Koniklecová louka v Brně
FOTO: autorka

Koniklecová louka v Brně

5. 4. 2021

V Brně, v těsné blízkosti sídliště Nový Lískovec, se nachází přírodní rezervace Kamenný vrch. Toto místo má stepní charakter a leží ve výšce 360 m n. m.  Každý rok zde na jaře kvetou tisíce konikleců velkokvětých. Podle znalců dosahuje počet trsů kolem 50 000. Letos je budou odborníci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy university znovu sčítat, aby tak potvrdili možný světový unikát této lokality. O 12 hektarů rezervace, zvané také Kameňák, pečuje brněnské sdružení Rezekvítek.

Víte, že:

Tato lokalita byla v roce 1978 vyhlášena chráněnou přírodní památkou a poté přírodní rezervací.

Koniklec bývá označován jako posel jara.

Některé druhy koniklece patří mezi oblíbené jarní trvalky.

Koniklec velkokvětý je ohrožený druh a je chráněn zákonem.

Než se poprvé objeví květ, trvá to až několik let.

Dorůstá do výšky až 30 cm.

Je silně jedovatý a dříve byl používán v lidovém léčitelství.

Je poset drobnými chloupky. Tento kožíšek ho údajně chránil v dobách ledových před vlivem nízkých teplot a sněhu.

V květomluvě má koniklec význam „musíme se rozejít“. Podle řeckých bájí vyrostly první koniklece ze slz, které prolila Venuše po zemřelém Adonisovi.

 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Měchurová
Tak tam by se mi moc líbilo - koniklece mám moc ráda. Bohužel se mi nedaří je pěstovat. Kolikrát už jsem si je na trhu koupila? Příští rok nevykvetou. Už jsem to vzdala. Dík za milé potěšení.
Zdenka Žichovská
Takové množství konikleců ve volné přírodě, to je pohádka.
Jitka Hašková
Děkuji za zprostředkování té krásy.
Soňa Prachfeldová
Taková nádherná lokalita prostě příroda je zázrak.
Zdenka Jírová
Krásné fotky krásných květin. Děkuji.
Alena Tollarová
Reportáž o koniklecové louce jsem viděla v televizi. Přestože několik míst, kde koniklece rostou, také znám, tolik pohromadě jsem jich nikdy neviděla.
Martina Růžičková
To musel být nádherný zážitek! Děkuji za zajímavý článek a krásné fotky a přeji hezké a zdravé jaro :-).
Anna Potůčková
Zatím jsem neměla štěstí vidět tolik konikleců , musí to být fakt nádhera!
Dana Puchalská
Kdyby to bylo možné,chtěla bych tuhle nádheru vidět na vlastní oči.
Naděžda Špásová
Je to moc hezké.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.