Zdraví a krása

Yzop lékařský: svatá rostlina, hodí se i do vína

Právě teď nám na zahrádkách kvete yzop, tak příliš neváhejme a ostříhejte ho na sušení. Při prvních náznacích kašle jako když ho najdete! Zabírá spolehlivě, čaj z něho lahodně voní a je navíc velmi chutný. V dětském věku jsme za babičkou chodily prostě na yzůpek...  

22. 7. 2017 Zuzana Musílková

Proč muži nechodí k lékaři? Prý si poradí se vším sami

Znáte ten vtip? Jaká je nejtěžší mužská nemoc na sedm písmen? No přece rýmička! Jenže skutečnost je…

15. 7. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Na co máte nárok, když musíte v zahraničí navštívit lékaře?

Desítky tisíc českých turistů musí každý rok vyhledat zdravotní péči v cizině, stovky z nich skončí v nemocnici. Jaká práva máme v souvislosti s poskytováním zdravotní péče v nemocnici?

14. 7. 2017 Redakce

Alergie se může rozjet i v šedesáti

Jeden z největších mýtů kolem alergií je: tohle trápení mají především děti a mladí lidé. Opak je pravdou. Seniorů, kteří najednou začnou zdánlivě bezdůvodně kýchat, dusit se nebo mají vyrážky, přibývá.

10. 7. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Bolí vás záda? A sedíte správně?

S bolestmi zad se někdy v životě setká osmdesát procent lidí. Jsou častou příčinou pracovní neschopnosti či výpadku z mnoha aktivit. Zkrátka, dovedou ze života udělat pořádné trápení.  

5. 7. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Myjte si ruce. Riziko žloutenky je v létě nejvyšší

Hepatitidě typu A, neboli žloutence, se říká nemoc špinavých rukou. V létě je riziko nákazy největší. Ohrožuje vás na dovolené v zahraničí stejně jako při grilování v jižních Čechách nebo při návštěvě toalety v restauraci. Počet nakažených stoupá, jen na jižní Moravě jich vloni bylo 449 a letos jsou z různých krajů hlášeny stále nové případy.

28. 6. 2017 Redakce

Pozor na depresi. Senioři i jejich okolí ji podceňují

Deprese je jedním z nejčastějších psychických onemocnění starších lidí, ale paradoxně se o ní v souvislosti se seniory mluví méně, než v případech, kdy se týká lidí mladších.

26. 6. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Jak na ošklivé paty? Tvaroh, banán, syrovátka

Tvrdá, zrohovatělá kůže, praskliny. Tak vypadají paty mnoha lidí. S přibývajícími roky se problém zhoršuje. Je to nepěkné, navíc to bolí. Mnohdy však stačí málo, aby se potíže zlepšily.  

17. 6. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Pozor na čtení při ostrém slunci. Oči trpí.

Knihu, čtečku nebo notebook? Dilema, co z toho si vzít na dovolenou, řeší v létě hodně lidí. Je příjemné číst si na pláži nebo u rybníka. Ale pozor, naší zálibou ve čtení často trpí oči. Při slunci to platí dvojnásob.

16. 6. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Jak se stát akumulátorem letního štěstí

Sluníčko konečně svítí, přišla doba plná blahodárných energií, doba vhodná k návratu k přírodě. Odhoďme spolu s přebytečným šatstvem i negativa naší vyspělé civilizace, aniž bychom nepřijímali její klady. A že jich je!

16. 6. 2017 Redakce