Neratov a Vrchní Orlice aneb dva rozdílné příběhy kostelů z Orlických hor
Všechny fotografie: Jaromír Šiša

Neratov a Vrchní Orlice aneb dva rozdílné příběhy kostelů z Orlických hor

20. 11. 2023

Zatímco příběh neratovského kostela Nanebevzetí Panny Marie dospěl ke šťastnému konci, druhý je příběhem poněkud smutnějším, ale i v případě nedalekého kostela svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici se začíná blýskat na lepší časy.

Neratov. Z kostela odstřeleného opilým rudoarmějcem a následnou péčí komančů se postupně stávala ruina určená k demolici. Jeho osud se zdál zpečetěn. Po roce 1989 se ale věcí ujali nadšenci v čele s panem farářem a začaly se dít věci, které dnes obdivujeme.

Tak si kostel v krátkosti proběhněme a oběhněme.

Jeho výzdoba je skromná a možná i proto je zajímavým a vyhledávaným místem.

V roce 2018 byly věže osazeny kopulemi. Zimní foto Rostislav Bartoň, fotograf Orlicka.

Dnes je chloubou Orlických hor a stará se o něj Sdružení Neratov.

Dám oběd a valím na druhou štaci.

Vrchní Orlice kostel sv. Jana Nepomuckého. Protože stál v Sudetech, jeho pohnutý osud se začal odvíjet odsunem Němců, protože tím odešli i věřící.

Tak ho trošku obejdeme.

Tak pojďte dál.

Zachovaly se pouze lavice.

Nekoukej, nekoukej jasněže to jde ještě vejš.

Odjíždím s vědomím, že po tělese kostela se i věž dostává pod střechu.

Žíííš sem úplně zapomněl. Odjet z krajiny bez upomínkového předmětu by bylo trestuhodné, tak ještě honem zpět na skok nakoupit do Neratova.

fotografování kostely města a obce
Hodnocení:
(4.9 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Zajícová
Paráda!!! Snad se do Neratova někdy podívám...
Zdenka Koldová
Zdravím....v kostele v Neratově jsem byla osobně,byl to zážitek,ovšem fotodokumentace nemá chybu,je super.Díky
Blanka Lazarová
O Neratově jsem se dozvěděla v dokumentu ČT a úplně mě nadchnul. I vy jste ho pěkně zdokumentoval, stejně jako druhý ve Vrchní Orlici. Kéž by i ten byl uveden do důstojného stavu. Děkuji za prohlídku.
Zuzana Pivcová
Kraj vůbec neznám, ale mám vždy radost, když se podaří zachránit památky, které byly "na odpis". Pěkný výlet.
František Matoušek
Hezky písemně i fotograficky zpracováno. Doufám, že podobně jako kostel v Neratově "dopadne" i kostel ve Vrchní Orlici.
Alena Vávrová
Článek a fotky mě zaujaly, protože se o příběhy původně zdevastovaných a posléze zachráněných památek zajímám. Neratov jsem si moc přála navštívit, bohužel zůstalo jen u přání.
Irena Mertová
Krásně nafoceno. Tak snad dopadne dobře i ten druhý kostel...
Daniela Řeřichová
Jako vždy od Vás mimořádně zajímavě zpracovaný příběh dvou kostelů a velmi sugestivní fotografie. V Neratově jsme byli s mužem dvakrát, z toho jednou na koncertě, kde se hvězdné nebe dotýkalo skrze hudbu i nás, poutníků. Mystický zážitek. Bohulibá je také činnost neziskovky Sdružení Neratov pomáhající lidem s postižením. Snad i kostel svatého Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici otevře časem své brány k duchovnímu prožitku.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.