VIDEOSERIÁL: Jak se nenechat podvést od "šmejda" na telefonu
Ilustrační foto: Ingimage

VIDEOSERIÁL: Jak se nenechat podvést od "šmejda" na telefonu

18. 6. 2021

Šmejdi stále okrádají seniory. Od triků s předraženými hrnci či zájezdy však přešli k sofistikovanějším metodám, jak vytáhnout z kapes důvěřivých starších lidí peníze. V poslední době se zaměřují hlavně na platební karty.

Jak vypadá takový útok šmejda na seniora?

Například se vydávají za pracovníka banky, který zavolá vytipovanému seniorovi a sdělí mu, že došlo k podezřelým transakcím na jeho účtu. Když senior "pracovníkovi banky" sdělí, že žádné transakce na svém účtu neprováděl, šmejd doporučí zablokovat platební kartu. "Můžete to udělat buď přímo na pobočce, anebo vaši kartu zablokujeme hned teď po telefonu," sdělí šmejd seniorovi. Možností zajít na pobočku tak šmejdi znejistí seniora - dávají mu prostor ověřit transakce přímo v bance.

Jenže senioři se často rozhodnou zablokovat kartu hned a do telefonu nadiktují šmejdovi všechny potřebné údaje z platební karty. Ty pak šmejd využije například k nákupu přes eshop.

Česká spořitelna se rozhodla varovat seniory před těmito praktikami zlodějů a natočila edukativní video, ve kterém na triky šmejdů upozorňuje starší generaci.

"Studenti na videu sehráli scénku podle skutečného případu, který se stal. Chceme tak názorně ukázat starším důvěřivým lidem, aby dbali na bezpečnost a nikdy nesdělovali údaje ze své platební karty někomu cizímu po telefonu, byť se vydává za úředníka banky či nějaké státní instituce," vysvětluje Andrea Hutková z České spořitelny, která scénář pro video připravovala.

Na video se můžete podívat zde:

 

peníze šmejdi
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Výborný počin, snad zachrání úspory aspoň několika jedincům. Ale určitě se video nedostane k těm nejzranitelnějším, k nejstarším seniorům, kteří budou přesvědčeni, že jim opravdu volá banka. Dávno pryč je doba, kdy zlodějíčci ukradli jednu slepici nebo peněženku s dvěma stovkami. A zatímco senior se naučí jakž takž zacházet s platební kartou, dnešní chytří zloději jsou mnohem rafinovanější a během několika minut jsou celoživotní úspory ze seniorského účtu fuč.
Dana Hošková
Na otázku "Máte chvíli času?" zásadně odpovídám "Nemám" a pokládám sluchátko. Případně se zeptám: "Odkud máte moje číslo?" Následuje blekotání, že číslo vygeneroval počítač. Zajímavé, že i se jménem. Mimochodem také nechápu, že po tolika varováních se stále ještě najdou lidé, co naletí.
Kateřina Baziková
Snažím se nikdy neříkat ano třeba na otázku "slyšíme se?", odpovídám vždy "slyšíme". "Mluvím s pí K.B.?" "Mluvíte."
Daniela Řeřichová
Nechápu, jak může někdo takhle naletět a neznámému číslu poskytnout svá data.
Martin Vrba
Tak já žádné levné nabídky na cokoli nikdy po telefonu nepřijímám a tak jsem si už nevyzvedl nejméně 50 milionových výher století. Vždy na podobné hlášky odpovídám: „Tak to je pěkné, daruji to chudým lidem, předejte jim to mým jménem“, ale ti chudí nemají ani kousek slušnosti, aby mi pak zavolali a poděkovali. :)
Věra Ježková
Dobrej oblbovák. Nedivím se, že tomu někdo uvěřil.
Antonín Nebuželský
Děkuji za scénku. I když to vypadá trochu nepravděpodobně, může být. Tak hlavně, ať si to lidi poslechnou.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.