Povánoční dozvuky
ILUSTRAČNÍ FOTO: shop-miele.cz

Povánoční dozvuky

5. 1. 2016

Nebývali jsme bohatá rodina. Také jsme od malička vedli děti ke skromnosti. Ale ty babičky! Tak o jedněch Vánocích našly děti pod stromečkem drahé hračky. Dcerka dostala pračku, do které se dávala voda a buben se jí opravdu točil, hadičkou se voda vypustila... Synek obdržel jeřáb, jemuž se pohybovalo rameno a sjížděl hák pro přenášení břemen. Krásné automatické hračky.

Nám se dostalo od babičky šeptem poučení: "Až k vám zase začnou chodit cizí děti, tak ty hračky schovejte, ať jim je nerozbijou!" To jsme nechtěli, nejhezčí hra je přeci v partě a jak bychom před dětmi obstáli, nechceme z nich vychovávat sobce.

Byl začátek ledna, babička s dědou hlídali vnoučata a my jsme s radostí odešli do kina. V dětském pokoji na koberci se rozvinula pohodová hra. Babička s vnučkou praly v nové pračce kapesníčky, děda s vnukem stavěli za pomoci jeřábu dům. Pak babička odvelela všechny do kuchyně, aby něco snědli a dědu napomenula, ať si pověsí kabát. U stěny byly dvě skříňky na sobě stojící, vrchní s prolukou na knihy. Děda pootevřel dvířka té vrchní a kabát si na ně zavěsil. Po chvíli uslyšeli do kuchyně strašnou ránu. Vrchní skříňka se vahou kabátu překotila a spadla na hračky. Byly napadrť.

Babička vynadala dědovi, kam to dává kabát. Děda vynadal synovi, proč to nezajistil. Manžel vytknul otci, proč má kabát tak těžký. Děda vynadal babičce, proč ho nutí kabát věšet, když může ležet. Všichni vynadali mně, že mám na to myslet, chlapi prý mají jiné starosti. Já jsem vytkla všem, že mám také spoustu starostí.

Když jsme si tak pěkně všichni vynadali, tak jsme konstatovali, jak je dobře, že se nic nestalo dětem.

A problém, zda hračky cizím půjčit či nepůjčit, byl vyřešen.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
petr stejskal
moc hezky napsané. Čtu to z úsměvem.
Dagmar Bartušková
Lydie, moc jsem se pobavila.
Libor Farský
Čtu si to znovu a pořád se bavím.
Jarmila Peerová
Když se daří,tak se daří...byla " klika ",že se nikomu nic nestalo.Takové podivnosti napíše jen život...
Naděžda Špásová
Lidmilo, tvoje články si vždycky ráda přečtu. Jsou moc vtipné a hlavně ze života. Jako občas u nás doma.
Vanda Blaškovič
Lidmilo, to je hezký článeček..:) Mně evokoval příhodu, kdy jedni manželé jeli s malým synem spolu autem, žena řídila a nabourala. Na můj dotaz, druhý den, jak maminka zareagovala po nabourání mi jejich syn odpověděl: Tatínek něco mamince řekl a ta mu dala facku...:)) ..:))
Marie Foltýnová
Lidmilko,hezky napsané a něco mi to připomíná.Když byla dcerka dítě školou povinné,také ji Ježíšek nadělil takovou dětskou pračku.Právali jsme v ní její malé ponožky.A teď k tomu svádění viny z jednoho na druhého.Dcerka byla malá.Hlídal ji manžel s babičkou.Na studeném sporáku stál vařič s horkým čajem.Já si odskočila ke kamarádce ,podívat se na nový šicí stroj.Dcerka,všetečka popotáhla za šňůru od vařiče a strhla konvici s horkým čajem na sebe.Na štěstí jen na nožky,kde má jizvy dodnes.Samozřejmě jsem za to mohla já.I když jsem nebyla doma.A já zase spustila na ty dva,že ji neuhlídali.
Jaroslava Handlová
Tvůj humor má stejný šmrnc, jako Ty, Lidko. A pak, že se problémy samy nevyřeší! :)
Marie Seitlová
Pěkně popsaný příběh s dobrým koncem.
Marie Magdalena Klosová
Lidmilko,pookřála jsem Tvým milým a veselým,avšak i poučným příběhem.Vzpomněla jsem si také na pračku,kterou jsem ale obdržela já asi šestiletá.Nebýt Tvého příběhu,upadla by navždy v zapomnění.Myslím,že moji,a nejen moji, vnoučci by potřebovali víc dědečků s těžkými kabáty a míň babiček,tetiček,kamarádeček a jiných darovacích lidiček .Mají tolik hraček,že jim je rodiče na čas část schovávají,aby je pak dětičky "znovu objevili".mm
Jana Šenbergerová
Spousta problémů se v životě řeší sama ... Moc zajímavé a poučné. :-)
ivana kosťunová
Jako bych to viděla-mám ráda tyhle rodinné historky.
Eva Mužíková
Ano, takové příběhy přináší život. A když je někdo dokáže tak krásně napsat, to je radost číst. Také jsme měli ten velký umělohmotný jeřáb, který nepřežil můj nával zlosti a proměnil se v stovku kousků... Dodnes se za to mé selhání stydím, ale prostě, - stalo se.
Zuzana Pivcová
Moc hezké. Říká se, že pro někoho vánoce bývají podobně stresové jako dovolená. Nemůžu to (bohužel?) posoudit. Ale Ty sama jsi velmi vyrovnaná a pohodová vždy, i když dospět do tohoto stádia asi nebylo jednoduché. Díky. Lído.
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Lidmilko, moc mi článek pobavil, umíte hezky psát a příběh mi trochu připomněl i moje historky ze života.
Lenka Hudečková
Takový je život... :-)
Eva Balúchová
Taky mě článek pobavil.Znám to,to nadávání byly hlavně emoce,až pak si člověk uvědomí co je nejdůležitější. Alenko,věřím,že ses taky polekala a proto dostal malý na zadek.
Libor Farský
Jo, přesně. Pohádka o veliké řepě. A já jsem ten poslední v řadě, který z toho smíchem jako první padá na zadek. Díky za pobavení, Lidmilko, máš mé plné souhvězdí.
Hana Šimková
Ještě že to Liduško dopadlo dobře alespoň pro děti i když ztráta hraček jim určitě vadila.
Alena Várošová
Lidmilko,ráda jsem si celý článek přečetla.Kdyby tam byl i pes,tak by dostal vyhubováno taky.Tak mi to připadalo jako pohádka o veliké řepě jeden za druhým,jenže v hubovacím podání.5*
Dana Kolářová
Příjemné čtení ze života, nepřeslazené. Děkuji.
Alena Tollarová
Lidmilko, to je ze života. Ještě že to odnesly jen hračky. Mně bohužel před očima běží čerstvý zážitek s padajícími dveřmi na moje vnoučata. Jeden z nich ode mě dostal asi tři dny na to na zadeček takovou, až jsem se sama lekla, protože jsem ho přistihla, jak stojí na okraji skříňky, na níž stojí užší knihovnička a loví modely letadýlek, co stavěl kdysi jeho táta... Strašná představa, že to mohlo spadnout .... pardon, asi to sem moc nepatří.
Olga Štolbová
A tak je to vždycky...moc hezké povídání. :-) *****
Ingrid Hřebíčková
Lído, já také děkuji za pěkný článek. Obě jsme ti poslaly 5 hvězdiček.
Michaela Přibová
Lído díky. Taková normální rodinka.