Jarní fotopříběh: Toulání středohořím a Poohřím
Všechny fotografie: Dalibor Marounek

Jarní fotopříběh: Toulání středohořím a Poohřím

2. 5. 2022

Jaro mám hrozně rád, příroda se probouzí, vše ožívá a jako amaterský mykolog tohle období miluji, protože rostou druhy hub, které rostou krátce jen v jarních měsících a v ostatních měsících roku se s nimi už nesetkáte.

Jsem ze Severních Čech a mám svůj kraj rád, nejradší se toulám kolem Ohře a v Českém středohoří. Když sleze sníh, vyrážím do přírody každý týden, zimní druhy hub končí, těch v zimě moc neroste, hojná je jedlá a léčivá penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) a hlíva ústřičná (Plerotus ostreatus), s těmi se lze ještě setkat v březnu jako třeba s nádherným ohnivcem rakouským (Sarcoscypha austriaca), ten vyrůstá rovněž v zimních měsících a růst končí na jaře.

Na jaře v dřevním opadu můžeme nalézt další krásný ohnivec (Microstoma protracta) nebo urničku pohárovou (Urnula craterium), oba druhy jsou vzácné a jsou uvedeny v Červeném seznamu jako ohrožené druhy, nález vždy potěší. Ve smrčinách vyrůstá další vzácná houbička - ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella).

Občas vyfotím i pěknou kytičku, málokdo ví, že houby parazitují i na květinách, příkladem je třeba hlízenka sasanková (Dumontinia tuberosa), která parazituje na kořenech sasanky jarní, další houbička parazit vyrůstá na starých lískových jehnědách - jehnědka lísková (Ciboria coryli). Jedná se o malé několika milimetrové plodničky a k focení je potřeba makroobjektiv nebo předsádky na objektiv.

K prvním jarním houbám patří jedlá kačenka česká (Verpa bohemice), objevující se koncem března, roste nejčastěji v porostech jasanů a topolů, její růst je krátký, zhruba měsíc. Po kačenkách nastupují další houby, výtečné a velmi ceněné smrže. Těch je několik druhů a jejich růst je vázán na růžokvěté stromy a keře, třešeň, jabloň, trnku, šípek, ale i osiky a topoly.

Letošní jaro bylo zatím suché, ale z prověřených míst se mi smrže i kačenky podařilo nalézt. Ne sice ve velkém množství, ale nálezy potěšily a pokrmy z nich byly vítaným zpestřením jídelníčku.

Přikládám pár fotografií z jarního toulání po severních Čechách.

 

 

fotografování příroda
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martina Růžičková
Škoda, že tu již nejsou fotky. Přimlouvám se za jejich návrat. Článek se mi moc líbí. Okouzlují mě půvabné zdrobnělé názvy -urnička, hlízenka... :-)
Libuše Kilarská
Též bych ráda viděla fotografie dokreslující tento velmi zdařilý příspěvek. Nešly by opětovně přpojit?
Dana Puchalská
Vida, další článek z minulých dob. Ano,je škoda že fotky zmizely.
Anna Potůčková
Zajímavý článek, je jen škoda, že fotografie zmizely.
Jana Kollinová
Těšila jsem se na fotografie, ale u článku nejsou. Škoda. :-(
Dalibor Marounek
všem moc děkuji...
VANDA Blaškovič
Tak toto je nádherný jarní fotopříběh! Originální námět, překrásné fotky! Bravo pane Dalibore! Napište nám něco více o sobě. Děkuji.
Jitka Peterková
Nádherné a poučné . Já houby vůbec neznám, jen ty opravdu nejznámější.
Zdenka Jírová
Také jsem celá léta houbařila a znala jsem hodně druhů hub, o kterých ostatní prohlašovali, že jsou to prašivky". Jsem také ze Severních Čech a na houby jsem chodila převážně do Středohoří. Ten ohnivec jsem tam také našla, je to velice krásná houbička. Teď už nemohu lézt po stráních a dost mi to chybí, ale alespoň mám krásné vzpomínky.
Soňa Prachfeldová
S úžasem jsem si prohlédla druhy hub, vůbec kromě hlívy neznám. Kačenku znám z okolí Plzeňska, ale tuto ne. Nádherné fotky. S květenou jsem na tom líp. Kamenná slunce též znám, úchvatný útvar. Je vidět, že jste velký znalec a milovník přírody !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%