Proč byl Sokrates velký filosof?

Proč byl Sokrates velký filosof?

30. 9. 2014

Staří Řekové věděli, že si Sokrates váží znalostí. Jednoho dne ho potkal známý a povídá.

"Jestlipak víš, Sokrate, co jsem se zrovna dozvěděl o tvém příteli?"
"Počkej chvilku", odpověděl Sokrates.
"Než mi cokoli řekneš, rád bych tě podrobil zkoušce. Říká se jí zkouška tří sít."  
"Tří sít?"
"Přesně tak," pokračoval Sokrates. "Než začneš vyprávět o mém příteli, možná bude dobré na chvilku prosít to, co mi řekneš.

První síto se jmenuje Pravda.
„Máš naprostou jistotu, že to, co mi chceš říct, je pravda?"
"Ne," odpověděl ten člověk, "vlastně jsem to jenom slyšel a...
"Dobře,“ řekl Sokrates.“ Takže ty opravdu nevíš, jestli je to pravda nebo není.
Teď vyzkoušejme druhé síto, síto se jmenuje Dobro. Chceš o mém příteli říct něco dobrého?"  
"Ne, naopak...".
 "Takže," pokračoval Sokrates, "chceš mi o něm říct něco špatného a nejsi si jist, jestli je to pravda. Ale pořád ještě můžeš zkouškou projít, protože zbývá ještě jedno síto.
Jmenuje se užitečnost. Je mi to, co mi chceš o mém příteli říct užitečné?"
"Ne, moc ne."
"Dobrá," uzavřel Sokrates,
"to co mi chceš říct, není ani pravdivé, ani dobré, dokonce ani užitečné, tak proč bys mi to měl vyprávět?"

To je důvod, proč byl Sokrates velký filosof a všichni si ho vážili.

Z emailové pošty

osobnosti
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Velmi poučné.
Eva Mužíková
Úkol splněn, přečetla jsem si, ztotožňuji se s názorem paní Zuzany.
Marie Magdalena Klosová
Bohužel/nebo bohudík?/ realita je taková,že každý má svou pravdu,je to relativní.A podobně můžeme vnímat i užitečnost.Možná by to šlo alespoň s tím dobrým a špatným,ačkoliv....Nedělám si velké naděje.V každém případě,než něco o někom vyřkneme,měli bychom popřemýšlet.A počítat nejméně do deseti.
Zdeňka Vítková
Opravdu velké moudro a pro mě pohlazení na duši !Díky pane Sokrates,díky paní Dano
Zuzana Pivcová
To je velká moudrost. Řada lidí však už ani nedovede rozeznat, jestli to, co říkají, je pravdivé, dobré a užitečné. Škoda, že vedle nás nestojí vždy nějaký Sokrates, který by nás hned upozornil, abychom raději zmlkli.
Jana Šenbergerová
A já myslela, že za to mohla jeho hašteřivá žena Xantippa. "Dostaneš-li dobrou ženu, budeš výjimkou, dostaneš-li zlou, staneš se filosofem." (Sokrates) :-) Jinak ovšem souhlasím s Danou, Miladou i Olgou.
Olga Štolbová
Souhlasím s Danou i Miladou. Všichni bychom si měli přečíst toto moudré povídání. Díky Danuš... *****
Milada Salajková
Moudrý Sokrates. Připomenula jste ho v pravý čas, samými přesně mířenými slovy. Všichni v evidenci i60 mají povinnost si tato moudrá slova přečíst.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.