Komentář: Tak už bylo dost kňourání
Ilustrační foto: Pexels

Komentář: Tak už bylo dost kňourání

30. 8. 2022

V Událostech na ČT nejdříve nad financemi brečela důchodkyně. Tedy přesněji, emoce ždímala hlavně autorka reportáže. Senioři se prý bojí, stydí se žádat o příspěvek na bydlení, Soňa Pekarová Adamová si sype popel na hlavu, díl viny prý nesou i politici...

Padají silné fráze typu „prohlubování chudoby seniorů“. Proti nim je další důchodkyně, 91letá řídička, svatá: „Já si nenaříkám, ale každá koruna dobrá“, víc prostoru však nedostane.

Pár minut nato brečí další příspěvek s tématem „zdražování obědů“ nad samoživitelkou, dvě zaměstnání, tři děti. „Už loni její děti často do jídelny nechodily,“ dojí emoce autorka. Školní obědy zdraží asi o čtyři korun těsně nad 30 korun. S problémy se v příštím roce bude prý potýkat „střední vrstva obyvatel“, hrozí reportáž.

Ráno otevřu internet a v nabídce zpráv na mě vyskočí: „“Už nemůžu jít ani nakoupit.“

„Chudoba trápí tisíce seniorů“, brečí Český rozhlas a paní Božena z Písku. Celý život prý pracovala, 75letá, samoživitelka, dvě děti, důchod 7000 korun, za bydlení s poplatky 4500 korun, denní rozpočet 40 korun včetně léků. Děti jí pomoc nabízejí, nechce být přítěží. „“Myslím, že jim také zbývá málo“, říká s třasem v hlase.

A já si říkám, dost už! Proboha, co budou veřejnoprávní média vysílat v prosinci?!

Aby bylo jasno, nic proti nim nemám, stále je považuju za nejlepší zdroj informací v češtině a souhlasím se zvyšováním koncesionářského poplatku. Vysoká inflace a zdražování energií je ale zjevně zastihly nepřipravené. A místo, aby se snažily rychle zorientovat a šířit osvětu a optimismus, dělají laciný bulvár. Mimochodem – znám několik „starodůchodců“. Nikdo z nich, opakuji nikdo, si nestěžuje, někteří otevřeně řeknou, že finančně se tak dobře nikdy neměli.

Ale zpět k paní z Písku. Současný důchod 7000 korun je tedy hodně malý na celoživotní práci, až se mi nechce věřit, ale budiž. Bydlení s poplatky za 4500 korun jasně volá po příspěvku na bydlení, v orientační kalkulačce MPSV mi vyšlo 2400 korun. Asi byla autorka líná…

A věta „Nechce být přítěží dětí“? To je obrovské téma. Důchody stále více drtí evropské rozpočty. V Asii to řeší jinak – o rodiče se starají děti. I my máme v zákoně vyživovací povinnost dětí vůči rodičům. Jen se o tom nemluví. U nás je jaksi samozřejmé, že prarodiče často něco „vrazí“ dětem či vnoučatům a často se stydí, když jim na to důchod nestačí. Opačně je to téměř nepřestavitelné. Je čas o tom začít mluvit.

Mimochodem kalkulačka MPSV ukázala příspěvek pouze 140 Kč měsíčně, kdyby paní bydlela ve svém. Ideální řešení? Prodat byt s věcným břemenem na dožití. A žila by si jako nikdy. Další téma, které je aktuální, ale pominuté. Samozřejmě, třeba být ostražitý, vše dobře ošetřit. Přesně prostor pro média veřejné služby.

Zkrátím to. Nejen politici, ale i Česká televize a Český rozhlas musí místo pláče a hysterie šířit nyní osvětu a střízlivý optimismus. Jasně, že to dá víc práce než bulvární lkaní. A také notnou dávku optimismu, protože ať chceme nebo ne, jsme ve válce. Cesta k vítězství je přitom banálně lehká - stačí, aby blok s 20násobným hrubým domácím produktem snesl trochu nepohody a udržel podporu a dodávky zbraní. Jestli ji prohrajeme, dáme za pravdu všem, kteří hovoří o rozkladu a zahnívání Evropské unie a o rozmazlené evropské civilizaci neschopné uhájit si svou pozici ve světě. S dalekosáhlými důsledky.

 

Vladimír Matějovský,
autor je novinář zaměřující se na veřejné finance a finanční trhy (zveřejněno s jeho svolením)

 

 

 

