Ochutnali jste někdy artyčok?

Ochutnali jste někdy artyčok?

12. 6. 2015

Ochutnali jste někdy artyčok? Znáte ho? Artyčok je vlastně bodlák. Mně ho poprvé uvařil a naservíroval manžel tady na ostrově Hvar. Jednou, když se vracel smutný z nočního rybolovu s prázdnou, i to se stane, natrhal po cestě pár artyčoků. A tak jsme k obědu místo ryb baštili bodláky.

Artyčoky rostou planě, nebo se pěstují. A jak vlastně artyčok chutná? Řekla bych, že je to něco lahodného mezi bramborem, kukuřicí, tuňákem a zakysanou smetanou..:)  Je to delikatesa, které byste se bez ostatních příloh určitě nenajedli. Srdíčko artyčoku je velikosti ping pongového míčku. Artyčok je potřeba před každým vařením připravit – očistit a také předvařit. Syrový se prakticky nepoužívá. Cílem je dostat se k měkkému srdíčku. Malé plody, pověstné blahodárnými vlivy na lidský organismus, zejména na trávení, je možné jíst celé, včetně "okvětních" lístků a stopky.

Někdo srdíčko před vařením u větších syrových plodů okrajuje – to znamená, že odřezává tuhé listy. Ale je to škoda. Protože i po uvaření celého velkého plodu se artyčok rozvíjí jako růže a ožužlávají se spodní části listů – tam je stejná dobrota, jako je v srdíčku. Je jí tam ale jen malinko. Na fotografiích uvidíte, jak již uvařený artyčok rozvíjím na talíři. Artyčoky tedy celé povaříme v osolené vodě s pár stroužky česneku, tymiánem, plátky citronu a kapkou olivového oleje.

Římský spisovatel Plinius tvrdil, že artyčok je jediná zelenina na světě, které po jídle zbyde víc, než jí bylo na začátku.

My se vlastně jaksi „prožužláváme" až k srdci artyčoku.

Srdíčka jsou po uvaření připravena k použití. Mohou se jíst jen tak politá trochou olivového oleje. Mohou se restovat na oleji s trochou šalotky, česneku a kořenové zeleniny, podlévat drůbežím vývarem a dochucovat bylinkami. Dalším možnostem se meze nekladou.

Já jsem připravila artyčoky s boby, rajčaty, baklažány, cuketou, česnekem, solí a kayenským pepřem. Dochutila čerstvou bazalkou, tymiánem a rozmarýnem. Zalila olivovým olejem. Ty bílé kostičky je nakrájený Šmakoun. Šmakoun je bílkovinová hmota vyrobená z čistých vaječných bílků. Jedná se o český výrobek, který jsem si dovezla z Prahy. Ale o Šmakounovi třeba až příště.

Nyní vám přeji dobrou chuť k artyčokům!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
No Vando, nikdy jsem růžičky neožužlávala a určitě to zkusím.V zahradě ovšem zabere moc místa ....Jsem najedená, ale mňam..
Olga Štolbová
Vandí, ještě jsem neochutnala, ale už teď mám plnou pusu slin, tak barvitě jsi to vylíčila.
Elena Valeriánová
To jsou lákavé pozvánky, jedna za druhou. Artyčok jsem zatím neochutnala, ale klidně bych si smlsla. Krásný den, Vando.
Jitka Chodorová
Velmi pěkná prezentace zeleniny, u nás ne často vařené,Vando díky za nápad a krásné fotky.
Soňa Prachfeldová
Když jsou dobře připravené tak jsou dopbré, jednou jsem si dala v restauraci a nechutnalo mi. Tvůj popiis Vando zní lákavě a chutně.
Tomáš Horáček
V Chorvatsku mne vždy dostaly zapečené brambory s jehněčím "pod pekou". Bodláky obvykle nejím, i když po pár sklenkách rakije, kdo ví... :-)
Lubomír Müller
Nezbývá, než přijet na jih a dát se do ochutnávání. Napsané lákavě a voňavě.
Libuše Křapová
Ahoj, Vando. Artyčoky pěstuju také. Každý rok mám v našem podnebí jen pár kousků, o to víc je mám ráda. Jen je uvařím v osolené a okyselené vodě a pak jednotlivé lístky namáčím v ochucené majonéze. Kdysi jsem si i tu majonézu dělala sama, to teprve byla dobrota. Mňam. A kolik je pak odpadu do kompostu, i ten dostane své... :-))))
Jaroslava Handlová
Hmm, tady jedí i oči, mňam! Artyčoky jsem sama nikdy nevařila, ale v létě si je ráda kdekoli v přímořských zemích vždy aspoň jednou za pobyt ochutnávám. ŠMAKOUNa ale neznám, budu se těšit, až nám ho přiblížíš více. Pěkně naservírováno i nafoceno, Vando.
Jana Šenbergerová
Aha, u nás se používá zřejmě místo mangoldu špenát, který je dostupnější. Děkuji!
Vanda Blaškovič
Jano, blitva je vlastně náš mangold. Tedy něco jako špenát, ale větší listy. Tady z ní dělají bezvadné míšenice s bramborama, česnekem, olivovým olejem a mohou se přidat i čerstvé lusky fazolek.
Jiřina Votavová
Artyčoky jsem jedla zrovna minulý týden na Menorce. Hodně záleží na ochucení. Také ráda vyzkouším vše, ničemu se nebráním a pak uvidím.
Jana Šenbergerová
Artyčoky znám, ale nikdy jsem je nejedla. Našla jsem, že blitva je teplý přílohový salát, ale ty ho uvádíš mezi zeleninou na zahrádce. Je to i název pro nějakou zeleninu? Při čtení a pohledu na talíře se mi sbíhaly sliny. Ráda ochutnávám, co neznám. :-)
Zuzana Pivcová
Artyčok jsem jedla již několikrát v "salátovně" v pasáži Florentinum, kde si návštěvník ze všech vystavených jednotlivin může nechat namixovat svůj vlastní salát. Napoprvé jsem se zeptala, co to je, protože tam už měli naporcované kousky, a pak jsem si ho ze zvědavosti dala. Od té doby už pokaždé. Jak by chutnal odděleně, nevím, ale asi ano. A Šmakoun s různými příchutěmi mívám docela často. :-)