Esperantem se mluví stále,
v Česku má stovky příznivců

Esperantem se mluví stále,
v Česku má stovky příznivců

23. 7. 2015

Esperanto zůstává živým jazykem, v poslední době jeho používání napomáhá komunikace přes internet. Jen v Česku má tento mezinárodní umělý jazyk stovky příznivců. V současnosti se počet uživatelů odhaduje na zhruba dva miliony ve více než 120 zemích světa.

„Esperanto se stále rozvíjí a plní své poslání – usnadnit komunikaci mezi lidmi,“ říká místopředsedkyně Českého esperantského svazu Libuše Dvořáková.

Ve francouzském Lille začne v sobotu 100. světový esperantský kongres, nejvýznamnější mezinárodní akce, na kterou zamíří tři tisíce lidí z celého světa včetně Čechů. „Esperantisté stále žijí svou myšlenkou mít přátele po celém světě a užívat jazyk bez ohledu na víru a politiku,“ uvedla Dvořáková, která za Česko přednese na kongresu pozdrav. 

Esperanto představil v roce 1887 polský lékař Ludvík Lazar Zamenhof, když vydal knížku Lingvo Internacia (Mezinárodní jazyk). V ní použil pseudonym Doktoro Esperanto (Doktor Doufající), později se slovo esperanto stalo názvem samotného jazyka. Zamenhof chtěl odstranit jazykové a etnické bariéry mezi národy tím, že se zavede nový společný jazyk. 

Největší rozkvět zaznamenal jazyk u nás krátce po svém vzniku, za první republiky se začal zavádět i do českých škol. Za obou světových válek však byl kvůli možné špionáži potlačován a poté už nebyl podporován. Nyní se vyučuje na některých základních i středních školách a také na Masarykově univerzitě v Brně. 

Slovní zásoba pochází převážně ze západoevropských jazyků a zvukově připomíná italštinu. Slovotvorbou a větnou stavbou je podobné slovanským a ugrofinským jazykům a dokonce i turečtině nebo čínštině. Například věta Mi amas vin! znamená Mám tě rád nebo La suno brilas - Slunce svítí. 

Podle Dvořákové se jazyk jednoduše učí a může pomoct i výuce dalších cizích jazyků. Jazykově zdatní si prý esperanto dokážou osvojit i za tři měsíce. „Jde o stejně bohatý jazyk jako je čeština a kterýkoliv další na světě. Stále vznikají nová slovíčka a jazyk se rozvíjí podle potřeby. Vše, co se dá říct v jiném jazyce, lze i v esperantu,“ popsala.

Nejstarším a nejpoužívanějším symbolem esperanta je zelená hvězda, která je i na esperantské vlajce. Zelená znamená naději, pět cípů představuje pět kontinentů. 

Jediné tuzemské muzeum esperanta je ve Svitavách, odkud pochází i Dvořáková. „Po celý rok přijímáme mezinárodní návštěvy. V září čekáme Francouze a Číňany,“ dodala. 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

26%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%