důchody média peníze
Autor: Redakce
Hodnocení:
(2.9 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Irena Mertová
" Nejen politici, ale i Česká televize a Český rozhlas musí místo pláče a hysterie šířit nyní osvětu a střízlivý optimismus" - spíše bych ocenila realismus. "Důchody stále více drtí evropské rozpočty. V Asii to řeší jinak – o rodiče se starají děti" - možná v Asii neodvádějí povinně ze sociální pojištění? "kdyby paní bydlela ve svém. Ideální řešení? Prodat byt s věcným břemenem na dožití. A žila by si jako nikdy" - pokud má článek za účel postrčit důchodce k tomuto, měli by si napřed velmi rozmyslet podmínky - o tom už se tu psalo. Atd., atd...
Jana Tulejová
Článek se mi nelíbí, popudil mne hned po ránu. Přidávám se k těm, co píší, že ta válka není naše. Dotýká se nás, ale není naše. Souhlasím s pomocí Ukrajině, ale už stačilo. Větu "nikdy jsme se neměli tak, jako teď" jsem slýchávala a i já jsem ji vyslovila, pardon, ale za Babiše. Protože do té doby si nikdo důchodců moc nevšímal, leda takové ty předvolební řeči. Vzpomínáte si na 40 Kč od Kalouska, že. A poukazovat na plné košíky, milý Oldřichu, to jste si mohl odpustit. Také míváme plnější košík, protože jezdíme nakupovat jednou za týden a teď už ani to ne, leda pečivo. Pro ostatní jezdí muž do Polska, i když je to nějakých 70 km. O vládě se vyjadřovat nebudu, na to jsou i jiné rubriky. A jen upozornění - ono to není fňukání, to je zlost, a to je opravdu varovné. Zlost, kam jsme to dotáhli. A na to máme právo, při našich zkušenostech. A nedám ani jednu hvězdičku.
Lidmila Nejedlá
Samotný článek je ufňukaný. Jděte s válkou do pr.... naše země byla vždy mírumilovná, vojáci stáli jen na obraně naší hranice. Mělo to tak zůstat. Vláda fňuká, že nemůže jít proti nařízení EU, všichni fňukají, že se bez plynu nehnou z místa a já fňukám, kam jsme se to po 30 letech svobody dostali.
Miloslava Richterová
Přesně tak, Ivano, článek, který zde stihnu přečíst, buď pochválím, jinak nic. Tohle čtení si žádnou hvězdičku nezaslouží. Hned nadpis článku je nevhodný a Markéta není Soňa. Nabádat k dalším dodávkám zbraní a zároveň chtít šířit optimismus, je to normální? Autor by si mohl udělat nákup základních potravin a doma si v klidu pročíst účtenku, a to jsme zatím ve starém roce s fixací cen energií, je jasné, že bude hůř. Dále je nesmysl prodat střechu nad hlavou, na kterou bylo pracně našetřeno, nebo chtít něco po mladých, kteří mají se třemi školáky svých starostí dost.
Věra Ježková
Článek se mi nelíbí. Doji emoce je strašný výraz. Optimismus je mi nanic, jsem realista. Omlouvám se za chyby, píšu z tabletu. Proto taky radši neklikam na hvězdičky, abych nedala víc než jednu.
ivana kosťunová
Na vysvětlenou- nikdy jsem nehodnotila článek jednou hvězdičkou. Buď se mi líbil, potom jsem dala plný počet, nebo se nelíbil, potom jsem nehodnotila vůbec. Teď ale vznikla nová kategorie- manipulativní článek na politickou objednávku. Takže to se jinak než jednou hvězdičkou hodnotit nedá.
ivana kosťunová
Pokud vláda neumí, tak ať jde od toho. Máme kvalifikované odborníky, kteří by řešení našli. A nechápu, jak jsi přišel, Oldřichu na to, že senioři mají pořád plné nákupní košíky ? Na základě nějakého sociologického výzkumu ? Senioři jako celek- co to je ? Jestli někteří senioři mají důchod například 40000,- měsíčně , a někteří cca 10000 měsíčně, tak ti, co mají 40 si žijí nad poměry, a ti s 10 jsou pod hranicí chudoby. Ano, ale jako celek se mají všichni dobře. Jenom těch žijících pod hranicí chudoby je jaksi více. Ale opravdu odmítám dohadovat se, jestli se mají hůře samoživitelky, nebo senioři. O tom to opravdu není, a ani jedněm není co závidět. Je to o neschopnosti vlády jakkoliv na nastalou situaci reagovat a přijmout řešení.
Eva Kopecká
Každý důchodce musí vystačit s tím, co má, bylo to tak vždycky, a nic na tom nezměníme. Je dobré na to trochu myslet a nemít mezery a prostoje, aby byly odpracované roky a pořádně odvedené sociální a zdravotní. Nerozhádat se s dětmi, aby nebydlely na opačném konci republiky a raději vést život tak, abychom bydleli ve svém a v tak optimálním, abychom to zvládali, i když přijde stáří a nemoc. Tedy barák na konci vesnice, kde není obchod, autobus tam jede jeden denně a kde si musím sama štípat dříví, nebo podnájem ve městě, kde spoléhám, že domácí nezvedne poplatky, šťastné řešení není. Stejně jako dát mladým barák s tím, že tam v poklidu dožijeme. Mladí můžou jít od sebe a člověk je rázem bez bydlení. Doba vždycky donese nějaká negativa, přišel covid, přišel válečný konflikt poblíž, a je všechno jinak. Zlevňování myslím očekávat nelze.....
Pavel Ouběch
S článkem naprostý souhlas! Ani nám, ani Ukrajině nikdo válku nevyhlásil a přesto jsou obě (a nejen ty) země ve válce. Rozdíl je ten, že nás brání a za nás umírají Ukrajinci. My je jen vojensky a politicky podporujeme.
Soňa Prachfeldová
Správně řečeno, vláda neumí , nezvládá, pouze program Antibabiš to fakt nevyřeší.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.