Zdraví a krása

Šedý zákal a cylindr

Snem každého lékaře je umřít zdravý. Povedlo se to např. tomu, co si předem napsal epitaf: „Zde leží Jiří Wolker, básník, jenž miloval svět a pro spravedlnost jeho šel se bít. Dřív než mohl srdce své k boji vytasit, zemřel mlád dvaceti čtyř let“.

23. 10. 2019 Karel Hyndrák

Triple negativní karcinom prsu. Proč je nebezpečný?

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním žen v České republice. Každoročně karcinomem prsu onemocní 7400 pacientek. Měsíc říjen je celosvětovým měsícem prevence rakoviny prsu.

20. 10. 2019 Redakce

Znáte rostlinku, které se říká Benediktské koření?

Možná, že se všem bude zdát divné, že teď na podzim píšu o bylinkách. Ale u některých bylinek se právě nyní sbírají nejen květy a listy, ale oddenky a kořeny. A tou rostlinkou je kuklík městský (Geum urbanum). 

20. 10. 2019 Dana Puchalská

Jak zůstat v kondici i po šedesátce

Proč je někdo po šedesátce v kondici čtyřicátníka a naopak někdo trpí spoustou nemocí a má pocit, že jeho život skončil? Možná se budeme divit, jak jednoduché je udržet si fyzickou a duševní svěžest i po šedesátce.

19. 10. 2019 Redakce

Lék - váš přítel i nepřítel

Máte možnost poradit se při užívání léků nejen s nejbližšími odborníky. Od roku 2016 mohou Češi diskrétně zadat své dotazy na stránkách Průvodce pacienta v rubrice Léková poradna. Tu letos spolufinancuje ministerstvo zdravotnictví.

17. 10. 2019 Redakce

Fascie jsou jako trampolína – svědčí jim pohyb

Lidské tělo drží pohromadě pojivové tkáně, tzv. fascie. Tato „síť“ funguje trošku jako trampolína – je pružná a potřebuje se pohybovat. Pokud zůstane dlouho nehybná, tělo začne tuhnout a bolet.

15. 10. 2019 Jana Nevěčná

Ladislav Kabelka: Česko není na stárnutí populace připraveno

Paliativní péče je rozvíjející se segment. Avšak tento obor potřebuje mnohem rychlejší dynamiku, říká Prim. MUDr. Ladislav Kabelka v rozhovoru pro portál i60.cz.

14. 10. 2019 Redakce

Revma netrápí jen starší lidi

12. října je světovým dnem revmatoidní artritidy, nemoci, které se u nás říká revma. Ta se netýká jen starších lidí, mohou jím trpět i děti. V Česku trápí sto tisíc lidí, na jejichž léčbu se vynakládá 340 milionů korun ročně. 

12. 10. 2019 Jana Nevěčná

Milujete se často? Budete žít déle

Promiňte nám tento odvážný článek, ale otázka je v pravdě vědecká: milujete se rádi? Pokud ano, budete to dělat s ještě větším potěšením, až se dozvíte, že sex má na vaše tělo i duši nejméně deset blahodárných účinků.

11. 10. 2019 Redakce

Těžký život hypochondrů

Ačkoliv se většina z nás bojí chodit k doktorům, je mezi námi velmi početná skupina lidí, která navštěvuje lékaře ráda, často, pořád dokola a mnohdy zbytečně.  

11. 10. 2019 Vratislava Hofmanová, redakce