Co dělat při blackoutu?
FOTO: Hana Píchová

Co dělat při blackoutu?

16. 8. 2023

Často se píše o možný katastrofách, kalamitách, výpadku energií nebo dodávky vody, vlády pro takové situace připravují nouzové plány, jednotlivci, kteří si říkají preppeři, si anonymně na internetu vyměňují informace, jak se zabezpečit pro přežití v době „postapo“ tedy po apokalypse.

Všichni plánují, co bude pak...

My tady na výspě republiky už k prepperství nakročujeme mílovými kroky. Stačí malá bouřka nebo vichřice, někdy ani to ne, vypadne elektřina a to si pište, že nenaskočí hned. Přestane téct voda, lednička začne vykřikovat, že nemá proud, a pokud máte vybitý mobil, tak ani nemůžete nahlásit poruchu a musíte spoléhat na sousedy, že oni zavolají. První akce je, že běžíme do přízemí a do lavoru napustíme vodu, která zůstala ve vodovodním potrubí, aby bylo v čem si mýt ruce. Výhra je, když v konvici (elektrické) zůstala voda, tak máme možnost si udělat trochu čaje nebo kafe na vařiči, který je plynový, ale sám se nezapálí a je třeba najít sirky, v nekuřácké rodině je to problém. Vařit nejde, voda neteče, ohřát jídlo z pomalu tající mrazničky jde jedině na vařiči, protože mikrovlnka také nejde.

Pokud se to stane ve dne, dá se číst nebo jít ven, ale například pracovat na zahradě není moudré, není se pak kde umýt. Jenže většinou se to stane když je tma, bouřka nebo vichřice. V zimě je situace ještě horší, tepelné čerpadlo ani kotel na teplou vodu bez elektřiny nefungují, dům pomalu, nebo když je silný mráz, tak rychle, vychládá a nezbývá než zatopit v krbu, hledat další vrstvy oblečení, zásobu svíček a hodí se i láhev alkoholu a snažit se přežít do doby, než elektřina zase naskočí. Jenže co dělat? Na čtení je málo světla, televize a internet nejdou, mobil šetříme na nejnutnější telefonáty a počítač se pomalu vybíjí.

A tady nastupují výhody ručních prací, zvláště předení a pletení.

Klasický kolovrat není na elektrický pohon, pohání se šlapáním. Kromě nesporné výhody že nepotřebuje elektřinu, má šlapání do pedálů také zdravotní bonusy, prokrvuje nohy, zabraňuje vzniku křečových žil a trochu se pohybem zahřejete. Pro předení nepotřebujete večer moc světla, světlo z krbu nebo plamínek dvou nebo tří svíček je dostačující. Takové osvětlení by stačilo i pro tkaní nebo málo známé pletení na rámu – krosienky. Podobné je to s pletením nebo háčkováním, zvláště pokud jste zkušenější pletařka a nepletete složitý vzor. Jehlice a háčky jsou na ruční pohon, některé dnes dokonce mají svítící špičku, takže usnadňují pletení i ve tmě…tedy do doby než se vybije baterka, která je nabíjí.

Takže s ručními pracemi vás nějaká katastrofa - pokud jde o zimu, tmu a nudu - nerozhodí a deprese vám nehrozí. A přiznejme si i to, že pokud by taková situace trvala delší dobu, budete mít do budoucna pro výměnný obchod ve svetrech, čepicích a šálách nebo utkané metráži pořádně tvrdou valutu. Takže neváhejte, a hurá ke kolovratu, jehlicím a rámu, ať se to naučíte, dokud ještě elektřina jde.

