Plzeň, moje město
na soutoku čtyř řek

Plzeň, moje město
na soutoku čtyř řek

27. 10. 2015

Když řeka čaruje, nechám se vést,
když řeku miluješ, nechá se svést...

Vážení přátelé, chtěla bych vám přiblížit město, které je mému srdci velmi blízké, není to mé rodné město, ale město mé milované. Prožila jsem zde dětství a mládí. Protože už jsem o něm napsala mnohé, chtěla bych se zaměřit na jeho unikátnost, město leží na soutoku čtyř řek, a pátá se v něm zrodila a plyne z Plzně ku Praze.

Úhlava - pramení na Šumavě, na západním svahu Pancíře. Délka toku je 108,5 km, z toho jen v Plzni 11,1 km. V Plzni - Doudlevcích se vlévá do Radbuzy.

Úslava - pramení v Blatenské pahorkatině, na východním svahu Drkolné, délka toku 96,26 km, z toho 10,5 km v Plzni. Řeka je mi sympatická tím, že protéká i naší obcí, a to klikatými cestami, a taky mám s ní určité zážitky, za mlada jsme se v ní i koupali, taky jsem tam byla  nejednou na rybách, prostě je v její blízkosti fajn, však to všichni znáte, když řeka čaruje. Ještě musím napsat, že Úslava se vlévá v Plzni - Doubravce u kostela sv. Jiří do Berounky.

Mže - řeka pramení v Německu, ale po pár kilometrech už se její vody hrnou na naše území. Délka toku je 106,5 km, z toho na území Plzně 10,5 km. Protéká takřka centrem Plzně, i plzeňským výstavištěm, pro mě je to řeka klidná a romantická. Opět vzpomínky zde hrají svou roli. Můžete vidět, jak se podél ní prochází zamilované dvojice, maminky s kočárky, ale i  pejskové se svými páníčky. Na severním okraji města se její vody spojí s vodami Radbuzy, a z města pak vytéká Berounka, řeka bez pramene.

Radbuza - jediná řeka, která protéká napříč Plzní. Pramení asi 1,5 km od obce Závist na Domažlicku. Její tok je dlouhý 111km, z toho v Plzni 16km. Radbuza je v Plzni řeka řek, protéká centrem, bydlela jsem od ní asi 200 m, takže jsem ji měla na dosah. Procházky ani ne, ani koupání, ale pamatuji si, že asi před 50 lety zamrzla, neviděla jsem to před tím, ani později, zamrzla tak, že jsme se po ní procházeli a klouzali. Takový zázrak přírody. A zážitek. Zamrzlá Radbuza. Před jezem, uprostřed města.

A pár stovek metrů si ještě protéká Plzní, společně s vodami Úhlavy, najednou je na místě, kde se píší dějiny, napravo Plzeňský pivovar, který je světoznámý, nalevo nový fotbalový stadion, kde nabírá slávu plzeňský klub FC Viktoria. Na kterou stranu se díváš ty, Radbuzo? Já vím, díváš se před sebe, nemáš na vybranou, protože za chvilku se potkáš se Mží, která už na tebe čeká, společné jméno budete mít Berounka.

Tak šťastnou cestu, řeky moje plzeňské...

Když řeka zpívá, zpívám si s ní,
když řeka vzlyká, i já mám splín...

Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.