Zábava a kultura

Seniorky pronikly mezi blogerky

Donedávna si pod pojmem bloger každý představil mladého kluka, který natáčí legrační videa. Nebo mladou dívku, která ukazuje, jak se líčí a jaký další módní kousek si koupila. Ale pozor, do světa blogerů už pronikly i zralé dámy. Zdá se že, v něm nechávají výraznou stopu.

25. 4. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Spisovatel Miloš Urban: Baví mě psát příběhy

Do kin právě vstoupil film Hastrman, který byl natočený podle knihy spisovatele Miloše Urbana. Jde o velkoryse vyprávěný příběh odehrávající se mezi dvěma stoletími a propojující dohromady pohádky, mýty s tématem ekologie. Režisérem filmu byl Ondřej Havelka. Miloš Urban vypráví, jak se jako spisovatel sžil s filmovým zpracováním.

25. 4. 2018 Michaela Bučková

Holašovické slavnosti

Prohlížela jsem si svůj archiv fotek a narazila na loňské Holašovické slavnosti. Již tady o nich…

23. 4. 2018 Jitka Mošovská

Ladislav Brom dobyl Barrandov a pomohl emigrovat Lídě Baarové

Dne 16. dubna uplynulo sto deset let od narození filmaře Ladislava Kořínka, známého pod jménem Ladislav Brom. Zprvu hrál ve filmu jako herec, ale pak se stal uznávaným režisérem a prvorepublikovým producentem. Mnohé filmy vyprodukované jeho společností Bromfilm jsou dnes součástí zlatého fondu české kinematografie.

19. 4. 2018 Redakce

Iren Stehli: Pozoruji a dokumentuji dobu

Letos uplyne padesát let od vpádu sovětských vojsk do Česka, po němž mnoho Čechů emigrovalo do Švýcarska. Jejich příběhy dokumentuje švýcarská fotografka Iren Stehli, žijící v Praze, jejíž výstava bude k vidění v Praze, Zlíně, Brně a Plzni.

18. 4. 2018 Michaela Bučková

Hrátky s češtinou - G

Dnes se podíváme na zoubky písmenu G. Vzniklo z písmene gama řecké abecedy. Zjišťuji, že je to…

17. 4. 2018 Helenka Červenka

Choceňské nádraží ukrývá malou galerii malíře vlaků a nádraží Jiřího Boudy

Grafiky Jiřího Boudy zná každý zarytý fanda železnic, ale také řada těch, kteří mají přehled o českých ilustrátorech, malířích a graficích. A Jiřího Boudu znají také velmi dobře manželé Śtěpánka a Jiří Tydlitátovi z Dlouhoňovic na Orlickoústecku.

17. 4. 2018 Redakce

Sokolové představí Princeznu republiku

V České republice podobná organizace neexistuje. Vznikla v roce 1862 a tradičně stojí na třech nohách. První je všestrannost - sport pro všechny, druhou vrcholový sport a třetí - neméně významnou „nohou“ - je kultura a historická dokumentace, v níž se prezentují především divadelní, loutkařské skupiny a hudební tělesa.

14. 4. 2018 Redakce

Hrátky s češtinou: Dvojhláska "ou"

Tentokrát jsem zkusila vymyslet věty se slovy obsahujícími dvojhlásku -ou-. Ve kmeni slova, tedy ne…

12. 4. 2018 Věra Ježková

Unikátní interiérový orloj

Každý zná orloje, které jsou ozdobami radnic a kolemjdoucím lidem ukazují čas, dobu, polohu na zeměkouli a další údaje. Všechny jsou „venkovní“. V muzeu v Ústí nad Orlicí však vystavují orloj, který jeho laický tvůrce kdysi vymyslel pro interiér, tedy pro obývací pokoje, haly či sály.

12. 4. 2018 Redakce