Jak se ze mne stal zahradník
Všechny fotografie: Helena Vambleki Červenková

Jak se ze mne stal zahradník

21. 6. 2023

Za posledních dvacet let jsem párkrát pěstovala šnytlík nebo řeřichu v květináči. Neměli jsme balkón ani zahradu, tak jaksi nebylo, kde se realizovat. Letos se ze mne stal velkozahradník...no, sundejme zvětšovací brýle, pouze malozahradník. 

33-94.jpg

U mého bytečku v pečovatelském domě mám terasu 4x1,5 metru. Na podzim jsem si venkovní parapet vyzdobila růžovým vřesem v květináčích. Vánočně nazdobené vřesy vykonaly svou povinnost a přes mou opatěru se jejich další pěstování minulo účinkem. Neúspěchem jsem se nenechala odradit a jarně okrášlila okno maceškami.

img-2584-1.jpg

Sousedka řekla, že nejužitečnější je kytka, která se dá sníst. Najednou se ve mně probudil zahradník. Nakoupila jsem truhlíky, hlínu, semínka a sazeničky. Dva keříčky rajčat, po jedné cuketě, okurce a jahodě. 

img-2564-1.jpg

Víc ne, protože ještě mám na svém plácku stůl a židli a dávám tam sušák s prádlem a hodlám odpočívat na lehátku.

img-2952-1.jpg

Pracně docílená úroda na sebe nenechala dlouho čekat, uzrála první jahoda, počtem nic moc, ale ta chuť!!!

img-2905-2.jpg

Rajčata ještě neplodí, ale už mne skoro přerostla a slibně kvetou.

img-2942-1.jpg

Bohatě kvete i cuketa s okurkou. 

img-2943-1.jpg

Na cuketě už začínají dozrávat první cuketky.

img-2944-1.jpg

Do kuchyně se vždy hodí petrželka.

img-2953.jpg

Medunku na čaj si nasuším.

img-2954.jpg

Před plůtkem krásně rozkvetla růže, která tu zůstala po předchozí majitelce.

img-2950-1.jpg

A nádherně voní.

img-2948.jpg

Macešky jsem rozsadila.

img-2945-2.jpg

Na parapetu teď trůní minipetúnie million bells.

img-2946-1.jpg

Vše ještě doplňují muškáty a žluté aksamitníky.

img-2947-1.jpg

Srdíčko se chvěje, když otevřu dveře na terasu a vítá mne ta krása. Trápí mne jedině sucho, sud na dešťovou vodu už je prázdný, teď musím zalívat vodou z vodovodu, snad se při vyúčtování vodného neprohnu.

zahrada
Hodnocení:
(4.9 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Že by se právě z tebe stala zahradnice,, to bych nikdy neřekla. :) Mile jsi překvapila a přeji ti bohatou úrodu.
Jan Zelenka
Krásný pohled, Helenko. Jsi šikovná!
Dana Kolářová
Terasa, radost pohledět. Šikulka.
Marie Seitlová
Pěkně máš byteček zkrášlen a ještě si zmlsneš. Super.
Anna Potůčková
Heli zkrášlila jsi své bydleníčko květinami a své chutové bunky zaženeš vlastními výpěstky ovoce a zeleniny. A to je pak dvojnásobná radost, když je to vypěstované vlastním přičiněním. Tak at ti to krásně kvete, hezky plodí a pak hodně chutná!
Jana Tulejová
Helenko, jste dobrá zahradnice, velmi vám rozumím. Kolik radosti vám dá každodenní pokochání něčím, co jste sama zasadila! A čím víc se na své výpěstky budete dívat, tím víc se jim bude dařit. Kdysi jsem zkusila dát na tři misky na navlhčenou vatu po třech fazolích. Jedné misky jsem si nevšímala, jen jsem ji vlhčila. Druhou misku jsem při vlhčení pozorovala a na třetí misku jsem, mimo vlhčení a zírání na ni, i mluvila hezkými slovíčky. Úžasný rozdíl. Někde jsem to četla a vyzkoušela jsem to v praxi. Od té doby mluvím s kytkami, se zeleninou na záhonku, někdy jim domlouvám a když to šlo, objímala jsem stromy.
Alena Vávrová
Helenko, ty jsi podnikavá a jsi po zásluze odměněna - palcuju! ♥
Alena Velková
Pěkný nápad!
VANDA Blaškovič
Tak to je útulné bydleníčko…líbí. Jen to lehátko,Helčo, nevim, nevím…:)
Marie Měchurová
Zahradničení je vášeň a droga. Když tomu člověk propadne, není mu pomoci. Přeju bohatou úrodu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.