Svatomartinská obědová
Všechny fotografie: Helena Votíková

Svatomartinská obědová

13. 11. 2023

Ona: Pojď jíst.                                                                                                                    

On: Jojo…. Jéé husa.

Ona: To není husa, to je kachna.

On: Aha, a proč nemáme husu?

Ona: Protože se neprodává porcovaná a pro nás dva je husa moc velká.

On: Aha, a proč se na sv. Martina jí husa?

Ona: No to je taková tradice. Ty husy prozradily svým kejháním úkryt sv. Martina.

On: Aha, tak to je za trest.

Ona: Co je za trest?

On: No ty husy to mají za trest, že je baštíme.

Ona: Aha, no asi jo.

Faktem je, že pro ty vystresované chudinky, co přešly v sobotu po Karlově mostě, by to bylo spíš vykoupení. I když by asi byly tím stresem tuhé.

Ale myšlenka už tu byla a tak jak to vlastně s tím Martinem bylo?

První legenda praví, že před jeho volbou biskupem se skrýval v husníku a husy ho prozradily.

Podle druhé legendy ho rušily při kázání a tak skončily na pekáči

Ať tak či onak, biskup Martin zemřel 8. listopadu r. 397, 11. listopadu byl pohřben, což spadá do období, kdy lidé dříve zabíjeli před zimou husy a dopřávali si tučnou pečínku. A tak se spojenectví Martina s husami utužilo.

Martin z Tours má celosvětovou úctu. Je mu zasvěceno přes 4,5 tisíce kostelů a kaplí po celém světě.

A jak probíhal svátek sv. Martina v Praze?  V sobotu 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut vyšel od 11. pilíře Karlova mostu průvod svatého Martina z Tours. Průvod vedlo jedenáct hus, které hnalo 11 husopasek. Na bílém koni jel svatý Martin v oděvu římského vojáka. Svatého Martina následoval povoz skoroplný sněhu a setnina římských vojáků.

Pro dokreslení atmosféry přidávám pár fotografií.

gastronomie historie Praha
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martina Růžičková
Díky za prima článek i fotoreportáž. :-)
Dana Puchalská
Helo, paráda.
Soňa Prachfeldová
Helenko, to je super.
Marie Ženatová
Díky moc za velmi zajímavou reportáž i fotografie*
Eva Mužíková
Zajímavé podání, fotky skvělé.
Ludmila Černá
Díky za fotografie. Copak si asi ty husy myslely a husopaskách a o lidech kolem?
Jana Jurečková
Já měla doma divokou kachnu se zelím. Připravuje můj muž myslivec a dá si záležet. Váš článek je pěkný i fotky. Ta paráda mě zahřála u srdce.
Alena Velková
Hezká reportáž, díky.
Naděžda Špásová
Dobře napsané, tuhle tradici neslavíme, husy nejíme. Jako dítě jsem se bála husáka a pamatuji se na draní peří. Fotky jsou zajímavé, to jste si užili.
ivana kosťunová
Líbí se mi forma, jakou jste pro výklad té tradice zvolila. Určitě to byla povedená akce, ale těch hus mi bylo trochu líto, musel to pro ně být velký stres. Je fajn, že dodržujeme české tradice.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.