Zdraví a krása

Tinktury, které by vám neměly chybět ve vaší domácí lékárničce

Myslím, že tento článek zaujme všechny, kteří se věnují léčení pomocí bylinek. Je jich celkem 9. A…

19. 7. 2018 Dana Puchalská

Čeho se bát? Diabetes, obezita, rakovina střev, nemoci srdce a cév

Jíme ve spěchu, přejídáme se, všude si dojedeme autem, jídlo občas nahradíme cigaretou. Moderní doba si vybírá svou daň. Právě civilizační nemoci spjaté s nezdravým životním stylem jsou nejčastější příčinou úmrtí Čechů. Trvá i desetiletí, než se projeví.

18. 7. 2018 Redakce

Kokoška pastuší tobolka - léčivý plevel

Určitě ji všichni známe. Roste planě téměř všude. Na loukách, v lese, u cest, na zahradách a na záhonech mezi rostlinkami. Je to dost úporný plevel, ale má léčivé účinky.

18. 7. 2018 Dana Puchalská

Špenát nejen ve známé komedii

Málokterá zelenina má tak výrazné příznivce i odpůrce jako špenát. Kolik z nás si vzpomíná na dětství, kdy jsme museli, často nedobrovolně, jíst omelety se špenátem, zatímco jsme se těšili na palačinky s džemem.

17. 7. 2018 Redakce

Jak předejít nadměrnému pocení pomocí bylinek

Propocené oblečení a nepříjemný odér není dobrou vizitkou. V drogeriích jsou sice plné regály nehrůznějších deodorantů, ale na ty není vždycky spolehnutí. Zkuste sáhnout do zelené lékárny a využít pomoc bylinek.

16. 7. 2018 Redakce

Jablečník obecný: bylinka s mnoha léčivými účinky

Je to vytrvalá rostlinka, vysoká asi 60 cm. Listy jsou vroubkované a na rubu bělavé. Kvete drobnými malými kvítky, které voní lehce pižmově.

16. 7. 2018 Dana Puchalská

Kinkeliba - zázračná léčivka z Afriky

Čas kolem svátku sv. Jana Křtitele je obdobím, kdy mají své žně bylinkáři. Léčivkou, kterou v českých a moravských luzích a hájích zcela jistě nenajdou, je keř kinkenliba. U nás zatím velmi málo známá léčivka. 

16. 7. 2018 Redakce

Podvýživa seniorů. Problém, o kterém se nemluví

Až polovina lidí v seniorském věku je podvyživená, aniž to tuší. Zatímco témata jako je obezita či nadváha se rozebírají ze všech stran, podvýživa jako by byla tabu. Mnohdy není vidět, ale projevuje se únavou a zdravotními obtížemi. Je však častější, než si myslíme.

15. 7. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Řebříček obecný: bylinka pro ženy

Reguluje menstruační cyklus, pomáhá proti výtokům i hemeroidům. Čaj z této bylinky se pije i pro dobré trávení.

14. 7. 2018 Dana Puchalská

Návod, jak se starat o pleť v létě

Vystavit pokožku hřejivým slunečním paprskům je báječné. Jenže tyhle příjemné chvíle bývají později draze vykoupeny – vznikem nových vrásek nebo dokonce pigmentových skvrn. Zde je praktický návod, jak se v létě starat o pleť, aby zůstala dlouho krásná a hlavně zdravá.

14. 7. 2018 Michaela Bučková