O marnostech našeho světa, přímo biblických
Úvodní foto Jan Zelenka, ilustrace v textu Pixabay

O marnostech našeho světa, přímo biblických

1. 2. 2023

Tak jsem zase jednou, když jsem v noci nemohl spát, spekuloval o marnostech a přednostech našeho světa. Vzhledem k tomu, že se již dlouhá léta zabývám biblickou a židovskou historií, podvědomě jsem si přehrával v hlavě některé známé citace z  biblických Knih Moudrosti a Kazatele. Všem nadšeným životním optimistům ale radím, aby tuto kapitolu raději přeskočili.

Jako první mi hlavou proběhla myšlenka z páté kapitoly Knihy Moudrosti:

„Pominuly ty všechny věci jako stín a jako posel, který prudce běží, jako lodi, kteráž přešla zdutou vodu, jejížto šlépěje, když přejde, nelze nalézti, ani proražené cesty její mezi vlnobitím… Tak i my, zrodivše se, zhynuli jsme“.

Když jsem si ji ale v hlavě několikrát promítl, uvědomil jsem si, že tato biblická kniha sice sluje Knihou Moudrosti, ale zmíněná myšlenka moc optimistická není, i když je drsně pravdivá. Tak daleko jsem snad v myšlenkách ještě nedošel.

Ovšem došel jsem k další biblické myšlence, která je mi už daleko bližší. Ta je z druhé kapitoly Knihy Kazatel:

„Zdaliž není to chvalitebné při člověku, jísti a píti,
a učiniti životu svému pohodlí z práce své?“

To je ovšem protipól k myšlence předchozí. Tak nevím. Ale myslím si, že se ocitám většinou někde uprostřed.

Proč člověk dělá právě to, co dělá, a proč nedělá něco úplně jiného a užitečnějšího? A co je vlastně to užitečné? Proč musím zrovna v  noci přemýšlet o smyslu našeho života, a hlavně o smyslu svého psaní. Je to až skoro hamletovský problém. Psát, nebo nepsat? Toť otázka. Ale hned mne napadne, že je to hloupá otázka.

Ale proč mne takové myšlenky napadají právě v čase, kdy bych měl spát? Není proto divu, že často usínám až nad ránem.

Čtvrtá hodina noční se kvapem blíží, a tak jsem raději obrátil své myšlenky do žhavé současnosti.

Proboha – volby. A plíživý defétismus je rázem zpět. Ještě že mě napadlo také něco pozitivního, a tak si beru notes a dělám si pár poznámek pro lepší čas. Přitom jsem si připomněl ještě jednu citaci, která je, bohudíky, daleko optimističtější. Je opět z Kazatele, tentokráte z jeho šesté kapitoly:

„Všecka práce člověka jest pro ústa jeho, avšak duše jeho nemůže se nasytiti“.

A tak, konečně uspokojený, unavený a všemi svými záměry nenasycený, jsem konečně usnul.

 

                                             * * *

bible glosa společnost
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Jo úvahy o životě a smyslu jeho, v noci, moc osvěžujícího spánku následně nepřinesou. A tak klopýtáme dál tou cestou, která se nazývá životem, někdy lepší, někdy horší cestou a poznáváme ?...
Zuzana Pivcová
Souhlasím, je to "nové zrození", vzkříšení totiž vyznívá narozdíl od zrození poněkud pasivně. A my si svůj příchod pokaždé volíme a "řídíme" sami.
Jan Zelenka
Dámy, děkuji vám za názory. Asi jsem měl dát článek jiný.
Jarmila Komberec Jakubcová
Článek je nutné si pročíst vícekrát. Je moc a moc zajímavý.
Eva Mužíková
Honzo já na takové pro mne trochu složité psaní nedokáži reagovat. Ale přečteno celé.
Jana Šenbergerová
Velmi inspirativní článek, ale pozdní hodina, proto nebudu rozvádět myšlenky, které mi právě nezastavitelně táhnou hlavou. Víceméně nejsou nepodobné těm, které uvádí Zuzka. Já bych jen místo "nového vzkříšení" použila spojení nového zrození.
Jana Jurečková
Večer se snažím o ničem nepřemýšlet, nemohla bych usnout. Pustím si televizi a pak jdu spát.
Ludmila Černá
Honzo, noc je noc a po každé noci přijde ráno. Někdy kalné, někdy zářivé, ale přijde. Odejít musíme, narodit se můžeme. A je jen na nás, co tu po sobě zanecháme. Stejně jsme jen kapkou v moři, tak proč si lámat hlavu. Dělej to, co tě baví, je to tvůj život, tvé dny.
Jan Zelenka
Zuzko, díky, naprostý souhlas.
Marie Faldynová
Čtěte Bibli, tam to všechno je! Bůh má pro chápavé čtenáře i nalezení smyslu života. Dělat to, co pro mne Bůh připravil. Kdo má talent psát knihy, ať je píše. Hledat Boží vůli je taky dobrý celoživotní program, je to napínavé a nikdy s tím nemůžu být hotova.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.