Nový lék proti cukrovce 
chrání i srdce a cévy

Nový lék proti cukrovce
chrání i srdce a cévy

28. 8. 2015

Cukrovka představuje v současné době celosvětově velký zdravotnický problém. Jenom v České republice trpí tímto závažným metabolickým onemocněním přibližně 8 % populace. Choroba přitom urychluje kornatění tepen a způsobuje komplikace v podobě infarktu nebo mozkové mrtvice. Doposud riziko nemocí srdce a cév snižovalo zejména dodržování patřičné životosprávy. Nyní ale diabetikům svitla naděje – nový lék na cukrovku dokáže zároveň snížit i riziko onemocnění srdce a cév.

Současný výskyt cukrovky je označován za celosvětovou epidemii. Podle Světové zdravotnické organizace trpí tímto onemocněním asi 360 milionů obyvatel naší planety a vyhlídky do budoucnosti nejsou v tomto ohledu lepší. Lékaři totiž očekávají, že v roce 2030 se po zeměkouli bude pohybovat více než 550 milionů diabetiků. Jen v naší republice je podle posledních údajů z roku 2011 více než 850 000 jedinců s cukrovkou a další část, pravděpodobně další alespoň 2 %, zůstává neodhalena.

Riziko rozvoje diabetu 2. typu mohou zvyšovat nadváha a obezita, chybné stravovací návyky, kouření a nedostatek pohybu. Významným rizikovým faktorem je také výskyt tohoto typu nemoci v rodině. Roli přitom hrají nejenom zděděné geny, ale také nevhodné stravovací a životní návyky, které se v rodinách dále předávají.

Hrozba pro srdce a cévy

Dlouhotrvající onemocnění způsobuje poškození malých i velkých cév. Zvýšená hladina cukru v krvi tak představuje hrozbu, která urychluje proces kornatění tepen neboli aterosklerózu. Ta se dlouhou dobu nijak neprojevuje a může se připomenout až závažnými komplikacemi v podobě infarktu myokardu, mozkové mrtvice či ischemické choroby dolních končetin. Právě na choroby srdce a cév totiž umírá až 75 % pacientů s diabetem 2. typu.

Léčí diabetes, chrání srdce

I proto je důležité stále hledat nové léčebné možnosti, které by kromě hladiny cukru u pacientů s diabetem dokázaly snížit i riziko vzniku onemocnění srdce a cév. To se velmi dobře daří novému léku, určenému k léčbě diabetu mellitu 2. typu – empagliflozinu. Jedná se o tabletky, které patří do nejnovější generace léků proti cukrovce. Jejich mechanizmus účinku spočívá v omezení zpětného vstřebání glukózy v ledvinách; tento nevstřebaný cukr je pak z organizmu vyloučen močí. Příznivým účinkem této léčby je i mírný pokles hmotnosti, protože vyloučený cukr nemůže být v organizmu využit jako zdroj energie.

V minulých dnech byly zveřejněny výsledky unikátního výzkumu, který sledoval vliv tohoto nového léku na riziko onemocnění srdce a cév. Studie se zúčastnilo 7000 dobrovolníků s cukrovkou 2. typu ze 42 zemí světa. Výsledky hovoří jasně ve prospěch léku – jeho pravidelné užívání totiž účinně reguluje hladinu krevního cukru, zároveň ale snižuje i riziko rozvoje nemocí srdce a cév.

Choroby srdce a cév si společně s cukrovkou vybírají každý rok krutou daň na lidských životech. Zdá se však, že svítá na lepší časy. Kombinace vhodné životosprávy a této novinky v léčbě cukrovky by mohla výrazně změnit vyhlídky nemocných.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.