Malá šumavská toulka
Cesta k harmonii. FOTO: Daniela Řeřichová

Malá šumavská toulka

22. 5. 2024

V druhém květnovém týdnu nás čekala závěrečná exkurze U3V do Kašperských Hor. Rozhodla jsem se pobyt prodloužit a fyzicky i obrazně se na chvíli vrátit do míst, která jsme s mužem opakovaně navštěvovali.

Tehdy jsme měli zázemí u příbuzenstva ve Vimperku, se skvělým doprovodem na výpravy do hvozdů i rozlehlých plání.

Letos jsem se vydávala po vlastní ose k břehům Vydry, na Annín, Srní, Antýgl a dál. Počasí bylo májové, rozverné, ubytování v útulném penzionu, kde jsem byla jako jediný host, nemělo chybu.

Podělím se s vámi o jeden prosluněný výlet.

Z náměstí v liduprázdných Kašperských Horách  jsem vyšla kolem pranýře na Šibeniční vrch a následně na vrch Vinice. Panoramatické výhledy, klid a mír na stezkách a pěšinách, ptačí orchestr s ojedinělým sólem v korunách stromů, luční kvítí, studánka s polštářem pomněnek. Lesní kaple Panny Marie Pomocné s dřevěnou lavicí, aby poutník usedl a třeba vzpomněl na modlitbu Thomase Mora z 16. století:

Dopřej mi chuť k jídlu, Pane,
a také něco, co bych jed,
dej mi zdravé tělo, Pane,
a nauč mě s ním zacházet.

Dej mi zdravý rozum, Pane,
ať vidím dobro kolem nás,
ať se hříchem nevyděsím
a napravit jej umím včas.

Dej mi mladou duši, Pane,
ať nenaříká, nereptá,
dej, ať neberu moc vážně
své pošetilé malé já.

Dej mi, prosím, humor, Pane,
a milost, abych chápal vtip,
ať mám radost ze života
a umím druhé potěšit.


Na cestě s několika odbočkami mě provází hrad Kašperk, nejvýše položený hrad v Čechách, postavený v roce 1356 z příkazu římského císaře a českého krále Karla IV.

Majestátní dědictví našich předků vsazené do divukrásné přírodní scenérie zůstává darem pro všechny, kteří se dívají srdcem. Místo hřbitova kolem kostela sv. Mikuláše a kaple sv. Anny s dávnými železnými kříži vidím zahradu, skrápěnou horskou rosou. Tady pod baldachýnem stromů kvete chrpa, blatnice, hořec, pryskyřník i ostřice, tady člověka opouští bázeň z pomíjivosti života.

Vracím se do města, na jehož okraji potkávám školáčky, kteří mi přejí hezký den.

Dětské pozdravení je jako ozdoba šumavského džbánku, do něhož schovám vzpomínky a v čase smutnění se promění v živou vodu.

Přeji všem radostné putování naší krásnou zemí.

 

Všechny fotografie: Daniela Řeřichová

 

 

 

 

 

 

cestování Šumava Tip na výlet
Hodnocení:
(5 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Matoušek
Díky za šumavskou toulku krajem či místy mě nesmírně milými. Díky za modlitbu Thomase Mora.
Jana Šenbergerová
Díky za tu krásu vyjádřenou slovem i obrazem.
Daniela Řeřichová
Děkuji všem za milé komentáře. Moc si jich vážím.
Irena Mertová
Danielo, hezké fotky, krásná příroda...
Zuzana Pivcová
Co jsem tady na jihu, už jsem konečně také poznala alespoň kousek Šumavy. Snad to bude pokračovat. Pro nás se sestrou je dost důležité mít nějaký odvoz.
Elena Valeriánová
Jak jsme nicotní a malí ve srovnání s Přírodou s její moudrostí a krásou. A přece ji ničíme, chceme ji ovládat a ona se brání. Nádherná je ta naše malá zemička. Danielo, děkuji.
Radmila Coufalová
To jsem se potěšila hned po ránu. Šumava je moje srdcovka a Kašperky a okolí miluju dvojnásob. Okruh přes Šibeniční vrch považuji za nejhezčí vzhledem k výhledům do okolí. V duchu jsem si ho teď znovu prošla.
Dana Puchalská
Danielo, děkuju. Nádherný výlet jdi nám přiblížila. Děkuju.
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Danielo mám Šumavu moc ráda a Vaše putování se mi líbilo.
Věra Ježková
Danielo, moc hezká toulka.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.