Valašsko - Beskydy
Všechny fotografie: Marie Ženatová

Valašsko - Beskydy

12. 11. 2022

V krásném říjnovém týdnu uspořádal EXOD Blansko jednodenní autobusový zájezd do Beskyd. První zastávkou byla Karolinka i s návštěvou muzea skla - zde byla i možnost jeho nákupu.

Velké Karlovice jsou typické množstvím lidové architektury. Barokní kostel P. Marie Sněžné z r. 1734  je svým architektonickým řešením ve tvaru řeckého kříže skutečně unikátní.

V roce 1971 bylo v historickém středu slavnostně otevřeno i muzeum. Tato velmi zajímavá expozice představuje doma vyráběné zemědělské a salašnické nářadí, postup zpracování vlny, lnu, výrobu šindelů i loučí. Atmosféru dokresluje i prostá valašská kuchyň s původním vybavením. Celý kraj Valašska byl skutečně v září říjnového sluníčka a pestře vybarvených stromů překrásný.

Oběd jsme měli objednaný v restauraci Čarták. Jejich speciality byly velmi chutné a porce obrovské.

V celém okolí je i velmi působivá přírodní galerie dřevěných plastik a dominantou je i zajímavá Zvonička, v které je i informační a výtvarné centrum.   Odtud jsme se mnozí vydali na nedalekou Soláň - má 860 m. n. m.  Zde nám tento kout naší země ukázal její krásu a velmi mnoho ojedinělých výhledů.

Za zdařilý a dobře naplánovaný podzimní výlet patří naší obětavé vedoucí veliké poděkování.

 

 

Beskydy cestování
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Moje milé, díky moc za vaše dobrá slova*
Soňa Prachfeldová
Maruško měli jste krásný výlet. Moc hezká podívaná.
Eva Mužíková
Zase jsem si díky Tobě trochu zacestovala. Fotky líbivé.
Helena Přibilová
Valašsko je krásný kraj se svéráznou kulturou.
Marie Měchurová
Všechna zmiňovaná místa jsou srdci mému blízká. Valašsko je manželův rodný kraj, často jsme tam jezdili a hodně km nachodili. Ráda jsem si známá místa znovu prošla.
Jarmila Komberec Jakubcová
V Beskydech jsem několikrát byla a podobnou panenku mám doma. Moc hezké vyprávění.
Jana Šenbergerová
Beskydy jsem mívala v dětství na očích, mnoho kilometrů jsem nachodila v nich, Jejich krása stále v mé paměti dřímá, i když už je dávno nahradila jiná.
Blanka Lazarová
Ach ty Beskydy. Tam mám ještě velké rezervy. Dík za článek. :-)
Věra Ježková
Maruško, díky za hezký článek a fotky.
Daniela Řeřichová
Děkuji za pěkný článek a fotografie. Prožili jsme zde dvakrát v hotelu Čarták krásný týden.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.