Poznávat Česko se nám líbí.
Vzkvétá regionální turistika

Poznávat Česko se nám líbí.
Vzkvétá regionální turistika

28. 11. 2014

V letní i zimní sezoně nejvíce táhnou Šumava a Krkonoše, západočeské lázně a Praha. Čistě v létě našinci rádi navštěvují jižní Moravu a jižní Čechy. Většina turistů má zájem poznat tradice a zvyky regionu. K nejoblíbenějším patří tradiční řemesla a výrobky, tradiční architektura či regionální gastronomie.

Také letos Čechy v létě nejvíce lákala v tuzemsku pěší a poznávací turistika. Návštěvníci také stále více preferují relaxační a odpočinkové pobyty. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechTourism. Poznávání daného regionu označilo za nejlákavější aktivitu na dovolené 53 procent lidí, pěší turistiku 42 procent. Domácí turisté nejčastěji cestují do regionů vzdálených víc než 100 km.

Domácí turisté v posledních letech zkracovali délku svého pobytu v regionech. Především letos upřednostnili jednodenní pobyty bez noclehu, preferovalo je 53 procent lidí. Tři až sedm nocí strávilo v tuzemsku 24 procent turistů. Zvýšila se i obliba víkendových pobytů s jedním či dvěma noclehy.

Autem na tuzemskou dovolenou či na výlety vyráží 80 procent lidí, před čtyřmi lety to bylo o osm procent méně. Vlak využilo devět procent Čechů a linkový autobus šest procent. Proti roku 2010 také výrazněji vzrostl počet lidí, kteří tráví volno s partnerem, přibylo i rodin cestujících s malými dětmi. S partnerem či přáteli tráví volno 81 procent lidí, 11 procent jezdí samo.

Průměrný den volna v regionech vyšel návštěvníky nejčastěji na 500 Kč. Zároveň však přibylo těch, kteří jsou ochotni za den utratit až 1000 Kč. Výzkum také zaznamenal rostoucí spokojenost návštěvníků se službami a nabídkou regionů. Dlouhodobě nejspokojenější jsou turisté na jihu Čech a Moravy, ale v poslední době i na severu Moravy a ve Slezsku.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Radovan Cakl
A ještě jednu pozvánku jsem našel: http://youtu.be/JLzKrofyrtM
Radovan Cakl
Pěkný článek. Pro ty, kteří uvažují o poznávání naší krásné vlasti přikládám dvacetiminutovou pozvánku s výkladem. Ale ani ti, kdož pokukují po dalekých krajích, nejsou z prohlídky vyloučeni. http://www.youtube.com/embed/uP7FI8ah0II
Jaroslava Handlová
Když jsem před zhruba 35 lety začínala s průvodcovskou činností, tak jsem jezdila hlavně po Česku, resp. tehdejším celém Československu. Byla jsem nadšena, že s každou další cestou se mohu zdokonalovat v poznávání vlasti. Ráda na ty výlety vzpomínám. Nyní, když se někam vracím, tak mě baví pozorovat a zjišťovat, co se kde změnilo.
Jana Šenbergerová
Těch, co šilhají po jiných krajích je hodně, a přitom často neví, co mají za humny. Já humna miluji. :-)
Hana Rypáčková
Musím se smát tomu výrazu: Šilháš po západu, mi kdysi říkal tatínek.... Ráda poznávám naši zem a ráda se za hranice podívám. Souhlasím, že tu máme / mimo dopravních uzlů/ všude hezky.
Tomáš Horáček
Ano, Česká republika je krásná. Kdo ji pořádně nezná, neměl by šilhat po zahraničí.