Mít svůj kout, kde se dá spočinout
Slavičí údolí, Praha-Radotín. FOTO: Jan Raška

Mít svůj kout, kde se dá spočinout

28. 10. 2023

To místo má své kouzlo v každém ročním období, ale na podzim je nejkrásnější. Zvláště v těchto dnech, na přelomu října a listopadu, hraje Slavičí údolí všemi barvami. Je to koncert pro duši.

Chodím do Slavičího údolí, rozprostírajícího se mezi pražskými částmi Radotín a Lochkov, téměř denně. Je totiž vzdáleno od našeho domu jen několik desítek metrů. To místo miluje i naše fenka, stačí otevřít branku a ona už běží, po pěšině přes les až k okraji "Slavičáku", kde se zastaví a čeká, až ji hodím kus klacku, který si pak nese v tlamě celou procházku až domů.

Slavičí údolí bylo v roce 1988 vyhlášeno přírodní rezervací. Jeho osu tvoří louky podél Skalního potoka. Ten však před několika lety vyschl a zdálo se, že už údolím nikdy voda nepoteče. Před dvěma lety se však vprostřed údolí pramen zase vzpamatoval a tůňka teď slouží jako osvěžovna lesní zvěře. A taky naší Lassie.

V údolí roste podle botaniků na padesát druhů rostlin a dřevin, včetně chráněných druhů jako je kavyl Ivanův, dub pýřitý či sasanka lesní, ale i kosatec žlutý, máta vodní, tařinka horská nebo devaterník šedý. Slavíci, po kterých bylo údolí kdysi pojmenováno, zde už nehnízdí, ale poletuje tu lejsek šedý, zpívá pěnice černohlavá s drozdem brávníkem a loví krahujec obecný.

A já si tu čas od času ulovím nějkou tu fotku, byť už znám v těchto místech skoro každý strom. Slavičí údolí je pro mě kout, kde se dá krásně (a jednou klidně i navždy) spočinout...

Máte také svůj oblíbený kout?

 

Snímek obrazovky 2023-10-28 v 14.29.58.png

Snímek obrazovky 2023-10-28 v 14.27.07.png

Snímek obrazovky 2023-10-28 v 14.29.48.png

IMG_1542.jpg

Snímek obrazovky 2023-10-28 v 14.29.42.png

Snímek obrazovky 2023-10-28 v 14.28.07.png

Snímek obrazovky 2023-10-28 v 14.24.17.png
                                                                                                                    Všechny fotografie: Jan Raška

 

 

 

 

fotografování podzim příroda
Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5.1 b. / 30 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Hašková
Díky za Slavičí údolí. Přestože jsem u babičky v Radotíně žila, vždycky jsme jenom šly kolem Slavičího údolí, ale nikdy mě tam nevzala. Tak se stydím.
Alena Velková
U nás je také báječně... v Oboře Hvězda.
Alena Tollarová
Honzo, to bych se na to podívala, že ve Slavičím údolí slavík nežije, určitě tam zpívá co mu hrdlo stačí :) Takových koutů, kam se ráda vracím spočinout, mám víc. Samozřejmě Říp, ale také magický středohorský vrch Číčov, vyhlídku na Labe v Dubičkách a v posledních pár letech také vyhlídku Skalky. Uklidňující podzimní fotky mě potěšily :)
Eva Mužíková
Honzo, krásné vyznání a fotky jako třešnička na dortu. I já mám několik oblíbených míst, ale nejraději se vracím do přírody okolo mého dlouholetého bydliště, do okolí Chrastné
Jarmila Komberec Jakubcová
Podzim patří mezi nejkrásnější roční období. Moc pěkné fotky.
Vladislava Dejmková
Pŕíroda teď hýŕí barvami a je dobré to vnímat a užívat si. Také mám místa, kam se ráda vracím. Vždycky tam načerpám energii a zklidním se.
Marie Novotná
Mám ráda více míst ,kam se vracím . S přibývajícím věkem jsou to místa na kratší vzdálenosti. Hezké podzimní pohlazení. Díky.
Martina Růžičková
Krásné podzimní fotky dokládají malebnost Slavičího údolí. Nedivím se, že je to vaše oblíbené místo. :-)
Blanka Lazarová
Honzo, moc hezké fotky krásné krajiny. Nedivím se, že to tam máš rád. Měla jsem takový svůj oblíbený kout na chalupě na Vysočině. Už jsem tam dlouho nebyla. Musím to napravit. Děkuji. :-)
Naděžda Špásová
Honzo, máte opravdu krásný kout. Já těch koutů mám víc. Je to Milada, areál Golfu, rybníky kolem, Blatná a určitě by se ještě nějaké našli. Přeji vám, rodině a samozřejmě i Lassie spoustu krásných společných procházek.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.