Lesní vábení

Lesní vábení

17. 5. 2012

Také to tak máte?

Lyžaři ještě ani nestačí uklidit lyže do sklepa a já už se netrpělivě ohlížím po lesích za humny. Modrá čárka v teploměru za oknem se líně, ale vytrvale protahuje vzhůru, a to už je k létu co by kamenem dohodil. A právě léto přináší jednu z mých nejoblíbenějších činností, činnost poněkud celonárodní – houbaření! Záliba, koníček, kůň či jakkoli jinak? Nikoliv. Posedlost! 

Moje houbařská posedlost mne provází životem jako věrný druh druha. Sotva se za okny začne ukazovat předjaří, houbařské náčiní je podrobeno zevrubné prohlídce. Houbařský košík se bohužel další sezony nedočkal. Proutky povolily. Letošní houbařské toulky budu začínat se zbrusu novou výbavou. Kvůli houbám dokonce i o víkendu vstávám brzo ráno, aby mi je nějaký podobný fanatik nevysbíral. V lese jsem ochotná se plazit i po břiše, hrabat se nahoru nepřístupnou strání, jen abych dostala vyhlédnutý úlovek do košíku.

Věrným průvodcem se na mých houbařských toulkách stal můj pes. Je stejně jako já vášnivý houbař! Společně vyrážíme ozbrojeni košíkem a nožem do lesa a dá se říci, že i společně sdílíme nevraživost vůči ostatním houbařům, které v lese potkáváme. Jako by ti čmuchalové nemohli chodit jinam. Také se dá říci, že neomylně najde houbu, v dosahu vodítka, byť by to byla jen „prašivka“. Ostatně proč dostaly takové pojmenování je záhadou, když většina z nich lahodí oku a rodinka muchomůrek červených donutí houbaře zastavit a potěšit se jejich krásou, vyvolat dávné vzpomínky.

Vzpomínky na okamžik, kdy jsem našla svojí první houbu. Ve stínu vzrostlého modřínu se krčila malá houba se zářivě žlutým kloboučkem. A najednou se to stalo. Uviděla jsem ji! Znovu se ve vzpomínkách vrací pocit radosti, když jsem viděla, jak byla přidána do košíku k ostatním jedlým houbám. Můj první houbařský úspěch - klouzek modřínový - ovšem ve smaženici neskončil, protože byl ukazován každému, kdo náhodou procházel kolem, a tím dokonale znehodnocen, ale právě tím dnem se začala psát nová kapitola mého života.

Vzpomínky na časy, kdy jsem coby malý capart brouzdala s ostatními v holinách po lesích a loukách a hledala hnědé, žluté nebo oranžové hlavičky a hlavy, nenápadně vykukující z trávy, mechu nebo jehličí. Jak šel čas, naučili jsme se odhadovat, kde co asi roste. Našemu oku neunikl jeden jediný březový háj či hájek, kde jsme obvykle nacházeli krásné kozáky a křemenáče, ve smrčinách hnědé hříbečky. Plížili jsme se podrostem, prohledávali borůvčí a maliní, domů se vraceli s listy maliní ve vlasech a s oděrkami na tvářích. Touze nést domů v ruce „hřiba obra“ se nedalo a nedá odolat.

Ještě jeden pohled na bíle tečkované červené hlavičky muchomůrek a pokračujeme dál cestou necestou, z kopce do kopce, houštinami či mlázím za dalšími houbařskými úlovky. Zelené listy stromů, na kterých se blýskají sluníčková zrcátka, se střídají se stínem vzrostlých smrků, s mýtinami, kde při trošce fantazie vidím tančit víly. Vnímám ticho ranního lesa přerušované jen zpěvem ptáků, ale přesto pozorně sleduji okolí, abych nějakou houbu nepřehlédla. Během let se moje znalost hub prohlubovala, ačkoliv nejsem houbař, který jak se říká, něco přinese, i když nic neroste!

Houby jsou zkrátka moje láska. Láska, která už trvá... mnoho dlouhých let!

Také to tak máte?

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Houbařská sezona pomalu a jistě začíná, doufejme, že ta letošní bude příznivější než loňská, kdy rostly houby jen místy.
VANDA Blaškovič
Paní Dano, ani kraj neprozradíte??....:)))
Dana Kolářová
Děkuji, paní Vando. Žádný houbař neprozradí svá místa, kde zaručeně rostou, mimo okruh rodiny nikomu. :-) A když rostou, rostou i křemenáče.
VANDA Blaškovič
Tak jsem si s Vámi paní Dano prolezla houštím...:)) jako bych tam byla. Náádhera. Já jsem byla schopná jít do lesa s baterkou, aby mne ty moje hříbečky někdo nevysbíral! Toho klouzka vidím jako živého. Rostou u Vás křemenáče? A prozradíte místo? Nebojte, já to mám momentálně daleko...:) i když bych byla schopná kvůli takové kráse přiletět..:) Článek mne opravdu nadchnul. Děkuji.
Dana Kolářová
Ano, v lese je báječně a je mi moc líto, že můj pes, věrný průvodce na mých houbařských toulkách mě už provázet nebude.
Růžena Antlová
Také to tak mám a už jsem se taky byla v lese podívat zatím bez košíku jen tak pozdravit les .Houbaření je také moje láska a také mě trvá návrat z lesa trochu déle než jiným houbařům.Když najdu hříbka ,než skončí v košíku tak si ho napřed vyfotím a tak se domů vracím s dvojím úlovkem.Už aby to nastalo vábení lesa mě také láká.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%