Klukům se dávají jména po tátovi. Dívky se jako mámy jmenují výjimečně
Ilustrační foto: Ingimage

Klukům se dávají jména po tátovi. Dívky se jako mámy jmenují výjimečně

17. 1. 2022

Eliška, Julie, Nela, Viktorie, Eleanor, Ondřej. To jsou jména prvních dětí narozených v roce 2022. Zdá se, že trendy v oblíbenosti jmen se nemění, Češi v posledních letech vybírají velmi podobná. Drží se jen Honzíci, kteří dostávají jméno po tátovi.

Zatímco mezi současnými seniory převažují Marie, Anny, Aleny, Věry, Zdenky, Janové, Jiří a Josefové, ve školkách a školách se tato jména nyní vyskytují zřídka, výjimkou jsou akorát Honzíkové a Aničky, kteří si oblíbenost drží napříč generacemi. Jsou stále druhými nejoblíbenějšími jmény. Více nyní ale dívky dostávají jméno Eliška a kluci Jakub. Mezi další nejoblíbenější patří Adéla, Tomáš, Tereza, Matyáš.

Celkově patří k nejčastějším jménům Maria a José, nejoblíbenější jsou ve španělsky a portugalsky mluvících zemích. Jméno Maria v současné době nosí více než šedesát milionů dívek a žen. Z mužských jmen je nejčastější José, následuje ho John.

Obliba různých podob jména Josef a Jan je patrná ve všech zemích. V Česku Pepíků v posledních letech ubylo, ovšem Honzíci si drží stabilní dobrou pozici, a to zejména proto, že jde o nejčastěji děděné jméno po otci. Více než třetina českých Janů se totiž jmenuje Jan proto, že to bylo jméno jejich táty.

Celkově v České republice dostává po tátovi jméno každý šestý kluk, zatímco u dívek se tak běžně jméno po matkách nedědí. Stejné jméno, jako má máma, dostávají jen čtyři procenta děvčátek. V případě vybírání jmen pro holčičky jsou rodiče celkově více kreativní a sahají po neobvyklých jménech častěji, než v případě chlapců.

Zatímco určitá jména zůstávají v oblibě po desítky let, některá podléhají módě podobně jako rychloobrátkové zboží v obchodních řetězcích. Zatímco svého času byla každá pátá  česká holčička Katka nebo Monika, nyní mezi malými holčičkami jsou tato jména mnohem méně slyšet. Ovšem nyní kdekdo volá na dívenku Ello nebo Rozárko, což před deseti lety bylo výjimečné. Web Babycenter.com shromažďuje údaje o jménech novorozenců v mnoha zemích světa a vede statistiku jejich oblíbenosti. V roce 2021 podle něj lidé v Evropě, Spojených státech a dalších zemích nejčastěji dávali dívkám jména Olivia, Emma, Amelia, Ava, Sophia, Charlotta, Isabella, Mia, Luna a Harper. Chlapci narození loni se nejčastěji jmenují Lian, Noah, Oliver, Elijah, Lucas, Levi, Mason, Asher, James a Ethan.

Věčnou asi zůstane otázka, zda je lepší dát dítěti jméno, které právě takzvaně frčí, nebo nějaké, které je v době jeho narození výjimečné, a tudíž nebude ve své generaci jedním z mnoha nositelů svého jména. V tom se rodiče ani prarodiče zřejmě nikdy neshodnou. Někdo se totiž rád v životě odlišuje, někdo je raději nenápadnou součástí davu a v tom se odráží i preference při výběru jmen pro dítě. Bizarní ovšem je, že rodiče mnohdy ve snaze dát dítěti jméno neobvyklé brzy zjistí, že stejný nápad ve stejnou dobu měly stovky dalších rodičů, protože jde o jméno, které takzvaně frčí. To se stalo například se jmény Ella, Mia, Olivia, který jsou dnes plné školky a první stupně základních škol. Naopak, kdyby nyní dal někdo dívence po babičce jméno Vlasta, Zdena, Věra či Marta, bude ve třídě zřejmě jediná. Ale oblíbenost jde ve vlnách, takže přijde možná jednou znovu jejich čas. Podobně se to přece stalo třeba Apolenám nebo Adélám, které byly časté přibližně před sto lety, pak téměř vymizely a před pár lety prožily fenomenální návrat vedoucí k tomu, že nyní jejich oblíbenost zase pomalu, mírně opadá.

jména rodina vnoučata
Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Přibilová
Oprava: Moje prababička... (Chybička se někdy vloudí.:))
Růžena Kuželková
Mojí "krsnou" byla jeptiška jménem Rozálie,ale mamka si přála Růženku,že je to podobné.A prvorozený syn - pochopitelně po tátovi a druhý dostal jméno po "Martínce".kterou "miloval ve školce starší bráška.
Helena Přibilová
Moje z prababička z matčiny strany se jmenovala Josefa, moji prarodiče z otcovy strany byli nositeli jmen Josef a Josefa, stejně tak i moji rodiče. Já jsem už naštěstí (?) dostala jiné jméno.:))
Jitka Caklová
Je to zvláštní a nevím, zda v tom hrály roli pověry, ale z nás čtyř sourozenců se nikdo nejmenuje po po rodičích. Naše dvě děti jsou nositeli našich jmen, ale ani jedno z našich čtyř vnoučat opět nenese jméno po rodičích. U nás ve vsi jsem byla jediná Jitka, na II. ZŠ také a první Jitku o rok starší jsem poznala až v dětském pěveckém sboru, při základní škole.
Lenka Kočandrlová
Nechtěli jsme s manželem,aby se děti jmenovaly po nás.V naší rodině se to nedrželo,ani v jeho. Vzpomínám si,jak mi kdysi jedna známá vyprávěla,že u nich se kluk jmenuje vždy po otci, a to Chrudoš. No přišlo mi to děsivé.Ve třídě na ZDŠ jsme mívali více Věr,Jarmil,Marií,Marcel,Jan a Václavů,jaroslavů. U mých dětí vítězila Lucie,těch bývaly i 4 ve třídě.
Irena Mertová
Moje dcera má jméno po mě. Dost často mi to vyčetla, že se jí nelíbí - teď už je asi smířená :-)
Dana Divišová
Někdy je to zajímavé. Mám pod jednou střechou tři Jardy. Manžela, syna, vnuka. Na letišti před lety při odbavování do Anglie to bylo zajímavé...dcera podle mne neměla nikdy nosit stejné jméno jako já..tak Danu vyženil syn a i s Danou snachou. Jen ta její matka s námi zatím pod střechou nebydlí. A tak moje vnoučata mají Dany obě babičky a taky maminku.
Eva Kopecká
No jmenovat se třeba Pařezová nebo Vokrouhliková a mít švihlou matku seriály či uměním......a potom doufat, že si mě vezme někdo s trochu cizokrajně znějícím jménem, to asi musí být něco. Když mi máma dá jméno Pamela, Sophia, Adriana, Elizabeth, Olivie.... můžu být sice ve třídě za hvězdu, ale jsme Češi. Přece jenom bychom se toho mohli držet. Chudáci děti. Kde si rodič honí ego. Dítě má odstálé uši, učení mu nejde, tak ať je za hvězdu aspoň podle jména...
Eva Kopecká
To s malým Jardou mě dostalo. My měli v rodině malého a velkého Láďu. Takže když se řekl přišel malej Láďa v době, kdy tento byl již důchodcem, chudák, to asi bylo přivítání. Neboť toho takzvaně malého.....už mu nikdy nikdo neodpáře.
Jiří Dostal
:-) Křestní jméno bývá nositelem příznaku prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, ...docela prosté souvislosti naplňované všelijak zvenčí i zevnitř. Dejte klukovi jméno Zuzanka, a bude v životním postrku jeho následkem... :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.