Fotoreportáž: Svatojánské slavnosti Navalis 2021
Foto: autorka

Fotoreportáž: Svatojánské slavnosti Navalis 2021

19. 5. 2021

Těchto slavností nejznámějšího českého světce a patrona všech lidí od vody, sv. Jana Nepomuckého, se účastníme již několik let. Konají se vždy v předvečer svátku sv. Jana Nepomuckého, tedy 15. května.

Letošní slavnosti, s připomínkou 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, zahájila mše v katedrále sv. Víta, kterou sloužil kardinál Dominik Duka.  Z Hradu se pak procesí vydalo Nerudovou ulicí na Karlův most a ke kostelu křižovníků sv. Františka. Tou dobou se rozezněly zvony z kostelů zasvěcených sv. Janu Nepomuckému nejen u nás, ale i ve světě. Bohužel letošní slavnosti poznamenala zvýšená hladina Vltavy, která neumožnila uskutečnit regatu veslic ani otužilecké plavání.  Avizovaný seskok parašutistů a přelet vojenských letadel nad hlavami zúčastněných naštěstí zatrhl primátor Zdeněk Hřib. S jeho argumenty, že je to nedůstojné a nevhodné ve spojení s církevní tematikou, naprosto souhlasím.

Jan z Pomuku - Jan Nepomucký - generální vikář pražského arcibiskupa upadl v nemilost, důvod není dodnes znám. Zemřel na mučidlech roku 1393. Jeho tělo nechal král Václav IV. svrhnout do Vltavy.

Jan Nepomucký je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů a pro katolíky je symbol mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.

Atmosféru průběhu slavností Navalis jsme se pokusili zachytit na fotografiích.

fotografování Můj příběh
Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Irena Mertová
Hezká podívaná, hezké fotky.
Soňa Prachfeldová
O téhle slavnosti slyším poprvé. Líbí se mi to, hezčí než uřvané deminstrace. Duka mi není sympatický. Moc hezké fotky díky.
Dana Puchalská
Helčo, díky za článek a fotky,kde jsem poznala pár známých ze spolku Vltavan. :-D
Alena Vávrová
Helenko, dík. Něco jsem zahlédla ve zprávách, něco si přečetla, i o tom zamýšleném přeletu voj. letadel. Megalomanie "koho, čeho čí?"
Naděžda Špásová
Je to asi zajímavé, ale tyhle věci jdou mimo mně. Jsem spíš ateista.
Věra Ježková
Helenko, díky za reportáž. Ten nápad s přeletem byla magořina. Tlaková vlna mohla narušit i staré domy.
Zuzana Pivcová
Já jsem se nikdy nezúčastnila, ale s Tebou jsem se teď prošla ráda.
Daniela Řeřichová
Díky za reportáž, letos jsem se nezúčastnila.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.