Lidé zase touží po kachlových
kamnech: dobře a zdravě topí

Lidé zase touží po kachlových
kamnech: dobře a zdravě topí

22. 3. 2014

Tradiční kachlová kamna se znovu vracejí do módy. Jejich předností je díky sálavému teplu rovnoměrné vytopení prostoru a především fakt, že jde o nejzdravější způsob vytápění a kamna jsou tak vhodná do domácností s alergiky či astmatiky. Lidé o ně opět začínají mít velký zájem.

Na kachlová kamna nedá dopustit viceprezident Cechu kamnářů Pavel Baďura. V Ostravě právě dohlížel na zkoušky na kamnáře pro nevyučené osoby, které se poprvé v České republice uskutečnily na Střední škole stavební a dřevozpracující.

Třináct řemeslníků mělo po pětiměsíčním přípravném kurzu šanci zabojovat o to, aby se stali kamnáři bez vyučení a mohli se tomuto řemeslu dále věnovat. Tuto možnost ostravská škola coby nový způsob vzdělávání nabízí zatím jako jediná v republice. Kromě písemné zkoušky a teoretických znalostí museli budoucí kamnáři prokázat i praktické dovednosti a postavit kachlová kamna, v nichž nakonec pekli husu. Závěrečné zkoušky všichni zvládli.

Mezi úspěšnými absolventy byl i jednapadesátiletý Jaroslav Lžičař, který kurz absolvoval i se svým dvacetiletým synem. Otce, který se kamnařině věnuje už 14 let, lákala možnost získat po kurzu nejen osvědčení, ale následně po úspěšném složení zkoušek i výuční list. Jeho syn, původně vyučený puškař, nemohl ve svém oboru najít uplatnění. Podle Lžičaře kvalitně vyrobená kamna prostě mají své kouzlo. "Vždycky říkám, že kamna hřejí, i když netopí," uvedl Lžičař. S tím souhlasí i jeho syn. "Kachlová kamna jsou hezčí od pohledu, má to nějakou tradici a z kamen je prostě nejpříjemnější teplo," řekl Jaroslav Lžičař mladší.

Podle Baďury kamnařina zdaleka není podřadným řemeslem. Naopak dobrý kamnář patří spíše mezi řemeslnickou elitu. "Kamnář musí být dobrý manažer, musí to být konstruktér, musí to umět perfektně spočítat a musí být perfektní designér. Kamnář je řemeslník v každém coulu. V kamnařině se používá všechno. Opracovávají se kovové věci a keramika, jsou tu šamotové věci, je tam spousta izolačních materiálů," podotkl Baďura.

Přestože například ostravská Střední škola stavební a dřevozpracující musela v roce 2004 kvůli malému zájmu studentů zrušit obor pro výuku kamnářů, kamnářské řemeslo se podle Baďury v Česku zatím daří udržet. Mnohdy se dědí z generace na generaci. "Je to řemeslo, které se hodně dědí. Také proto ten nábor těch žadatelů o tříletý obor není tak velký, protože jejich rodiče mnohdy o kamnařině mnoho neví," míní Baďura.

Podle něj se lidé ke kamnům vracejí nejen kvůli příznivému zdravotnímu hledisku, ale také díky vysoké kvalitě tepla. Baďura připomněl, že navíc už zdaleka neplatí, že kamna musí mít jen tradiční vzhled, ale dají se vyrobit ve velmi moderním stylu i pro různé typy interiérů.

vytápění
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Patrik Poula
My máme klasická krbová kamna. Kachlová sice vypadají pěkně, ale nám by se domů nehodily. Nedokážu si představit, že by byly na kachlová kamna napojené nerezové komíny :-D . Já jsem totiž nerezový komín chtěl, ale tím, že máme klasická kamna, tak to není problém. Komín jsem objednal z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy a dneska už jsme poprvé v letošní sezóně topili.
nina hor
Dobrý den. K tomu doporučuji ještě tento článek https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/jak-topit-v-kachlovych-kamnech/ Mohlo by se hodit
Redakce i60
Děkujeme za upřesnění, pane Sudo. Článek byl přebrán ze servisu tiskové agentury ČTK, Váš exaktní komentář bude jistě inspirativní pro adepty tohoto krásného řemesla.
Karel Suda
Reaguji na článek Lidé zase touží po kachlových kamnech: dobře a zdravě topí - není pravda, že SOŠ Ostrava - Zábřeh je jedinou školou, která umožňuje vzdělávání uchazečů na profesi Kamnář. V současné době získalo autorizaci MPO pro vzdělávání na tuto profesi dle NSK a zák. 179/2006 Sb. už šest subjektů (viz. web NSK). SOŠ Ostrava-Zábřeh získala autorizaci v minulém roce. - první školou a do r. 2013 jedinou, která pořádala rekvalifikační kurzy na profesi Kamnář v souladu s NSK a zák. 179/2006 Sb. o ověřování a uznávání výsledků neformálního vzdělávání byla Střední škola Horní Bříza. Od r. 2010 zde Osvědčení o získání profesní kvalifikace obdrželo téměř 200 absolventů a většina z nich využila i možnosti vykonat závěrečnou zkoušku a získat tak i výuční list v tříletém oboru Kamnář. Kromě uchazečů z ČR absolvovali kurzy v HB i účastníci ze Slovenska, Itálie, Francie, Chorvatska a dokonce i jeden účastník z USA. V současné době v HB probíhá v pořadí sedmý kurz, přezkoušení před autorizovanou osobou je plánováno na srpen t.r., závěrečné zkoušky dle vyhl. č. 47/2005 Sb. o ukončování studia ve SŠ proběhnou v měsíci září 2014.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.