 

 

domácnost hobby Můj příběh
Hodnocení:
(4.4 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Pro nás by to byla dobrá příležitost konečně se pořádně vyspat a také bychom ušetřili za elektřinu. Kdyby to netrvalo víc než den a noc, dalo by se to přežít. Ruční práce už neprovozuji, ale velkou zásobu svíček a také pastelek a omalovánek, což by mě zabavilo i na několik dní. Jen ledničce by se to asi nelíbilo a vzápětí ani nám. :-) A teď jsem si vzpomněla, že mám kdesi schovaný rámový tkalcovský stávek a možná by se našel i nějaký materiál, jen nevím, jestli by se našla i chuť k takové práci. :-)
Hana Šimková
No pokud nepůjde elektřina a nebudu mít co jíst a pít a další důležité věci pro život, tak určitě nezačnu schánět kolovrat.Nevím í k čemu by mi byl dobrý.
Zuzana Pivcová
Když jsme se nastěhovaly s maminkou před více než půl stoletím do jihočeského Týna, byly pro mě dost děsivou záležitostí zdejší bouřky. Dřív jsme bydlely ve městě na náměstí a všude byly hromosvody. Zde bylo původní hospodářské stavení a všude kolem vzrostlé stromy. Městský úřad takřka při prvním zahřmění vypínal zde v Týně proud. Bouřky často trvaly celou noc, protože se neustále vracely. V tom případě jsme svítily jen svíčkou a občas jsme neměly do školy úkol. Měla jsem z bouřek strach. Jednou jsme byly jako učitelky na letním táboře s výukou němčiny. Blesk udeřil asi 15 metrů od nás do stromu před farou. Říkaly jsme, že pan farář asi nebyl moc hodný, tak to měl varování. Co se týče zastavení výtahu mezi patry v paneláku, taky jsem si to užila. Vysvobodili mě asi po 25 minutách, byla neděle večer.
Elis Rentierka
Daly jsme s vnuckou cernou hodinku a vypravely si strasidelne pribehy. Nez jsme dopovidaly, vsechno zase naskocilo. ( To byla ta lepsi varianta, horsi byla - nefunkcni vytah v panelaku do 10.patra… ale i to se v rozumnem tempu dalo :-). )
Helena Přibilová
Ručním pracím se věnuji ráda, ale potřebuji k nim mít dostatek světla.
Jarmila Komberec Jakubcová
S tím kolovrátkem bych asi měla problém.
Lenka Kočandrlová
Tak to tam máte podobné,jako u nás ve Slavkovském lese.Jako malá vesnice jsme hned vypnutí,jak jde o vítr či jiné pohromy. Bez elektriky býváme dost často,ale jsme též již připraveni a vybaveni. Vodu máme připravenou ve sklepě v lahvích od kupovaných vod,vydrží pomalu rok. U krbokamen máme dvě baterie pro záložní zdroj k čerpadlu - bez toho by se nedalo topit.Vydrží každá asi na 8 hodin,tak lze aspoň prohřát topení. Sporák máme na ele,takže máme v zásobě plynový vařič,aby se dalo třeba uvařit kafe nebo tak. No a na osobní potřebu máme několik čelovek - dá se s tím dlouho číst, svítilny a mnoho náhradních baterií. Vodu čerpáme ze studny taky pomocí elektřiny,takže tam máme ještě pro strýčka Příhodu náhradní ruční čerpadlo.K tomu záložní suché WC....Jo a taky je dobrá ocilka na škrtání, a také zásoba sirek. Taky jsme dost prepeři,ale jinak to na vystrkově nejde. Co se týče ručních prací - tak ty se u nás nevedou.
Dana Puchalská
Moc pěkná úvaha. Ruční práce mi nevadí. Ano,život v nájemním domě má v něčem bezesporu výhodu. A rozbitý výtah? To je kapitola sama pro sebe
Anna Potůčková
Ruční práce mám ráda a pokud by nešla delší dobu elektřina, tak vyšívat, plést, háčkovat učit se tvořit papírovou krajku by šlo i bez ní přes den. V noci se spí, tam také není nutná elektřina
Naděžda Špásová
PS. Za ty hvězdičky se omlouvám, správně je *****, sorry.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...