Příběhy starých fotografií: O mé české babičce
Všechny fotografie: Z rodinného archivu Soni Prachfeldové

Příběhy starých fotografií: O mé české babičce

15. 2. 2023

Po krátkém přemýšlení jsem se rozhodla, že napíši pokračování i o naší nově nalezené rodině, bez které bychom nemohli zůstat v naší vlasti. Poválečná doba byla velmi krutá a úplně obrátila životy nejen nám, ale i  mnoha dalším rodinám.

V prvním příběhu jsem psala, jak se nás ujala česká rodina a my jsme nebyli nuceni odejít do vyhnanství z Čech. Majitelka domu se svým synem byli živnostníci, později se stala mojí nevlastní babičkou a její syn mým adoptivním otcem. Česká babička neměla vůbec na růžích ustláno. Narodila se ve Snopoušově, okres Přeštice v západních Čechách. Tam se i provdala, narodil se jí syn Václav, který svého otce nikdy nepoznal, neboť tento padl v I. světové válce. Později se seznámila s obchodníkem, za kterého se provdala a odstěhovala se do severních Čech, kde vlastnil nemovitost. Jenže záhy ovdověla a pokračovala v obchodu se svým synem.

V domě byl malý konzum a její syn (můj pozdější otec) jezdil soukromým nákladním autem. Tehdejší režim jim vše znárodnil, do domu nastěhoval nájemníky. Otec přešel i s autem do národního podniku ČSAD a babičce zůstaly prázdné regály a stažené rolety. Nedostala ani korunu penze, až po dlouhé době jí přiznali 120,- Kč.

Nastěhovaní nájemníci přiděleni tehdejším MNV (tři rodiny) velice babičku respektovali, říkali jí paní domácí, pravidelně měli uklízení společných prostor a zametání chodníku a také jí měsíčně platili pár drobných za nájem a vodu.

Moje česká babička byla velice hrdá, přísná, zásadová žena, myslím, že z počátku nás brala s rezervou, když si její syn vzal moji maminku. Ale pak ke mně velice přilnula, učila se se mnou, když jsem byla nemocná, i jsem se k ní nastěhovala. Rozdělovala jsem svoji přízeň mezi obě babičky. Měla velkou knihovnu a také krásné dívčí románky. Od ní jsem získala lásku ke knihám. Mám ji nerozlučně spjatou s krásnou Biblí, kterou vlastnoručně vymalovala a převažovala v ní zlatá barva. A také  mi vyprávěla poutavé chvíle ze svého mládí, ze své vesnice, ani jsem nedutala. V pozdějším věku velice trpěla na páteř a nakonec chodila o holích. Nikdy se nesmířila s tehdejším režimem, trpěla tím, že ji živí syn a ona nemůže ničím přispět. Měla pocit, že už jí život nic dobrého nenadělí. Opravdu měla pohnutý, těžký osud. Babičce bylo 70 let, když dobrovolně odešla z tohoto světa.

Ještě jednu zajímavost musím uvést. Česká i německá babička se narodily obě ve stejný den, měsíc i rok. Obě se jmenovaly Růženy a dokonce i příjmení za svobodna znělo na S. Jedna se narodila v západních Čechách, druhá v severních Čechách a poprvé se poznaly, když jim bylo 60 let. Bylo to 10 let společného hezkého soužití s oběma babičkami a dědou. 

Později do našeho domu přibyl nejmladší obyvatel. Můj bráška Vašek. A nám začínaly již konečně šťastnější životní kapitoly. Ale to už jsou nové životní příběhy.

Jsem na moje prarodiče hrda, vždy konali poctivě, s čistým svědomím. Byla to těžká, nesvobodná doba, která jim velmi ublížila, tehdejší politický režim je připravil o jejich majetky i svobodné rozhodování. Ale  jejich čestnost a lásku jim ukrást nemohl.

A ŽIVOT šel a jde dál...

 

První příběh zde:
Příběhy starých fotografií: Prarodiče navždy v mých vzpomínkách

 

 

Můj příběh Příběhy starých fotografií vzpomínky
Hodnocení:
(5.1 b. / 34 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Tak jsem se vrátila k druhému článku a pochopila jsem to. Neměla jsi zrovna jednoduché dětství. Moc hezky jsi to napsala.
Eva Mužíková
Také jsem se musela vrátit k prvnímu článku, abych se orientovala. Znovu Jsem oba přečetla jedním dechem. Ve srovnaní s Tebou jsem já procházela svým dětstvím jako rozkvetlou zahradou. Jak se říká - co Tě nezabije, to Tě posílí a to je s dovolením Tvůj případ.
Marie Novotná
Tvé příběhy ze života jsou úžasné,stejně jako jsi ty. Děkuji za sdílení.
Hana Polednová
Soni, i Tvůj druhý příběh se mi moc líbí. Někdo nemá takové štěstí, že se může pochlubit i fotografiemi svých předků. Na Tvé vyprávění plné lásky budou vzpomínat i Tvé děti a vnoučata. Též mě velmi zaujala shoda narození i jmen Tvých babiček.
Alena Velková
Téměř neuvěřitelné, že se obě babičky narodily stejně a měly stejné jméno. Děkuji za další silný příběh.
Soňa Prachfeldová
Děkuji Zuzko! Nemám ráda fanatismus v jakékoli podobě. Politika tehdy a i nyní vždy rozděluje lidi, nejen přátele, ale i celé národy, celý svět. Přitom největší zlo vyvolávají ti, kteří mají mocenské postavení a vyvolávají rozpolcenost mezi lidmi, až nepřátelství. V našich silách není možné to změnit po dobrém, je možné pouze nepřispívat k fanatismu a nepřilévat oleje do ohně. Nepodléhat politickému šílenství, víme jak to dopadlo, kolik bylo obětí v druhé světové válce. Na to by lidstvo nemělo zapomínat. Život je příliš krátký, nač si ho ještě zkracovat. Jsme nepoučitelní.
Marie Seitlová
Soni je to zase velmi silný vzpomínkový příběh. Život kdysi byl hodně těžký, ale zvládli ho z láskou a pokorou.
Zuzana Pivcová
Obě Tvé babičky se stejným datem příchodu na svět a Ty mezi nimi jste v mém vnímání symbolem sblížení obou pro někoho nesmiřitelných národů. Velmi si vážím toho, že Ty, Soňo, jdeš životem jako naprosto nestranná, neodsuzující, neměnící názory. Věřím, že ses se životem "porovnala" naprosto obdivuhodně.
Naděžda Špásová
Soni, moc hezky jsi to napsala, takové babičky by si asi přál každý, i já.
Zdenka Soukupová
Soňo, moc krásná vzpomínka. Ano, naši rodiče a prarodiče měli život opravdu těžký , přesto vše nějak zvládali. Dokázali bychom my být také tak silní?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.