U hrobu
FOTO: Rostislav Mraček

U hrobu

13. 3. 2024

Neznáte-li Mirka Mezeru, tak to máte obrovskou škodu! Kdo se s ním dá do řeči, docela určitě se zasměje. Býval celý život nadšeným řidičem autobusu, napřed podnikového v zemědělském družstvu, potom linkového. Všichni jsme s ním rádi jezdívali, vždycky bylo v autobuse veselo.

Když si u mne kdysi na plese, v Pekle, tedy ve sklepním baru, objednával „jedneho Drsoňa pro mně a dva Jasoně pro děvčata,“ musel mi přeložit, že jde o fernet. Jeden hořký a dva citronové. Celý večer, když jsem naléval fernet, jsem tu veselou chvilku nemohl dostat z mysli. A kdysi provedl pěknou kulišárnu Jendovi Králikovi. Ten se vracel domů z jakési firemní oslavy ve městě. Pravda, měl cosi upito, a tak nebylo divu, že po chvilce kodrcání v autobusu usnul. Když se probral, nemohl poznat krajinu za oknem. A jak by taky ano, když svou zastávku přejel o devět kilometrů! Na jeho výčitky mu šofér Mirek poradil nejkratší cestu pro pěší návrat.

Není to dlouho, co jsem se s ním zastavil. „Ty máš novy auto, Mirku!“ povídám.

„Copak auto, ono nebylo ani drahy, ale já mám taky nové hrob! A ten stál skoro vic, než to auto.“ 

„Tož to se musim podivať, až pudu na řbitov.“ 

„Ale běž honem, ať mě stačiš tó nádheru ešče pochváliť, dokáď su naživu! A přectav si, mám to aji s tandémem.“

„Jakto – s tandémem? Co zas to je?“

„No přece dvómistné. Aji pro moju Zdenku!“

„Brzdi, brzdi! Neché teho plkáni. Dyť vy máte přece rodiné hrob.“

„No ja. Ale ten si vyminily sestry. A přece nechceš, abych ležel z vlastni sestró! Dyť to by bylo to – krvesmilstvo! No, šak se podiváš, jaké to je krásné hrob, na krásnym mistě, s krásnym pomnikem, tam se to bude odpočévať. A každyho, gdo přinde na řbitov, pěkně uvidim. Už sem si to aji vyzkóšel.“

„Co sis vyzkóšel? Snáď sis tam už nelihal?!“

„Ale né! Dé pokuj z lihánim do hrobu. Jenom ten rozhled, jaké tam budu měť, sem si vyzkóšel. Jak sem si to tam tak prohližel, tož vidim, jak si to ke mně šmatle babka Klučka. Opirá se o kolo, aby nebylo poznať, že už potřebuje čagan. Šak gvulivá temu kolu nemože zaliť ani kvitka nad svym Jozefem. Přežvékne protézu v hubě a už spusti, až se ji drdol třepe: „Mirkuuu, poď mně zaliť hrob, já už konvu neunesu. Počké, počké! Toď čtu Rodina Mezerova, to je váš nové hrob? No, je pěkné, velké a ten pomnik, to muselo stáť majlant. Ale dyť ste sami dvá, na co máš ten hrob tak velké?!“

„Jak to velké? Já se přece nechám pochovať aji s autobusem!“

Klučka ztuhne, vyvalí oči, potáhne suk na šátku, otočí kolo a už je pryč. Ani nemá zalito! A Josefovi zvadnou macešky.

Tož ho vidíte! Vtipálka. Mirek neušetří ani úctyhodnou osobu na úctyhodném místě!

 

 

 

 

Můj příběh Soutěž - zima 2024
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Jurečková
To je hezké, že někdo umí brát život s humorem. V našem městyse si před několika lety koupil pán náhrobní kámen a chlapi si z něj dělali legraci, že co blbne. Přece se nechystá umřít. Vždy působil sebevědomě, vesele. Jenže život rozhodl jinak. Zanedlouho si ho skutečně vzala zubatá. Měl rakovinu, všechno tajil a nikomu si ani neztěžoval. Po té straně klobouk dolů...
Zdenka Soukupová
Tak to je opravdu "černý" humor. Obdivuju Mirka, že má pro něj takový smysl. A přeju mu dlouhé žití. :-)
Miloslava Richterová
Děkuji, moc pěkné! Hvězdiček jsem dala více, jen nejsou vidět :-)
Jitka Caklová
"Prach jsem v prach se obrátím a v lásce se vrátím ke své "rodině"." Tady jsem jen na návštěvě, dříve pro zlost, dnes už jen pro radost, tak k čemu hrob.
Marie Seitlová
Pěkné, veselé i na hřbitově. Moc se mi líbí vaše hanáčtina.
ivana kosťunová
Lidový humor se mi moc líbí a hanácké nářečí též
Alena Velková
Tak to se povedlo :-)
Zuzana Pivcová
Pěkné a normální, líbí se mi i ta sousedská mluva.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.