Osvěta s doteky naděje
FOTO: autorka

Osvěta s doteky naděje

18. 1. 2023

Máme tady nový rok a naše akce, které představuj, jak se žije zrakově postiženým mezi koukavci.

Dnes jsme vyjížděli ještě za tmy, bylo pod mrakem, směr Josefov. Tady nás čekaly děti z prvního stupně natěšeni, co nového uvidí a my se těšili na ně. Dopoledne se vydařilo, děti byly zvídavé a pokládaly dost otázek. Já měla na starosti představit dětem Braillovo bodové písmo. Některé děti si vyzkoušely, jak se napíše jejich jméno ve slepeckém písmě. Bylo málo času, a tak se nedostalo na všechny. Mrzelo mě to, ale čas je neúprosný.

Ale i na dalších stanovištích si děti užily. U Ivy si vyzkoušeli jak si nevidomí nalívají pití, u Oldy chůzí se slepeckou holí (dostaly klapičky a vše dělali jako nevidomí), na dalším stanovišti si mohly vyzkoušet, jak je těžké určit správně předměty. Nechyběly ani pomůcky, které pomáhají nevidomému určit třeba barvu, v neposlední řadě si děti užily zábavu s vodícími psy.

No a zítra nás čeká druhý stupeň. Fotka je ze třídy, která mi byla přidělená. Je to práce dětí na prvním stupni.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Růžena Marková
Evi Mužíková já na tom mám malou zásluhu. Akce organizuje, paní Renata Moravcová. Sama ztratila zrak v dospělosti, podstoupila několik transplantací. Organizuje různé akce na kterých se předvádí život nevidomých, včetně kavárny ve tmě. Aby toho nebylo málo podílí se na organizaci různých zájezdu a pobytových výletů pro zdravotně postižené a seniory z Dobrušky. Musím se zmínit ještě o jedné její činnosti, chodí nakupovat ač sama nevidomá , babičkám z jejího okolí. Jestli si někdo zaslouží obdiv je to ona. Já jen jdu když zavolá jedeme tam nebo onam.
Růžena Marková
Evi Mužíková já na tom mám malou zásluhu. Akce organizuje, paní Renata Moravcová. Sama ztratila zrak v dospělosti, podstoupila několik transplantací. Organizuje různé akce na kterých se předvádí život nevidomých, včetně kavárny ve tmě. Aby toho nebylo málo podílí se na organizaci různých zájezdu a pobytových výletů pro zdravotně postižené a seniory z Dobrušky. Musím se zmínit ještě o jedné její činnosti, chodí nakupovat ač sama nevidomá , babičkám z jejího okolí. Jestli si někdo zaslouží obdiv je to ona. Já jen jdu když zavolá jedeme tam nebo onam.
Jana Šenbergerová
Záslužná činnost. Zrakově postižených je docela hodně, proto je dobré, když se vidoucí doví co nejvíce o jejich životě. Co známe, dovedeme lépe pochopit.
Dana Kolářová
Pěkné akce.
Eva Mužíková
Růženko smekám před Tebou, kéž by bylo takových lidí více.
Daniela Řeřichová
Děkuji za sdílení vašich smysluplných a užitečných aktivit a přeji hodně radosti ze zpětné vazby u dětí. Dcera pracovala v domově pro nevidomé Palata a mezi lidmi se zrakovým postižením máme mnoho přátel. Je důležité porozumět jejich potřebám. K tomu slouží např. Kavárna POTMĚ a podobné projekty.
Soňa Prachfeldová
Růženko, to je moc zajímavá činnost a určitě tě i naplňuje. Přeji ti pevné zdraví a fandím.
Martina Růžičková
Velmi si vážím vaší činnosti.
Ludmila Černá
Smekám. Je dobře, že s dětmi o nevidomých mluvíte. My co vidíme nemáme představu, jaké to je. Na psaní s námi kdysi chodila nevidomá dívčina. Překvapilo mě, že pro ni jsou ve městě velkým nebezpečím pobíhající malé děti a psi. A větve, co rostou přes plot na chodník.
Zuzana Pivcová
Určitě to vede k zlepšení přístupu zdravých dětí k nevidomým. Děti snadno přebírají postoje dospělých, když jim vysvětlí, jak je to pro nevidomé nesnadné a jak jsou vlastně stateční, hned se chovají lépe a najednou chtějí i samy pomáhat.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.