Krása pomoci ocenila přeživší Terezína
FOTO: Greta Konečná Blumajerová

Krása pomoci ocenila přeživší Terezína

1. 6. 2023

Helga Hošková-Weissová. Akademická malířka, přeživší Terezína a Osvětimi. A nyní též držitelka Ceny Beauty of Help Award. Nadace Krása pomoci v pondělí udělovala čestná uznání a ocenění.

Valdštejnský sál jako krásné a důstojné místo k poděkování lidem, kteří i ve vyšším věku inspirují a ovlivňují své okolí a ukazují, že věk je jen číslo. Nadace Krása pomoci už pošesté předávala ocenění Beauty of Help Award a zároveň slavila patnácté narozeniny.

“Cílem této ceny je mimo jiné otevřít diskuzi na téma respektování stáří a stárnutí ve společnosti. Proto už druhým rokem toto oceňování otevíráme veřejnosti, která mohla nominovat inspirativní osobnosti.” řekla ředitelka Nadace Krása pomoci Soňa H. Morawitzová. Hlavní cenu, přímo nazvanou Beauty of Help Award, ovšem vybírala odborná porota ve složení: 

Eva Zažímalová, předsedkyně poroty, předsedkyně AV ČR 
Vladimíra Dvořáková, ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií, ČVUT v Praze  
Eva Lustigová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Arnošta Lustiga  
Ondřej Vlček, prezident Gen Digital, filantrop  
Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců  
Lucie Vidovičová, socioložka, Masarykova univerzita  
Taťána Kuchařová, zakladatelka a předsedkyně správní rady Nadace Krása pomoci  

“Jsme rádi, že jsme v nominacích veřejnosti našli osobnosti známé, ale i neznámé – inspirativní ve své komunitě, ve svém nejbližším okolí. I tyhle příběhy a tihle lidé jsou pro společnost velice důležití,” dodala ředitelka Nadace.

Důkazem je příběh paní Soni Nigrinové, tlumočnice a překladatelky. Mezi nominovanými finalisty byla také nedávno zesnulá Dana Němcová, psycholožka, jedna ze signatářek Charty 77. Zavzpomínat na ni přišla její dcera a také dlouholetý přítel Daniel Kroupa. Když se dnes hovoří o roli žen ve společnosti, dávají se jako příklad manažerky a hovoří se o kariéře. Dana Němcová měla kariéru uklízečky, ač byla vystudovaná. Její kariérou byla rodina a přátelé a lidé kolem ní, o které se starala. Její kariérou bylo pomáhat,” zavzpomínal Kroupa. Dalším finalistou se stala Marie Vavroňová, zakladatelka a ředitelka neziskové organizace ROSA – centrum pro ženy.

Hlavní cena pro přeživší Terezína
Hlavní cenu si ale odnese vždy jen jedna osobnost a tou je letos paní Helga Hošková- Weissová. Ta svůj život věnovaný mimo jiné i svědectví o hrůzách koncentračních táborů okomentovala takto: “Je to náhoda, štěstí, a je to povinnost. Někdo prostě přežít musel. Mysleli jsme si, že je to poslední válka a ono se to opakuje je mi z toho smutno,” uvedla paní Helga, když osobně přebírala cenu vyrobenou od partnera akce, Novotný Glass.

“Život a aktivity akademické malířky Helgy Hoškové-Weissové svědčí o silné osobnosti, která se již od dětství musela vyrovnávat s mnoha těžkými životními situacemi. Nezahořkla vůči společnosti.  Naopak své životní zkušenosti dokáže zprostředkovávat i mladé generaci. Jde jí o to, aby se nezapomnělo a aby se hrůzy, jež v dětství prožila, již nikdy neopakovaly. Osobní svědectví je pro mladé lidi, kteří si hrůzy válek těžko dokážou představit, asi nejsilnější forma. A paní Hošková-Weissová tomuto věnuje opravdu hodně energie,” znělo v odůvodnění odborné poroty.

Druhou cenu, cenu veřejnosti, jejíhož držitele v on-line hlasování vybírala veřejnost, získal herec Miloň Čepelka. Obdržel 46 % všech hlasů. “Veselou mysl si udržuji na divadle. Minulý týden jsme hráli a napadlo nás, že si sečteme věk všech herců, kteří hrají ve hře Akt. Pět mužů. Vyšlo nám, že nám dohromady bylo 417 roků, tak jsme se trochu vyděsili a naopak i potěšili, protože když jsme na jevišti, nejsme vůbec staří,” rozesmál herec hosty v sále.

