Jazykový koutek 3
Úvodní foto: autorka

Jazykový koutek 3

25. 7. 2021

Zvratné přivlastňovací zájmeno „svůj“ a nezvratná zájmena přivlastňovací (můj, tvůj, jeho, její, náš, váš, jejich) 

Pro užívání zájmena „svůj“ platí poměrně složitá pravidla. Omezím se na základní, k jejichž porušování běžně dochází.

Přivlastňovací zájmeno „svůj“ užijeme tehdy, jestliže přivlastňovaná věc, event. osoba patří nebo se přisuzuje osobě/věci, která je ve větě podmětem (původcem děje). 

Příklady:

Jana přišla i se svou sestrou.

Děláš to na své riziko.

Pozdravujte své přátele.

Napiš mi svůj názor. x Tvůj názor mě zajímá.

Petra se stará dobře o své rodiče (rodiče Petry). x Petra se stará dobře o její rodiče (např. rodiče Petřiny kamarádky).

Pavel půjčil peníze svému bratrovi (bratr je Pavla). x Pavel půjčil peníze jeho bratrovi (bratr je někoho jiného).

 

Nezvratná zájmena užíváme, pokud přivlastňovaná věc, event. osoba není zcela ve vlastnictví původce děje (podmětu).

Příklady:

Během olympiády budeme fandit našim sportovcům.

Děti se učily o našich významných spisovatelích.

Máme rádi našeho pana vedoucího.

 

Použití zájmena svůj může vyjadřovat citový vztah k původci děje (podmětu).

Příklady:

Milujeme svou vlast.

Budeme volit ve svém obvodě.

Pochutnal si na svém plzeňském.

 

Pokud jsou ve větě vyjádřeny dva děje a každý z nich má jiného původce, užíváme zájmena nezvratná.

Příklady:

Prosím vás o omluvení mého pozdního příchodu (já prosím, vy omluvíte, já jsem přišel pozdě). 

Prosím vás o omluvení mého syna (já prosím, vy omluvíte, syn je můj). 

Děkuji vám za blahopřání k mému úspěchu (já děkuji, vy blahopřejete, já mám úspěch).

 

Příklady ustálených spojení: dát něco na své místo, být svůj, být svým pánem, hledět si svého, ponechat něco/někoho svému osudu, přijít si na své, už jsou svoji.

 

Něco navíc

coby: „Ve významu ,jako‘ píšeme toto slovo dohromady: Do loňských voleb šel coby lídr. Zvlášť píšeme co by tehdy, jde-li o spojení zájmena co a výrazu by jako součásti slovesa v podmiňovacím způsobu, např. Nevíme, co by vás zajímalo.“

 

Zdroje:

Internetová jazyková příručka. https://prirucka.ujc.cas.cz/

Pravdová, M. (ed.). Čeština nově od A do Ž. Praha: Academia, Lidové noviny, 2016, s. 26.

Úvodní foto: Jelínek, J; Styblík, V. Čtení o českém jazyku. Praha: SPN 1971. Ilustrace Miloš Nesvadba.

 

 

 

 

 

Český jazyk
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Matuška zpívá Tereze určitě píseň svou- složil ji přece pro ni. A Gott asi bude u konce mé písně- nevlastní ji, jenom ji zpívá. To by bylo mé řešení, ale nebýt tohoto jazykového koutku, asi bych se nad tím nezamýšlela
Věra Ježková
Jano, trochu jsi mě nahlodala. Opravdu to není snadné. Ale když mně to „mou“ strašně vadí. A pochybuji, že autor textu se nad tím zamýšlel. Takže navrhuji kompromis: primárně je to chyba, sekundárně být nemusí. :-)
Jana Šenbergerová
Zaujalo mě, co píše Marcela o užívání zájmen v písňových textech. Mně přijde obojí použití správné. Zájmeno "mou" se pro mě vztahuje k interpretaci písně. Nevlastním ji, jen ji zpívám. "Svou" tady vnímám jako výraz spojený s vlastnictvím. Ale to je jen můj osobní pocit, nikoliv ověřené pravidlo.
Věra Ježková
Marcelo, dobrá připomínka. Matuškova Tereza má dvě varianty – správnou a špatnou. Když ji slyším v rádiu, vždy si tipuju, která to bude. Jak se hledí na básnické texty, nevím.
Soňa Prachfeldová
Ano i já používám někdy špatnou variantu, uvědomuji si svoji chybu.
Marcela Pivcová
Ve škole jsme se s žáky prvního stupně zájmeny můj, svůj... podrobněji nezabývali, a tak jsem tentokrát přemýšlela o správnosti užití v textech známých písniček. V nahrávce z šedesátých let zpívá W.Matuška "Tereze", že ... do větru zpívám píseň mou... Karel Gott v C´est la vie ... až jednou budu u konce mé písně... /Zatím mne jiné texty nenapadly/. Je to snad chyba nebo v básnických textech se na užití správných zájmen tak přísně nehledí?
Věra Ježková
Děkuji podruhé. Martino, souhlasím. Váš/vaše se připouští u reklam, ač je chápáno jako chybné. :-)
Helenka Vambleki
O tomhle jsem nikdy nepřemýšlela, tak ani nevím, jestli "svůj" používám správně :-)
Martina Růžičková
Věro, díky za zvolení tohoto tématu. Ve sdělovacích prostředcích i jinde teď velmi často slyším špatně použité zájmeno svůj. Mým uším se to nelíbí. je to tak časté, až jsem se začala obávat, že chybuji já.
Jana Šenbergerová
Někteří mého muže znáte. Nehádáme se, nedáme na sebe dopustit. Nejsme svoji. Občas přemýšlím, co by nastalo, kdybychom žili coby manželé. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.