Rebelantská

Rebelantská

2. 9. 2014

Zemičko maličká uprostřed Evropy,
chvěji se starostí, sdílím tvé trampoty.
Ze světa mocnější stále si troufají,
klid mezi horami mé zemi nedají.

Němci zas fňukají... prý jejich Sudety.
Nový maj svátek - takový prokletý,
však máme v paměti, co bylo před léty!

Rusko zas z východu začalo chňápat,
v mžiku si zabralo lázeňský západ.
Jak to mám přijmout? Jak to mám chápat? 

Arabi stavějí mešity u nás.
Když vyjdou do ulic, vidíš jen rubáš.
Tak Čechu, tumáš!

Z Vietnamu přišly k nám tisíce lidí,
obchody, tržnice všude se vidí.

V pondělí,  v neděli... Ukrajina dělníky nadělí
a Rom se tetelí, zůstane v posteli.
Však úřad mu k životu nadělí.

Cizinci milí, vítat jsem chtěla vás jak vzácné hosty.
Máte své země, tak nač u nás posty!

Ty, mluvo jiskřivá, písničko skvělá,
nevidíš, co s námi cizina dělá?
Přátele chtěla jsem v kraji svém potkat.
Častěji musím však anglicky koktat.

Zemičko maličká, bývalas hrdosti plná.
Bojím se, bojím, že praskla nám struna.

Moje poezie
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Tak pravdivé, až mrazí. Ale bohužel, je to celosvětový trend, toulat se a hledat, kde se lze mít co nejlíp. Báseň to vystihuje přesně.
Vladka Steinová
P.S.Nechtě jsem opominula 14.st.,kdy už náznaky satiry v literatuře byly.
Vladka Steinová
Dobrý den, že by Lidmila N. byla pokračovatelkou KH Borovského, zakladatele liter.útvaru- satiry u nás? Už to tady není ta krásná země, a ráj na pohled,je to vydrancovaná zničená země,týraná nájezdy odpadků v pohraničí, vysávaná cizinci,velmi "úspěšně" asimilována...Vietnamci přijeli již za Husáka, přijžděly tzv.černé zvláštní vlaky na Masarykovo n. a šli do továren po r. 89 zde již jen zůstali a začali podnikat.Tady, co bydlím, za lesem je sídliště výhradně jen obydleno vietnamskou komunitou, lidé zde byty prodali a odešli.Takových případů a podobných by jistě každý z nás uvedl mnoho.Taková je skutečnost a budeme rádi, když nebude hůře.
Jaroslava Handlová
Smutná skutečnost, která mně radost nedělá. Ty verše mne však zaujaly. Vidím v tom určitou formu protestu. Bravo!
Marie Magdalena Klosová
Jsem v tomto ohledu,totiž tzv.cizinci u nás,hodně tolerantní.Vždyť i Češi pamatují doby,kdy utíkali kvůli nesvobodě,nebo práci jinam a tam se zabydleli.Nota bene,i my jsme potomky keltů,čingischánů a všech,kteří kdy prošli naším územím.Důležité ovšem je,to "nějak"uhlídat,abychom nebyli "převálcováni".Tady by možná neomezená tolerance byla na škodu."Verše" chválím,s tím jste se ještě nepochlubila!
Zuzana Pivcová
Řekla bych, že je to přímo politická satira. Hořká, ale zdařilá.
Jana Šenbergerová
Pravdivé až běda, ale globalizace je globalizace. Cítím to jako vy.
Jiří Libánský
Že by první vlaštovka politické poezie v této rubrice? :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...