Není se čemu divit

Není se čemu divit

4. 5. 2013

Pohledy různé bývají z různých stran,
když sotva dozní tíha bran,
a oráč se svou těžkou botou
sejde se s půdou, jemnou hmotou,
která tu leží rozprostřena
jako přijetíplná roztoužená žena,
aby semeno do ní rozesel,
svůj úkol splnil
a odešel.
Když urodí se a je sklizeno,
není se čemu divit,
když zem pak pouze leží ladem,
že mnozí lidé trpí hladem.

I když jsem tohle nikdy nepoznala,
též o bodláčí jsem se popíchala,
naštěstí ale, zboř se světe,
přišla jsem dost včas na to,
že i bodláčí někdy kvete.
Odvážně ke květům přičichám,
i když se při tom popíchám...
A komu se to nezdá dost,
získat zas novou zkušenost?

 

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Přišla jsem pozdě s radami, k čemu je dobrý ostropestřec mariánský. Kdo, tedy většinou muži, nerad vaří čaj, může na pročištění a posílení jater užívat tinkturu nebo kapsle, jsou k dostání. Bodlák je úžasná kapitola sama pro sebe. A báseň rovněž.
Jana Šenbergerová
Proč za barbara? Právě naopak! Když jsem poprvé viděla lán ostropestrce, myslela jsem, že se rozmnožil nějaký nesnadno odstranitelný plevel, který zahlušil původní rostliny, ale pak jsem zjistila, jak se věci mají. Používám olej, čaj jsem ještě nezkoušela. Obyčejný bodlák má voňavé květy a láká na ně spoustu motýlů.
Věra Jelínková
Teď tady budu za barbara. Báseň se mi líbí a co se týče toho bodláčí..Tato bylina je známá úžasnou schopností obnovit jaterní tkáň, i po poškození léky a podobně, navíc obsahuje množství prospěšných flavonoidů. Léčivá jsou semena (plody) která se užívají celá, neboť většina důležitých látek se nachází těsně pod osemením. Ostropestřec můžete i pěstovat (pochází ze středozemí, u nás občas zplaňuje), bodlákovité hlavice sbírat krátce před dozráním, usušit a plody vymlátit. Jsou však za přístupnou cenu k dostání i v lékárnách. Užívejte nálev ze lžičky rozmělněných plodů na šálek vody dva až třikrát denně, nebo tři až čtyřikrát denně přímo čajovou lžičku prášku. Čaj čistí játra a žlučník.
Jitka Chodorová
Ani se ničemu nedivím,jen mám vždy v očích slzy,když čtu tvoje verše,tak ti Jano za ně moc děkuji.
Olga Štolbová
Nová zkušenost se vždycky hodí a bodláčí opravdu krásně kvete,ale nevoní.Jani,ty umíš i obyčejnou práci hezky vyšperkovat.Díky

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.