Jarní fotopříběh: Kvítí
Českého středohoří

Jarní fotopříběh: Kvítí
Českého středohoří

25. 5. 2015

Nejpůvabnější kout naší země mám za humny. Je to České středohoří. A nikdo mi nevymluví, že tomu tak není, je to totiž můj domov. Od mého rodného domu jsem se odjakživa k západu dívala na malebné panorama - pohledem zleva jsem obsáhla Hazmburk, Košťálov, Boreč, Ovčín, Lovoš, Milešovku, Kletečnou, Radobýl, Dlouhý vrch, Sedlo a další kopečky. České středohoří je naprosto nezaměnitelné a odlišné od všech ostatních. Je pozůstatkem dávné sopečné činnosti. Kdo se sem jednou podíval, musí se vracet zas a znovu.

Můj jarní fotopříběh pochází právě z Českého středohoří. Nebudu se však věnovat kopcům, ale představím vám několik zástupců jarní středohořské květeny, které na těch kopcích rostou a mají tak půvabné názvy! Znáte třeba piplu osmahlou? Koulenku prodlouženou? Tořič hmyzonosný? Víte, kam se jezdí na "české orchideje"? A že takový nenápadný kopytník evropský se nechává opylovat mravenci? Pár kopečků přidávám nádavkem.

Stalo se už tradicí, že každé jaro vyráží malý kolektiv z mého bývalého pracoviště do lůna středohoří v doprovodu zástupců CHKO České středohoří. A ti nám ukážou v přírodě kvítí, které bychom sami těžko našli nebo je třeba i tak nenápadné, že bychom si ho ani nevšimli. Případně je tak vzácné a zákonem chráněné, že ani nebudu prozrazovat místa, kde jsem si je vyfotografovala. Ta největší vzácnost, nad kterou se Roman z CHKO rozněžňoval, nebyla skoro vidět a prohlíželi jsme si ji lupou. 

Moje fotogalerie zahrnuje dvě série. Jedna se skládá z fotografií květeny teplomilné, tu druhou jsem fotila v údolí Bobřího potoka a jde tedy o rostliny vlhkomilné. Některé rostliny dovedu pojmenovat, názvy dalších jsem si bohužel nezapamatovala, a tak doufám, že se pokocháte obrázky a názvy rostlin mi odpustíte, případně i doplníte.

 

Fotografujete rádi? Zúčastněte se naší fotosoutěže s názvem Jarní fotopříběh. Pošlete sérii fotografií doprovázenou textem a vyhrajte tablet Lenovo! Více informací o soutěži najdete zde.
Jarní fotopříběh
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - čtvrtý týden <p>Aby byly vaše peníze v&nbsp;bezpečí se postará Garanční systém finančního trhu. Vyzkoušejte si Vaše znalosti v&nbsp;oblasti pojištění vkladů. Vítěz tohoto speciáního týdenního kvízu zaměřeného na finanční gramotnost, získá i spciální cenu!&nbsp;</p>
AKTUÁLNÍ ANKETA