Nadace Krása pomoci v tento večer zároveň poprvé oslavila patnáctiny. Popřát ji přišli nejen hosté z řad klientů, partnerů a přátel Nadace, ale svým vystoupením také třeba saxofonistka K.J.SAX a jazzový kytarista Rudy Linka, který právě v den předávání oslav 62 let a od Nadace dostal dárek. Drobnou pozornost si z galakce odnesl každý - byla to pohlednice se vzkazem pro prarodiče a známka, aby každý mohl pohled poslat ihned poté, co akci opustí.

„Velmi si vážím toho, jak organizace Krása pomoci podporuje seniory v aktivním životě. Ocenění Beauty of Help Award nám každoročně ukazuje, kolik je mezi námi skvělých osmdesátníků či devadesátníků, kteří ani přes vysoký věk neztrácejí nadhled, elán, a ještě zvládají pomáhat ostatním. Gratuluji paní Helze Hoškové-Weissové i dalším oceněným a děkuji jim za jejich neúnavnou práci, kterou činí naši společnost lepší, a jsou pro mě velkou inspirací," uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil, který akci poskytl záštitu.

A proč vlastně Krása pomoci uděluje Beauty of Help Award?
“V Kráse pomoci si myslíme, že je potřeba ocenit stáří, ocenit lidi, kteří jsou i ve vyšším věku aktivní, pozitivně ovlivňují své okolí, že je jim musíme také poděkovat, protože se na to často zapomíná,” shrnula důležitost akce a oceňování zakladatelka Nadace a předsedkyně její správní rady Taťána Kuchařová.

Partnery ocenění Beauty of Help Award v roce 2023 byli: Slevomat, Danfil , Novotný glass, Streetcatering, Víno Marcinčák, produkční agentura Art4People, společnost Hewer, která dopravila na akci klienty Nadace, Fleurop, Hero Clan, jejichž expertní dobrovolníci stojí za vizuální stránkou programu, Doux  a NATU.

 

FINALISTÉ

1/ Marie Vavroňová  
Zakladatelka a ředitelka neziskové organizace ROSA – centrum pro ženy.   

V čele centra ROSA stojí Marie Vavroňová již 30 let. Když centrum se Zdenou Prokopovou zakládala, byla to tehdy vůbec první organizace u nás, která otevřeně řešila problematiku domácího násilí. Není inspirací jen pro své zaměstnance, své zkušenosti z práce s oběťmi domácího násilí a genderové rovnosti vtělila i do svých přednášek a osvětových akcí pořádaných pro pedagogická pracoviště i pro studenty.  

Je držitelkou ceny Fóra dárců – Speciální ceny České televize za TV klip proti domácímu násilí.    

2/ Helga Hošková-Weissová  
Akademická malířka Helga Hošková-Weissová se narodila 10. listopadu 1929 v Praze v asimilované židovské rodině. V prosinci 1941 byla s rodiči deportována do terezínského ghetta, prošla Osvětimí, Freibergem a Mauthausenem. Je jedním z mála terezínských dětí, které přežily holocaust. Po válce se vrátila s matkou do Prahy, otec nepřežil. Vystudovala střední grafickou školu a externě gymnázium. Složila maturitu na obou školách a pokračovala ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Emila Filly a Aloise Fišárka. Ve své umělecké tvorbě se věnuje převážně válečné tematice.

Obrázky, které namalovala a nakreslila při pobytu v Terezíně a které doprovázejí její deník, byly v roce 1998 publikovány v knize Maluj, co vidíš a v roce 2010 v novele I viděl Bůh, že je to špatné, kterou napsal její tatínek při pobytu v Terezíně. „Deník Helgy Weissové 1938-1945“ byl přeložen do 16 jazyků a získal prestižní ocenění na Frankfurtském knižním veletrhu. V roce 2020 byla vydána její poslední kniha „Nikdo nás nečekal“.  

