Zdraví a krása

Výběr potravin a pohyb rozhodují o našem zdraví

Žijeme v době potravinové hojnosti, a tak si dopřáváme jídla a pití, co hrdlo ráčí. Nic proti tomu, jsou-li obě složky kvalitní a v míře přiměřené.

18. 9. 2018 Zuzana Musílková

Jetel luční umí léčit ekzémy a akné

Jetel luční zná určitě každý. Málokdo ale ví, že jej lze využít nejen k léčbě řady onemocnění, ale i v kuchyni. Jeho listy se například dají smažit či přidávat do rizota.

18. 9. 2018 Dana Puchalská

Žehlička v lednici aneb Jak včas poznat Alzheimera

Tuto nemoc lze rozpoznat mnohem dříve, než propukne v plné síle. Problém je v tom, že nemocný i jeho blízcí velmi často příznaky ignorují. Velkou roli v tom hraje strach. Odmítáme si připustit, že třeba jde o varovný signál. Protože Alzheimer je slovo, které se bojíme vpustit do našich myslí.

17. 9. 2018 Vratislava Hofmanová, redakce

Dobře zvládnutý nordic walking je pro hubnutí lepší než běh

Chůze se sportovními hůlkami vám může dát víc, než jste si možná mysleli. Naučíte se lépe zacházet se svým tělem, a chcete-li shodit pár kil, je nordic walking účinnější než běh nebo jízda na kole. Je to navíc ideální sport pro všechny věkové kategorie, obzvlášť pro důchodce. Pokud ovšem víte, jak na to.

16. 9. 2018 Michaela Bučková

Při infarktu rozhoduje čas. Jak ho rozpoznat?

Česká republika drží v Evropské unii primát v úspěšnosti léčby akutních infarktů myokardu. Přesto je to stále nejčastější příčina úmrtí - lidé totiž příznaky podceňují. Příznakem infarktu je přitom silná, v klidu vzniklá, tlaková, svíravá nebo pálivá bolest na přední straně hrudníku.

15. 9. 2018 Michaela Bučková

Jehlice trnitá - krásný keř, který má léčivé kořeny

Určitě jste si všimli při procházce naší přírodou této rostliny. Hlavně na jaře, když kvete, je opravdu k nepřehlédnutí. Nyní se také často vysazuje do zahrad, kde upoutá svojí krásou.

15. 9. 2018 Dana Puchalská

Fyzioterapie a její přínos pro vaše záda

Bolí vás v bedrech, ráno vstáváte z postele celí rozlámaní, cítíte ztuhlou šíji nebo vás někdy bez zjevné příčiny pobolívá hlava? V tom případě asi přemýšlíte nad návštěvou odborníka, možná ale váháte, kam vlastně jít. Na masáž, nebo rovnou k praktikovi? Následující řádky vám poradí, kterého odborníka byste měli navštívit.

14. 9. 2018 Redakce

V ČR trpí cukrovkou více než milión lidí, většina z nich ale léčbu podceňuje

Záludná nemoc, která nebolí, avšak postupně přináší vážné zdravotní komplikace. To je diabetes. Diagnóza, kterou si vyslechlo už téměř 900 tisíc Čechů. Možnosti moderní medicíny bohužel naplno využívá jen necelá polovina z nich. Ti ostatní se zbytečně vystavují vyššímu riziku vážných zdravotních komplikací.

13. 9. 2018 Redakce

Češi se nehýbou: Jak to změnit?

Co se týká pohybu, patří Češi mezi nejlínější národy v Evropě. Zatímco 40 procent Evropanů provozuje alespoň jednou týdně nějakou fyzickou aktivitu, u nás je to jen 32 procent populace.

13. 9. 2018 Michaela Bučková

Trnka - keř, jehož plody čistí krev i střeva

Protože nastala doba sběru trnek, rozhodla jsem se o ní něco napsat. Všichni ji známe - vyskytuje se po celém území naší vlasti. Na jaře ozdobí krajinu nádhernými bílými květy a na sklonku léta zase modrými plody.

13. 9. 2018 Dana Puchalská