Štíhlost: ideál, jenž chápou
v každé zemi trochu jinak

Štíhlost: ideál, jenž chápou
v každé zemi trochu jinak

24. 10. 2013

Štíhlost má v očích mužů a žen v různých zemích hodně "pohyblivou" cenu, zjistili autoři mezinárodního výzkumu mezi dvaceti tisíci dotázanými ve třinácti zemích na čtyřech kontinentech. "Ve světě, který tolik dbá na vnější zdání, je rozdíl mezi žádoucí a skutečnou postavou v mnoha zemích značný," konstatovala studie podle agentury AFP.

Výzkumníci dospěli ke zjištění, že ve skutečnosti mají co do činění se čtyřmi základními typy pohledů na možný ideál.

Například v Jižní Koreji naprosto dominuje štíhlost, jak v průměrné váze populace, tak i v představách o tělesném ideálu (81 procent v případě žen, 80 procent u mužů). "Tlak být štíhlý je tak mimořádně silný a ve stejné míře doléhá na muže i na ženy," uvedl spoluautor studie, francouzský sociolog Thibaut de Saint Pol.

V Irsku je mužský a ženský ideál podobný, a to tělnatější (56 procent v případě mužného idolu, 54 procent u ideálu ženského). I v Uruguayi má být ideální žena plnoštíhlá (52 procent), zatímco muž hubený (62 procent).

Naopak ve Francii panuje relativní konsensus (62 procent) na tom, že chlap má být vazba, zatímco dáma štíhlá (52 procent). Podobně i na Slovensku, v Bulharsku, Izraeli či na Filipínách převládá tendence oceňovat štíhlost spíše u žen než u mužů.

V Irsku, na Novém Zélandu a ve Francii panuje jistá shoda mezi tělnatějším mužným ideálem a všední realitou nadváhy u mužské populace. V Rakousku, v Uruguayi a Mexiku si spíše cení hubených mužů, ale ve skutečnosti se průměrná chlapská váha pohybuje značně nad ideálem.

Podle dostupných údajů je kromě Ruska všude váha žen v reálu nižší než mužů. Francouzky jsou spolu s Italkami nejhubenějšími Evropankami, ale přesto je Francie hned po Jižní Koreji zemí, kde si ženy nejčastěji přejí zhubnout: po úbytku kilogramů touží šest z deseti Francouzek, a tak strádají dietami.

"Když se v naší společnosti mluví o zdraví, má se tím na mysli vzhled. Řeči o dietách a zdraví se ve skutečnosti týkají jen vzhledu," soudí francouzský sociolog. Varuje přitom před "pocitem viny" v případě lidí, jejichž tělesné schránky se nevtěsnají do diktátu momentálně platných ideálů.

štíhlá linie životospráva
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Často se nedá stanovit pevná hranice mezi štíhlostí a hubeností. Rovněž každá doba s sebou nese jinou představu o pěkné postavě. V mládí, to už jsem se zmínila, jsem byla ne vlastní vinou anorekticky vychrtlá. Nikomu jsem se nelíbila. Dnes řada dívek o takový ideál usiluje. Nemělo by být pravidlem, že k vyššímu věku patří i vyšší váha, cpát se a nechat si vzniknout zdravotní problémy. Na druhou stranu však ve vyšším věku mívá nevypracovaná "štíhlost" u žen podobu vyschlosti či vychrtlosti a to taky moc hezké není, když z rukou visí kůže. Je mi jasné, že na vzhledu se podepisuje i zdravotní stav, a nechci se do nikoho navážet. Nejsem urostlá krasavice. Když Olinka Štolbová včera napsala, že váží pod 60, jen jsem si smutně povzdychla, protože já dnes už ne. Taky to už "není ono". Hlavně chci říct, že by nás fenomén štíhlosti neměl pronásledovat na každém kroku a otravovat nám jinak docela pohodový život.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.