Své malby a kresby vystavovala po celém světě. Po roce 1989 se věnuje besedám s českými i německými studenty.V roce 1993 byla její tvorba oceněna udělením čestného doktorátu na Massachusetts College of Art v Bostonu. V roce 2009 jí byla udělena Medaile Josefa Hlávky za celoživotní dílo a Medaile Za zásluhy I. stupně v oboru kultury, umění a vzdělávání udělená prezidentem Václavem Klausem. V roce 2016 přijala z rukou ministra kultury titul Dáma české kultury.  

3/ Miloň Čepelka  
Spisovatel, herec, scénárista, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana.  
Ve svých 86 letech je stále aktivní na kulturní scéně. Zapojuje se do různých dobročinných aktivit, pravidelně předčítá jak svoji tvorbu, tak i tvorbu jiných autorů v Galerii pro onkologické pacienty a podporující umělce a to vždy v rámci výstavy daného autora. Okolím je Miloň Čepelka vnímám především pro svou nesmírnou pokoru, upřímnost a lidskost. Své nadšení pro umění a kulturu předává lidem s lehkostí a nevtíravostí, je člověkem s krásnou duší a velkým srdcem. 

4/ Soňa Nigrinová  
Překladatelka, tlumočnice. 
Vystudovala obor francouzština – arabština, stála u zrodu katedry tlumočnictví a překladatelství na tehdejší Univerzitě 17. listopadu. Denně bojuje se zdravotními komplikacemi a i přes ně se nebojí vyrazit na cestu do své milované Paříže. Stále se věnuje překládání, vzdělává se. Své okolí inspiruje svou otevřenou myslí, rozhledem, zkušenostmi i kuráží. Není téma, ke kterému by nezaujala jasný názor. Dlouhodobě se věnuje charitě, honoráře z překladů posílala na Konto Bariéry či Zdravotnímu klaunovi, úzce spolupracuje s Výborem dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Ač ji život přinesl nejednu náročnou situaci, dodnes si udržela optimismus a chuť pomáhat ostatním V současnosti podporuje dva studenty Deylovy konzervatoře.  

5/ Dana Němcová (Ϯ 89 let) 
Psycholožka, kritička, jedna z prvních signatářek Charty 77.  
Rok po Chartě 77 spoluzaložila Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Po sametové revoluci krátce vstoupila do politiky v roli poslankyně federálního parlamentu, působila ve Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Byla jednou ze zakladatelek Poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru. Nejen přátelé ji vnímali jako skromnou, pozitivní a nesmírně zásadovou ženu, která navzdory perzekucí ze strany bývalého režimu nikdy nepřestala být sama sebou. Svým životem dokazovala, že nenechat sebou manipulovat a neuhýbat lze i za mnohem složitějších okolností, než jsou ty, v nichž žije naše generace.  Byla držitelkou ceny mírového hnutí Pax Christi, prezidentské medaile Za zásluhy, rakouské Středoevropské ceny a Ceny Paměti národa. 

 

 

 

 

