Jak se vyrovnat s věkem?
Buďme pořádně zpupní!

Jak se vyrovnat s věkem?
Buďme pořádně zpupní!

5. 11. 2015

Na oslavě šedesátin mého manžela jsem od jedné účastnice oslavy uslyšela moudrou větu. Na otázku, jak se cítí její maminka, odpověděla - cítí se dobře, protože je zpupná. Její maminka se totiž odmítá podřídit diktátu svých nemocí, odmítá jakoukoliv cizí péči a přes svůj  pokročilý věk se dokáže sama o sebe postarat

No ano, tohle je přece cesta! Jak to, že jsem na tak geniální myšlenku nepřišla dříve? Přitom mám před očima spoustu podobných příkladů.

Moje maminka postižená roztroušenou sklerózou. Levou polovinu těla necítila a pohybovala s ní snad jenom obrovskou silou své vůle. Z důvodu omezené hybnosti si zažádala na sociálním odboru o jakýsi příspěvek. Když jsem ji dovezla autem před příslušnou posudkovou lékařku, dozvěděla se přibližně toto:

"Tak ten příspěvek vám dát nemůžu, to by vám musela chybět nějaká končetina, nebo byste musela být úplný ležák, nebo byste musela bejt úplně blbá."

Na to moje maminka odpověděla: "Tak tam paní doktorko do těch svejch papírů napište, že jsem úplně blbá. Protože kdybych nebyla, tak bych sem nelezla."

A hrdě bez dalších slov odešla opírajíc se o hůlku a bojující s téměř nepohyblivou končetinou. Dokázala by pochopit, že na něco nemá nárok, ale nabubřelou neomalenost - to nemínila tolerovat. Nakonec jsem byla ráda, že mě tou hůlkou nepřetáhla, protože žádost o příspěvek byl můj nápad. Vzhledem ke své nemoci se dožila poměrně vysokého věku, protože byla zpupná.

Zpupný je také náš soused, který v sedmdesáti letech zahájil studium na universitě třetího věku. Zdárně jej dokončil a od té doby radí svým přátelům v právních záležitostech. Kromě toho překládá do dvou cizích jazyků různé technické postupy. Na blbosti nemá čas.

I můj chalupářský soused, který letos oslavil 90 let, stále zpupně sází ovocné stromy.

Zita Kabátová ve svých více než devadesáti letech zpupně dbala o to, aby jí to slušelo. Zpupná Eva Pilarová potom, co překonala vážnou nemoc, naučila se fotografovat a dnes pořádá výstavy své fotografické tvorby. A věřím, že i Mistr Gott je natolik zpupný, že překoná i těžkou nemoc a po léčbě dokončí sérii svých koncertů.

A já se právě zaobírám zpupnou myšlenkou, že poté co naši zákonodárci ocenili můj celoživotní přínos společnosti cca čtyřiceti korunami měsíčně navíc k mému důchodu, budu jim tu almužnu vracet.

Utvořím si  na svém běžném účtu trvalý příkaz s číslem účtu, ze kterého mi je posílán důchod a do textu pro odesílatele vložím větu - neurážejte mě spropitným!

Třeba se někdo alespoň zastydí. Ale spíše ne, některá povolání totiž vyžadují hroší kůži.

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Tak já mám právě problém s výrazem "zpupná". Pro mě má zcela jiný význam, proto pro sebe ho nahrazuji slovem "odhodlaná". Jsem prostě odhodlaná si to tu odžít až do neodvratného konce pokud možno podle svých představ a vlastními silami. Pokud to nepůjde, jsem odhodlaná nebýt přítěží víc, než bude nezbytně nutné. A bude-li to ještě jinak, jsem odhodlaná se s tím smířit, ale nenechat se tím porazit. To není zas tak špatný plán pro poslední třetinu života, co myslíte? :-)
Hana Šimková
Ten výraz zpupná, se mi hodně líbí.Budu s vaším dovolením používat.
Hana Šimková
Já jsem zpupná už dlouho, jinak už bych tady nebyla. O tom zvýšení důchodů jsem psala už hodně dříve v článku Hurá,už je to tady,zvýší nám důchody.Je to ostuda do nebe volající.Koupíte si za to dva rohlíky a zabalíte do kůžičky . Jo to bude přínos ve stravě.
Zuzana Pivcová
Každý v sobě má nebo by alespoň měl mít určitou sebeúctu. A z ní vyplývající jednání, k němuž patří i to "nedat se".
Květoslava HOUDKOVÁ
Elenko Valer., uznej, že kapesník za Kč 40,- déle vydrží = neopadá - jako např. v podzimu fíkový list !!
Květoslava HOUDKOVÁ
Jana Šenb. si bude tu "mohutnou" valorizaci Kč 40,- spořit (formou mojí inform. o "domácím spoření"). Jen sděluji, že mně se povedlo za necelé 1.poletí si uspořit na nový mobil, teď ve 2. pololetí - abych mohla vrátit zeťovi, co mi dopůjčil pro rychlý nákup TV, když stará "bedna" náhle dosloužila. A pro příští rok už mám spoření připraveno = jedu dál.
Zdenka Jírová
Je to pravda, člověk se nesmí dát ani své pohodlnosti, ani okolí, které si myslí, že bude stále mladé. Moc pěkně jste to napsala.
Lidmila Nejedlá
Jo, navztekala jsem se v životě dost a dost. Na stará kolena chci mít klid. Vzpupnost v boji o zdraví...to je něco jiného.
ivana kosťunová
Ještě jsem chtěla do svého článku připsat příklad mé tety, která v 70 letech pouštěla v tramvaji sednout statné padesátnice. Když jsem jí domlouvala, udiveně mi řekla- podívej se, jaké má ta paní oteklé nohy, musí jí bolet. A já stát můžu, já mám nohy zdravé !!!
ivana kosťunová
paní eleno, já bych to ještě vylepšila- na ten kapesník bych napsala- český důchodce.
Alena Várošová
Nevíte ani jak se mi líbí článek paní Ivany.Někdo je fakt nemocný ležák a dostane 4.000,-Kč a někomu je s prominutím houby a má tu samou částku.Tak kde jsme.Už vím v Česku.Ráda jsem si přečetla komentáře a pod vousy se směju i komentáři Eleny. Já bych jim taky nenechala těch 40,-Kč i když je to směšné.Za to nekoupím ani jed na myši.
Jarmila Komberec Jakubcová
Velmi dobře napsaný článek. Budu zpupná.
Jana Šenbergerová
Ali, teď jsi mě inspirovala spolu s Květou H. ke spoření této částky. Za rok oba dáme dohromady skoro tisícovku. Ta se nám určitě bude hodit třeba na další sraz íčkařů. :-)
Elena Valeriánová
Blbej tablet. "psaný s nadhledem" a ne s kapelníkem, ale "s kapesníkem".
Elena Valeriánová
Bezva článek psaný nadhledem. A co kdybychom si za to spropitné koupili něco na sebe a šli se jim ukázat. Třeba mašli do vlasů. Navíc to nebude, leda tak na kapesník, ale to bychom tam museli jít nahoře bez a dole jen s tím kapelníkem (i pánové).
Alena Tollarová
Ne ne, tu almužnu já jim nevrátím. Každý měsíc ji propiju. To se ale opiju, co! Ale vážně, ta myšlenka být zpupný se mi líbí. Maminka to udělala dobře, ten systém je fakt strašný. Jó, když jsem já slavila tu šedesátku, jó to jsem teda byla sakra zpupná! A budu dál, zvlášť když jsem k tomu dostala pokyn! Díky