Jarní fotopříběh: Toulání
středohořím a Poohřím

Jarní fotopříběh: Toulání
středohořím a Poohřím

29. 4. 2015

Jaro mám hrozně rád, příroda se probouzí, vše ožívá a jako amaterský mykolog tohle období miluji, protože rostou druhy hub, které rostou krátce jen v jarních měsících a v ostatních měsících roku se s nimi už nesetkáte.

Jsem ze Severních Čech a mám svůj kraj rád, nejradší se toulám kolem Ohře a v Českém středohoří. Když sleze sníh, vyrážím do přírody každý týden, zimní druhy hub končí, těch v zimě moc neroste, hojná je jedlá a léčivá penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) a hlíva ústřičná (Plerotus ostreatus), s těmi se lze ještě setkat v březnu jako třeba s nádherným ohnivcem rakouským (Sarcoscypha austriaca), ten vyrůstá rovněž v zimních měsících a růst končí na jaře.

Na jaře v dřevním opadu můžeme nalézt další krásný ohnivec (Microstoma protracta) nebo urničku pohárovou (Urnula craterium), oba druhy jsou vzácné a jsou uvedeny v Červeném seznamu jako ohrožené druhy, nález vždy potěší. Ve smrčinách vyrůstá další vzácná houbička - ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella).

Občas vyfotím i pěknou kytičku, málokdo ví, že houby parazitují i na květinách, příkladem je třeba hlízenka sasanková (Dumontinia tuberosa), která parazituje na kořenech sasanky jarní, další houbička parazit vyrůstá na starých lískových jehnědách - jehnědka lísková (Ciboria coryli). Jedná se o malé několika milimetrové plodničky a k focení je potřeba makroobjektiv nebo předsádky na objektiv.

K prvním jarním houbám patří jedlá kačenka česká (Verpa bohemice), objevující se koncem března, roste nejčastěji v porostech jasanů a topolů, její růst je krátký, zhruba měsíc. Po kačenkách nastupují další houby, výtečné a velmi ceněné smrže. Těch je několik druhů a jejich růst je vázán na růžokvěté stromy a keře, třešeň, jabloň, trnku, šípek, ale i osiky a topoly.

Letošní jaro bylo zatím suché, ale z prověřených míst se mi smrže i kačenky podařilo nalézt. Ne sice ve velkém množství, ale nálezy potěšily a pokrmy z nich byly vítaným zpestřením jídelníčku.

Přikládám pár fotografií z jarního toulání po severních Čechách.

 

Fotografujete rádi? Zúčastněte se naší fotosoutěže s názevm Jarní fotopříběh. Pošlete sérii fotografií doprovázenou textem a vyhrajte tablet Lenovo! Více informací o soutěži najdete zde.
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dalibor Marounek
všem moc děkuji...
Vanda Blaškovič
Tak toto je nádherný jarní fotopříběh! Originální námět, překrásné fotky! Bravo pane Dalibore! Napište nám něco více o sobě. Děkuji.
Jitka Peterková
Nádherné a poučné . Já houby vůbec neznám, jen ty opravdu nejznámější.
Zdenka Jírová
Také jsem celá léta houbařila a znala jsem hodně druhů hub, o kterých ostatní prohlašovali, že jsou to prašivky". Jsem také ze Severních Čech a na houby jsem chodila převážně do Středohoří. Ten ohnivec jsem tam také našla, je to velice krásná houbička. Teď už nemohu lézt po stráních a dost mi to chybí, ale alespoň mám krásné vzpomínky.
Soňa Prachfeldová
S úžasem jsem si prohlédla druhy hub, vůbec kromě hlívy neznám. Kačenku znám z okolí Plzeňska, ale tuto ne. Nádherné fotky. S květenou jsem na tom líp. Kamenná slunce též znám, úchvatný útvar. Je vidět, že jste velký znalec a milovník přírody !
Alena Vávrová
Tak to tu ještě nebylo - mykolog, fotograf a milovník přírody v jednom. Také doufám, že na "íčku" zůstanete. Dík i za kamenná sluníčka. Na vlastní oči jsem je ještě neviděla.
Eva Mužíková
Pane Dalibore, shlédnutí Vašich fotografii je požitek. Jestliže jste ze severu Čech, určitě se znáte s panem Peldou, který je také znalec hub. / můj bývalý kolega z ústavu/ a hlavně skvělý člověk..
Libuše Křapová
Článek jsem si přečetla až dnes. Zajímavé povídání, krásné fotografie se zasvěceným popisem. Jsem ráda, že se mezi námi objevil odborník na houby, houbaření miluji, ale často potkávám houby, o kterých nevím, jak je pojmenovat. Pane Dalibore, neztrácejte se nám, buďte s námi i nadále na i60 v kontaktu :-)) Za prvé je zde málo mužů, tak si je tu rozmazlujeme, a za druhé, co kdybyste nám s určováním v sezóně pomohl?
Alena Tollarová
Krásné.
Jana Šenbergerová
Nádherné fotografie se zasvěceným komentářem. Z těch hub mám oči navrchu hlavy. Většinu z nich jsem neviděla ani na obrázku, natož v přírodě, a to jsme se s kamarádkou toulávaly středohořím.
Jiřina Votavová
Poučný článek a hezké fotografie.
Blanka Hlobilová
Hezký příběh a o to krásnější fotografie. Moc se povedly! Závidím vám znalost hub. Oprášila jsem svůj herbář ze střední školy a s vnoučaty se učíme poznávat rostliny.
Hana Rypáčková
České středohoří je nádherné a houbaře-znalce tu mít je skvělé.Poznám jen hlívu,smrže a ohnivce. Penízovku si pletu.Zrovna sbírám na zahradě pod slivoní v čarovných kruzích podtrnky-obrovské množství...Poučila jsem se.Kamarádka už fotila hlaváčky na Rané....Milá mě taky potěšila.
Zuzana Pivcová
Houby vůbec neznám, ale o to raději jsem si o nich přečetla. A snímky jsou krásné.
Dana Kolářová
Děkuji za skvělý houbařský fotopříběh, krásné a zajímavé. Les a houbaření je můj velký koníček.
Jaroslava Handlová
Toulání v blízkosti tolika krásných nálezů musí být určitě velkou radostí. Moc se Vám povedly fotky i výstižné popisy, jak u hub, rostlinek i kamenné krásy.