Máte rádi knihovny? Račte vstoupit!
FOTO: archiv autorky

Máte rádi knihovny? Račte vstoupit!

11. 1. 2016

Citát Václava Havla: Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovídám: o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů - lidských, ekonomických, ekologických, sociálních a politických.

Vážení přátelé, vánoční svátky jsou za námi a opět začala škola. Ach jo... zase to vstávání a povinnosti. Ale pokud máte rádi vzdělávání a tím pádem předpokládám i knihovny, tak bych vás dnes ráda provedla Národní technickou knihovnou v Praze Dejvicích. NTK je veřejně přístupná budova. Je součástí kampusu Dejvice.

Kazdý den od metra Dejvická proudí do vysokých škol tisíce studentů. Velice dobře ten ruch zde znám. Jednak zde bydlím a kdysi, v době pravěku, jsem ČVUT absolvovala. Tenkrát zde stála jen ta jediná  výšková budova.

Na budovu knihovny se nyní dívám z okna. Studentský život, klokotající všude kolem, mám opravdu ráda. A po letech jsem se opět dostala mezi studenty. Do NTK chodí studenti studovat a vyhledávat patřičný studijní materiál. Tak i já.

V knihovně jsem schopna strávit hodiny. Jako student - senior mám do knihovny celoroční vstup. Knihovna je opravdu nádherná. Vážení čtenáři, pokud se dostanete do těchto míst, zajděte sem. Málokdo totiž ví, že z volně přístupného prostoru přízemí se do chráněných částí knihovny (tedy do Technické knihovny ČVUT) dostanete přes turnikety i s lístkem „vstup volný“, který si u nich vytisknete. Lístek s čárovým kódem slouží i při odchodu z knihovny. Nebudete moci používat internet, ani si vypůjčovat knihy, ale uvidíte, jak je dnešním studentům umožněno fantasticky studovat. Možná, že zde i trochu omládnete, zahrajete si na interaktivním pískovišti, prohlédnete si výstavu architekta Benše, či si dáte něco na zub v kavárně v přízemí.

Pro veřejnost byla knihovna zpřístupněna v září 2009. Interiéru dominuje rozlehlé atrium, které zahrnuje šest nadzemních podlaží. Nejenom toto atrium uvidíte na fotografiích. Na jeho obvodu leží schodiště mezi patry. Betonové stěny směrem do atria zdobí přes dvě stovky avantgardních kreseb komiksového typu. Barevné podlahy navozují pocit lehkosti a radosti.

Všude vládne tvůrčí atmosféra, studenti se chovají velice ohleduplně, mobily jsou ztišeny či vypnuty. Téměř všichni sedí u počítačů, kterých je zde přes dvě stě. Wi-Fi připojení je zde samozřejmostí, stejně jako kopírovací technika, infokiosky, klidové zóny s množstvím hloubajících studentů, soukromé buňky pro studium, možnost pronájmu místností pro přednášky, automaty s občerstvením. 

Velice příjemná kavárna láká k posezení. Má i venkovní zahrádku, která byla do nedávna v obležení. Mne nejvíce fascinuje Noční studovna, která je otevřena až do dvou hodin ráno! Pro mne tam pobýt je takový malý seniorský zážitek. Ze studovny udělám pár kroků přes park a jsem doma.

Tak vidíte, přátelé, jak dnešní studenti, jakéhokoli věku, mají fantastické podmínky pro studium! Jen ty finance studentům z počátku jaksi chybí. Ale to brzy doženou svou odborností a schopností.

 Pokud vás článek zaujal, zavítejte do Národní technické knihovny. Na vebových stránkách NTK najdete i fotografickou soutěž. Téma: Interaktivní pískoviště. Já se tam jdu právě podívat, možná se potkáme.

Více: www.techlib.cz

 

Kampus Dejvice je prostor spojující univerzity a instituce:

* ČVUT v Praze České vysoké učení technické
* VŠCHT Praha Vysoká škola chemicko technologická
* ÚOCHB AV ČR Ústav organické chamie a biologie
* Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy
* NTK Národní technická knihovna ve spolupráci s Městskou částí Prahy 6

Hodnocení:
(3.8 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%