DOTAZNÍK: Mezigenerační rozdíly 
v mediální gramotnosti
Ilustrační foto: Pixabay

DOTAZNÍK: Mezigenerační rozdíly
v mediální gramotnosti

10. 4. 2024

Jmenuji se Kateřina Palmová a jsem studentkou oboru mediální komunikace a žurnalistiky. Momentálně pracuji na své absolventské práci, která se zaměřuje na mezigenerační rozdíly v mediální gramotnosti.

Jsem v procesu sběru dat a momentálně hledám respondenty především ve věku 60 až 73 let, kteří by byli ochotni vyplnit krátký dotazník, který mi pomůže s výzkumem mé práce. Jsem si vědoma toho, že se sem podobný příspěvek asi nehodí, ale Vaše spolupráce by pro mě byla velmi cenná a pomohla by mi v dosažení mého cíle. 

Dotazník je zcela anonymní a jeho vyplnění zabere přibližně 10 minut.

Zde přikládám odkaz na dotazník: https://forms.gle/eF7sHQtQUZdHYG4a7

Všem děkuji za Váš čas a ochotu! :)

 

média průzkum
Hodnocení:
(4.3 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Trefné...
Ilona Erika Kolář
Nevyplněno, protoze u některých otázek jsem nabyla dojmu: cokoliv řeknete, může být použito proti vám.
Eva Mužíková
Vyplněno, občas jen odhad.
Elena Valeriánová
Dotazník jsem vyplnila, u některých otázek mi chyběla další možnost, odesláno.
Kateřina Palmová
Vážený pane Maginote, děkuji Vám za podrobný komentář a cenné rady. Zcela chápu všechny připomínky, za které Vám děkuji, věřím, že si z nich mohu vzít příklad do budoucna. Přesto bych Vás ráda ujistila, že jsem tvorbu dotazníku konzultovala s vedoucí práce a tuto konečnou formu jsem dostala schválenou. Děkuji a přeji příjemný den.
Karel Maginot
Vážená autorko dotazníku, to co napíši neberte osobně. Berte to spíše jako upřímnou radu. Předpokládám, že studujete nějakou střední školu typu mediálních studií. Viz platforma kde je dotaznik uložený. Spíše by se nad tím měly zamyslet osoby, které vás vyučují a zřejmě i vedou váš projekt … posouzení mediální dovednosti seniorské generace a odolnost vůči dezinformacím. U nich je nutné totiž předpokládat odborné znalosti z oboru nejenom mediální dovednosti, ale i dotazníkových šetření a jejich vyhodnocování. A samozřejmě i odpovídající životní zkušenosti v této oblasti. 1/ Jako zdroj vytvoření dotazníku uvádíte Aktuálně.cz a Vzdělávací program JSNS, což je program Člověka v tísni. Jinak podle otázek mám pocit, že jste jako zdroj využívala i jiné zdroje, samozřejmě na stejné pozici a pohledu jako má Aktuálně.cz a JSNS. Jak je všeobecně známé v široké veřejnosti, Atuálně.cz a spřízněné zdroje představuje jeden krajní pohled na problematiku dezinformací a na to jak jsou jednotlivé skupiny společnosti ovlivňovány (včetně seniorů). Pozor není to kritika, ale pouhé konstatování veřejně známého faktu. Ale teorie šetření, vyhodnocování a statistiky jasně říká, že pokud výsledky mají být jednoznačné, jako zdroje pro vytvoření dotazníkového šetření je nejlepší mít zdroje z obou hraničních bodů (protipolů) a k nim nejlépe další zdroj, který je mezi nimi. Jde především o objektivnost. 2/ Nevím, proč v dotazníku je uvedeno, aby vyplňující si odpovědi neověřovali na internetu nebo jinde. Specielně Aktuálně.cz (a i další zdroje jemu blízké) pravidelně varují (především seniorskou populaci) aby předtím než na něco odpoví, vyplní apod. si obsah požadavku důkladně ověřili, aby to nebyla dezinformace nebo dokonce podvod a teprve potom reagovali. Takže trochu rozpor s názory zdrojů pro váš dotazník. 3/ Používáte anglické výrazy, takže musíte předpokládat, že většina seniorské populace se nejdříve někam musí podívat ( nejlépe internet) a přeložit si to. Není to nic neobvyklého, podobná situace s anglickými výrazy by byla i u vaší generace … znám to osobně z přijímacích pohovorů do zaměstnání u absolventů většiny středních škol. Pokud vytváříte dotazník pro širokou populaci, je třeba si uvědomit, že běžný slang určité profese (v tomto případě media a desinformace) nemusí být běžným slangem o většiny populace a v dotazníku je to třeba zohledňovat .. srozumitelnost 4/ Podle mého názoru je dotazník zaměřen výhradně na zdroje informací na internetu, obecně on line. Ale v jedné otázce (typy medií) je uvedena i papírová forma. Určitě sama víte (viz zřejmě váš obor studia), že poskytování informací v papírové formě se od on line podstatně liší (způsob prezentace, rozsah, grafika, přiložená media v on line prostoru apod.). Samozřejmě on line nemám na mysli „media“ typu X, FB, Tik tok apod., kde většinou nejde o informace, ale jenom nějaké „výkřiky“, které s pojmem informace nemají nic společného. Takže podle mého názoru by dotazník měl být minimálně z 25% (viz otázka na madia) věnován právě způsobu informací v papírové formě Takže sečteno a podtrženo … popsané a ještě další věci mne vedou k tomu, že dotazník nevyplním. V této podobě výsledky totiž mohou být vyhodnoceny z různých pohledů. Proč si to mohu dovolit říci ?? Kromě jiného jsem totiž musel během studia na VŠ několik semestrů absolvovat statistiku, kde velká část byla věnována analýze situace, tvorbě dotazníků, šetření a jejich vyhodnocování. Opět opakuji, neberte si to osobně, zřejmě opravdu asi studujete a jste na začátku životní kariery bez velké praxe. Spíše chci říci svůj názor. Je totiž mezi námi velký rozdíl pokud jde o vzdělání, znalost jazyků, praxi a samozřejmě životní zkušenosti. Přeji úspěšné dokončení celého projektu (předpokládám, že dotazník je jenom malá část a vy osobně jste součástí většího týmu) a výsledky třeba trochu i změní názor vaší generace na naší generaci seniorů. Nebo jenom to, že nás lépe budete chápat.
Helena Štěpánková
Dobrý den, vyplnila jsem, bylo to zajímavé.
Kateřina Palmová
Děkuji všem, kteří si na dotazník našli čas a ochotně jej vyplnili. Vaše účast je pro mě velmi cenná a opravu si toho vážím. Pokud se rozhodnete otázky z jakéhokoli důvodu nezodpovědět, i tak Vám děkuji, že jste věnovali dotazníku svou pozornost. Pro lepší pochopení dodávám, že cílem mé práce je zjistit, zda rozdíly v mediální gramotnosti mezi různými věkovými skupinami vůbec existují. Vaše účast při dotazníkovém šetření mi pomáhá této problematice lépe porozumět :)
ivana kosťunová
Otázky nemohou být anim chytré, ani hloupé - chytré nebo hloupé mohou být pouze odpovědi. To ale musí být odpovědi vlastní, nikoliv dotazníkové- tam jsou jenom odpovědi, které se v některých případech třeba i vzdáleně přibližují těm vlastním. Už v názvu dotazníku předpokládáte, že zde nějaké rozdíly jsou. Já si to nemyslím, proto jej vyplňovat nebudu.
Blanka Lazarová
Vyplněno, odesláno.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...