Chcete milion? Tak prokažte
vaše neobyčejné schopnosti

Chcete milion? Tak prokažte
vaše neobyčejné schopnosti

26. 4. 2014

Čeští skeptikové nabízejí milion korun tomu, kdo je přesvědčí, že má paranormální schopnosti, to znamená takové, jež jsou podle současných vědeckých poznatků nemožné. Obstát musí ale v experimentu nazvaném Paranormální výzva, oznámil Český klub skeptiků Sisyfos.

Pokud se tedy například přihlásí někdo, kdo o sobě říká, že ovládá telepatii, bude muset prokázat, že tuto schopnost skutečně má. Loni ani jeden ze tří uchazečů neuspěl.

„Je to hozená rukavice, která říká: Tvrdíte, že ovládáte telepatii, jste senzibilové, proutkaři, nebo dokážete něco detekovat pomocí svých paranormálních schopností, o nichž normální věda tvrdí, že neexistují, tak to dokažte ve dvojitě zaslepeném experimentu,“ řekl místopředseda klubu skeptiků Leoš Kyša. Letos se zatím přihlásili tři lidé.

Na takzvanou Paranormální výzvu klubu skeptiků věnoval milionovou odměnu podnikatel a kulturní mecenáš Václav Dejčmar. Pokud uchazeč ve Výzvě obstojí, může zkusit štěstí v testování nadace známého jevištního kouzelníka a skeptika Jamese Randiho, kde může získat dokonce milion amerických dolarů. „Bylo by nesmírně zajímavé, kdyby se na základě této výzvy objevil někdo, kdo by světu dokázal, že všechny ty věci jsou opravdové a vědci by museli smeknout a říct, je tady něco, co nás nutí přepsat učebnice fyziky. U toho bych rád byl,“ tvrdí Dejčmar.

Věda versus magie

Už loni se do prvního ročníku výzvy přihlásili tři uchazeči, kteří prošli takzvanými dvojitě zaslepenými experimenty. Senzibil Milan Hein, proutkař Josef Škoda a věštec a léčitel Stanley Bradley. U všech tří uchazečů skeptikové ale zjistili, že jejich tvrzení neodpovídá schopnostem.

Například Bradley se pokusil pomocí proutkařského náčiní odhalit živou věc. Skeptikové mu připravili třicet krabic, do nichž schovali květiny nebo kameny, aniž by Bradley věděl, co v které je.

„Pro takového člověka by to mělo být poměrně banální, jestli se v krabici skrývá květina nebo kámen. Výsledek byl takový, že kdyby tam přišel kdokoliv a hádal, tak by přesně takhle dopadl,“ uvedl Kyša. Bradley určil správně 19 krabic, nesplnil tak předepsaný limit a k dokázání schopností "detekce živých organizmů" nedošlo.
„Není to tak, že bychom se těm lidem chtěli vysmívat,“ zdůraznil Kyša. Pro skeptiky je podle něj zajímavé se potkávat s lidmi, kteří jsou takto přesvědčeni. I pro ně je naopak setkání důležité, málokdy jsou prý schopni si otestovat své schopnosti odbornou metodou. „Žijí v nějakém sebeklamu a málokdy si zkusí dvojitě zaslepený experiment,“ dodal Kyša.

Skeptikové nastavují experimenty tak, aby nikdo nemohl podvádět. Ani oni, jak tvrdí, do posledního závěru nevědí, jestli má úspěch. Na regulérnost dohlížejí iluzionisté ze skupiny Falešní hráči.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek