Líbí se vám žlutá kvítka? Aneb - copak to tu vykvetlo?
Fotogalerie: Dana Puchalská

Líbí se vám žlutá kvítka? Aneb - copak to tu vykvetlo?

15. 12. 2022

Vím, že psát nyní v zimě o květech, mohlo by se někomu jevit víc než divné. Ale to přeci nevadí, ne? 

Nedávno (ještě v listopadu) jsem viděla kvést krásnými žlutými květy rostlinu, která mi svými zubatými listy něco připomínala.Tak jsem si pár stonků utrhla, dala do vázy k ostatním kvetoucím zplaněným rostlinám, začala hledat a našla. Co jsem vyhledala, mně skutečně překvapilo. Ta rostlina je nejen hezká, ale i jedlá!

Rostlina se jmenuje Divoká rukola (Diplotaxis fenuifolia). A má i další české jméno Křez tenkolistý.

Je to suchomilná a otužilá trvalka. Pochází z jižní a střední Evropy a jihozápadní Asie. Roste pomalu, snese i tuhou zimu. Můžete ji celoročně pěstovat i na balkóně buď v truhlíku nebo v obdobných nádobách. Ale nemá ráda sucho. Když rostlina předčasně vykvete, tak listy mají ostrou chuť. Posuďte sami. 

Listy obsahují velké množství železa, vápníku, draslíku a vitamínů A i C. Mladé listy se v kuchyni využívají zejména do salátů. Ze starších listů si můžete připravit polévku, omáčku nebo špenát. Také se mohou přidávat do nádivek či paštik.

Květy mají jemnou chuť a jsou krásné. Dají se s nimi s úspěchem ozdobit třeba chlebíčky s pomazánkou nebo obložené mísy se sýry či masem.

 

P. S.: Tak teď už vím, co budu na jaře sázet do nádob na balkóně. A jestli se zadaří, budu nejen sázet, ale i sklízet. A pak budu mít úrodu takovou, že bude podobná té, co je na snímku pod článkem.

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Votíková
Nejsem žádný pěstitel, ale takováhle (divoká) kytička mi udělá vždycky radost.
Marie Měchurová
Doufám, že na jaře něco nesmím a už se neprobudím. Rukolu znám, naučila jsem se jí konzumovat ve Francii, a mám ji moc ráda.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dano moc zajímavý článek. A že i kvítka se dají jíst neznám. Nikdy jsem žádnou nezkusila.
Martina Růžičková
Přeji v příštím roce bohatou úrodu úžasné rostlinky . :-)
Libuše Křapová
Danko, jen krátce - líbí :-)
Jana Šenbergerová
Rukolu znám, ale nevěděla jsem jak kvete a s jejím českým názvem jsem se ještě nikdy nesetkala. Díky za zajímavou informaci
Dana Puchalská
To kdybych Son'o věděla... Já ji našla čirou náhodou.
Soňa Prachfeldová
To je nejen zajímavá kytička, ale ještě navýsost užitečná. Myslíš Danko, že máme možnost ji také někde spatřit?
Anna Potůčková
Rostlinku vůbec neznám, myslela bych si při nálezu že je to nějaký plevel. Opět se potvrzuje, že se člověk učí celý život,
Miloslava Richterová
Zajímavá rostlinka :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.