Zdraví a krása

Ranní anekdota pro zdraví

Lékaři doporučují k udržení dobrého zdraví začít den ihned po probuzení dobrou (nejlépe peprnou)…

22. 9. 2017 Lubomír Müller

Závislost na čokoládě. Nebezpečí nebo nesmysl?

Musím jíst čokoládu. Pomáhá mi usnout, soustředit se, uklidnit se. Jsem na ní závislá. Tyto věty slyšíme čím dále častěji, mnozí je říkáme. Ale pozor, zatím nikdo neprokázal, že by čokoláda mohla vyvolávat skutečnou závislost jako třeba drogy či alkohol.  

19. 9. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Marie Příhodová: Reflexní terapie není žádná magie

Marie Příhodová se zabývá reflexní terapií na plný úvazek od roku 1999. Tomuto oboru, který si už zajistil nemálo příznivců, se ale věnovala už dlouho předtím. Jeho poznávání, aplikaci i zdokonalování sebe sama ráda obětovala většinu svého volného času.

18. 9. 2017 Zuzana Musílková

Hladem k dlouhověkosti. Jenže vždy to nefunguje

Odhalit tajemství dlouhověkosti se snažili už starověcí i středověcí alchymisté. Novověcí lékaři neměli tak velké ambice a spíš se snažili zjistit vliv zdravé výživy na kvalitu života. Poslední výzkum ale naznačuje, že obojí spolu souvisí: elixírem života může být hlad – ale jen za určitých okolností.

17. 9. 2017 Redakce

Sto let na dohled? Rakytník to umí

Vitaminová bomba! Asi tak bychom mohli označit účinky rakytníku na náš organismus. Právě nyní nastává doba jeho sklizně a zpracování. Oranžové kuličky už se krásně vyjímají mezi stříbrošedými lístky samičích keřů, připraveny provázet nás úskalími podzimních plískanic i zimy. A určitě nejen jich! 

14. 9. 2017 Zuzana Musílková

Závislost na pilulkách. Netýká se náhodou i vás?

Spotřeba prášků na takzvané uklidnění se v Česku za posledních pět let zvýšila o deset milionů. Ano, toto obrovské číslo nejlépe dokumentuje fakt, že Češi zobají pilulky na spaní či proti úzkosti, jako by to byly lentilky. Trend jde napříč věkem, v mnoha rodinách prášky vzájemně předávají vnučky babičkám a naopak.

12. 9. 2017 Redakce

Hubnutí po menopauze. Proč to nejde?

I ženy, které byly celý život přirozeně štíhlé, po padesátce zpozorní. Břicho roste, tuku přibývá, přestože svůj životní styl nezměnily. Ale je vůbec třeba se pár kily navíc trápit? Co když ke stárnutí prostě patří a my jen zbytečně podléháme současnému šílenému kultu štíhlosti?  

6. 9. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Chrápání a jídlo. Jak spolu souvisí?

Je to problém, který trápí čím dál více lidí. Případů, kdy se lidé obracejí na lékaře, protože partnerka či partner jsou z jejich chrápání zoufalí, přibývá. A proč? Protože přibývá obézních lidí.

2. 9. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce

Svilušky útočí. Napadají kočky, psy i lidi

Je to komár, blecha nebo snad nějaká kožní infekce? Takto se ptají ti, co se poprvé setkali s řáděním sametek podzimních či lidově řečeno svilušek. Tito malí roztoči o velikosti zhruba půl milimetru se vyskytují na prosluněných zahradách s ovocnými stromy a koncem léta jejich larvy cizopasí na živých organismech. Napadají kočky, psy i lidi.

22. 8. 2017 Redakce

Jídlo a spánek. Jak spolu souvisí?

Na internetu a v časopisech najdeme záplavy rad a tipů na jídlo, díky kterému budeme lépe usínat. Nespavost je totiž něco jako epidemie. Šíří se, trápí čím dál více lidí. Ale kéž by to bylo tak jednoduché, že stačí sníst to či ono a usneme jako miminka. Většina rad je nesmyslná.  

20. 8. 2017 Vratislava Hofmanová, redakce