda nás teprve čeká.Kupuji jen nezbytně nutné služby a věci.Všechno rozházet v dnešní době může jen blázen.Já nemám mnoho mám jen malý ID.Ale zdědila jsem bydlení a nedala jsem se bratrem ze své půlky vyštípat tím že bych mu to za pár šupů prodala..Sice se musím smířit že se dům i zahrada rozdělily a druhé půlce budou cizí lidé.Ale stojí to pořád méně než v pronájmu.Na koupi bych za to co mi nábídl brácha neměla ani byt 1+1.Taky jsem zvyklá nehýřit a nějak se protlouct.Nábytek mám co kdo vyhodil a taky to jde.Můj luxus že živím dvě kočky.Kupuji jim granule a písek,když chtějí maso musí ho chytit.
Zdenka Soukupová
Myslím, že já osobně se nějak protluču. Nejsem zvyklá mít vše za každou cenu. Ale chápu, že ne všichni jsou na tom dnes dobře. A úplně souhlasím s Václavem 10.14.
Václav Soukup
První, kdo by měl výrazně omezovat své výdaje je stát ! Proč stále fungují zcela nepotřebné úřady, instituce, politické neziskovky. Proč nešel všem lidem příkladem " Hrad ", Senát, vláda i sněmovna, které si ze solidarity k pracujícím postiženým covidem nesnížily své horentní platy ?
Ján Zábranský
Líbí se mi myšlenkový příspěvek paní Caklové, paní Šenbergerové, než suché statistické konstatování toho, co je všeobecně známo. Asi jsem si spletl rubriku.....
Milan Pepo
Držím se jednoduché zásady. ,,Nekupuji co nepotřebuji za peníze které nemám." Přeloženo, neberu si půjčku na zahraniční dovolenou, mobil posledního modelu apod.
Jitka Caklová
Možná v podobném smyslu, jako pro Janu Š. je pro mě důležitá přítomnost a na rozdíl od minulosti vím, že dary "padají z Nebe". Proto přeji všem, aby to, co píší dnes, bez starostí psali i zítra, pozítří, za rok, za dva.......
Jana Šenbergerová
Následky dějů příštích vytváříme dnes. To platí v každém okamžiku.
Libuše Křapová
No, myslím, že my důchodci jsme téměř všichni v tom šedém klínku, ať jsme se narodili kdekoliv. Hůř to mají naše děti a vnuci. Pokud mámy zůstaly s dětmi doma, tak jejich příjem v rodině velmi chybí. Nikdo nemohl čekat, že přijde Covid, bude nás trápit déle jak rok a konec nebude v dohlednu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.