Z Dobrše do Vacova
Všechny fotografie: Hana Rypáčková

Z Dobrše do Vacova

5. 4. 2023

Dobrš je malá osada v Pošumaví. První zmínka je z roku 1352, žil zde v gotické tvrzi rod Koců. Původně románský kostel Zvěstování Panny Marie ze 13. stol. byl přestavěn v ranné gotice. Působil zde pan farář Matrin František Vích, bývalý politický vězeň. O jeho životě pojednává kniha Zahradník duší. 

Kaple sv. Jana a Pavla byla původně románským kostelíkem z r. 1230 a potom se stala zvonicí. Jsou v ní dva malé zvony a jeden obrovský. Zvon z r. 1561 byl ulit v dílně Brickího z Cimperka  a sloužil v dřevěné zvonici. Prý byly slyšet v době ticha až do Prahy. Z Dobrše do Vacova rychlou cestou 5 km.

cestování Do stovky 2023 Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Vacov trochu znám. Pěkné.
Alena Vávrová
Byla jsem tam všude před lety se Zojou, mám i fotky odevšad. Ráda jsem si to připomněla.
Ludmila Černá
Ve Vacově je krásný kostelík. Takový milý, barevný. Mluvím o vnitřku.
Anna Potůčková
Hani ty jsi turistka....Hezký výlet, dobré počasí a tu 100ku určitě dáš. Díky za hezké fotky.
Naděžda Špásová
Hanko, koukám, že jsi se dala na výlety a děláš dobře. Já čekám na pořádné jaro a teplo. Hezké fotky.
Hana Šimková
Hani, ty se ale nacestuješ. Držím ti palce na tu stovku.
Alena Velková
Krásný výlet. I to počasí vám skvěle vyšlo.
Jan Zelenka
Krásné fotky. Tento kraj neznám.
Irena Mertová
Moc hezké. A když si představím, že byly doby, kdy zvon z Pošumaví bylo slyšet do Prahy... :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.