osobnosti
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Plně souhlasím s názorem Zuzanky Pivcové ve 14.01. Ono těch nevinných obětí totalitních režimů bylo skutečně velmi, velmi mnoho. Těmito akcemi se ale hlavně zviditelňují politici - jenže oni jsou úplně odtrženi od běžného života seniorů. Politici, obzvláště ti ve vysokých funkcích nejezdí běžnou hromadnou dopravou a z oken svých limuzín nemohou ani vidět jejich denodenní život, který přináší mnohé a mnohé těžkosti. Myslím si, že je to hlavně proto, že většina rozhodnutí se plánuje jen a jen od stolu ?
Ilona Erika Kolář
Nechápu moralizující příspěvek paní Řeřichové, protože zde nikdo přeci nepochybuje o statečnosti paní Helgy Hoškové-Weissové, které si všichni velice vážíme. Pokud chce paní Řeřichová udělit někomu lekci o morálce, měla by začít u pana prezidenta Pavla, který při svém projevu, který pronesl během Terezínské tryzny, řekl, že bychom měli přijmout zodpovědnosti za zločiny, které páchali naši předkové, což působilo jako plivnutí do tráře obětem nacismu.
ivana kosťunová
Nechápu proč na kritiku odpovídáte životopisem paní Hoškové. Ten už jsem si dávno přečetla a mám tu dámu velké úctě. Právě takové maličkosti, jako je osobní účast, pozorné chování, důstojná fotografie, dělají slavnostní akt slavnostním aktem. Nic z toho jsem na té fotografii nezaznamenala. Při své práci v kulturním středisku jsem se podílela na přípravě kulturních akcí různého druhu, a dovedu si představit, co to obnáší, včetně rozpočtu na tuto akci.
Daniela Řeřichová
Nechápu ty hanlivé komentáře. Nevím, kdo z kritiků níže někdy organizoval tak náročnou akci s cílem veřejně ocenit osobnosti, které si nezpochybnitelným mravním kreditem zasluhují naši úctu a vděk. Paní Helga Hošková je dáma v letech s velmi křehkým zdravím. Svou osobní účastí dala nadaci i všem, kteří jí přišli pogratulovat najevo, že si tohoto aktu velmi váží. Pro paní Kosťunovou 1.6.2023 08:54. Ano, paní Helga Hošková se málo usmívá. V deseti letech byla pro svůj židovský původ vyloučena ze školy a v roce 1941  s rodiči deportována do koncentračního tábora Terezín. V roce 1944 byla s matkou deportována do koncentračního tábora Auschwitz a poté do Freibergu, v dubnu 1945 byla deportována do koncentračního tábora Mauthausen. Vykonstruované politické a antisemitské procesy v 50. letech vedly k dlouhému věznění manželovy rodiny v komunistických lágrech. Vážím si toho, že jsme s paní Helgou spolupracovali na zprostředkování jejího svědectví o hrůzných praktikách totalitních režimů. Vážím si všech, kteří nám odkaz statečných dcer a synů naší země připomínají.
Pavlína Vavříková
Je dobře, že se připomínají české osobnosti, které nějakým způsobem zanechaly stopu v historii naší společnosti. Jak jinak, než třeba právě takovým oceněním. Myslím, že i pro paní Hoškovou-Weissovou to byl hezký zážitek. Nerozumím tomu, proč se tu komentuje i kvalita fotografie. Jde snad o to, co ta samotný akt pro ty oceněné znamená.
Vlasta Ledlová
Děkuji za zajímavý článek a blahopřeji oceněným .
ivana kosťunová
Paní Toholová- a ptali jste se jí, jak by se chtěla vyfotit ? Jestli by tu kabelku, kterou má pověšenou na krku, neměla raději volně položenou na klíně ? A ty květiny, které skrývá ministr Jurečka v tašce, jestli by neměly zdobit tu paní ? Tahle fotka s useknutýma nohama - to si paní opravdu tak přála ?
ivana kosťunová
Díky, Zuzko- vnímám to stejně, jenom to nedovedu tak výstižně vyjádřit.
Zuzana Pivcová
Díky své dřívější práci ve Vojenském historickém archivu jsem v 90. letech měla možnost zúčastnit se několika konferencí v Terezíně. V té době ještě žilo poměrně dost těch, kteří přežili holocaust. Moc jsem si vážila toho, že jsem je mohla potkat nebo s nimi dokonce i hovořit. Právě tak, jako se mi nelíbí udělování vysokých vyznamenání posledním žijícím účastníkům zahraničního odboje, nelíbí se mi skutečně vůbec "nominace inspirativních osobností" a udělování cen vybranou odbornou porotou. Bohužel to vnímám jako nafouklou akci, která má zdánlivě ocenit pomoc stáří. Jenže staří lidé víc než z cen žijí z pomoci zdravotní a sociální. Kromě oceněných jedinců, kteří jsou na svůj věk mimořádně čilí a aktivní, podstatně víc než Vy, jsou ti každodenní, neocenění. Vy byste svou Krásu pomoci (název se mi příčí, protože se spojil s naší někdejší vítězkou Miss) měli spíš orientovat na apelaci na vládu, parlament, obce, aby pomáhaly běžně a ne každoročně nějakým nicnestojícím diplomem.
Daniela Řeřichová
Vážím si činnosti Nadace Krása pomoci a mám radost, že letošní hlavní cenu obdržela mimořádná žena a umělkyně paní Helga Hošková - Weissová, Dr.h.c. Těší mě, že jsme pro tuto vzácnou příležitost mohli pořadatelům zapůjčit výstavu Obrázky z Terezína, kterou jsme v rámci festivalu zpracovali k jejímu dřívějšímu ocenění Dáma české kultury. Děkuji paní Helze, že předává svědectví o utrpení, jemuž byly vystaveny nevinné oběti totalitních režimů, a přeji jí pevné zdraví.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.