Můj seniorský život. Aneb: Škatule, škatule, hýbejte se!
foto: ARCHIV AUTORKY

Můj seniorský život. Aneb: Škatule, škatule, hýbejte se!

12. 2. 2016

"Osud drtí, osud povznáší, jak nešťastného, tak i šťastného, a co má přijít, nikdo netuší."  (Sofoklés)

I já jsem v životě neměla všechny dny zalité sluncem, jak by se mohlo možná zdát. Jistě, že  jsem zažila i krušné chvíle, kterými si člověk musí projít, včetně úmrtí nejdražších, nemocí, operací... Ale o tom nyní nehodlám psát.

Alfa omegou mého života, asi podobně jako u většiny z nás, je milovaná rodina s vnoučaty. Máme kolem sebe spoustu přátel, se kterými si užíváme příjemné chvíle, jak doma v České republice, tak v manželově rodišti uprostřed Středozemního moře na ostrově Hvaru. Pro mne je takový život již normální realita, ovšem stále s nádechem vzrušení a exotiky.

Z prostředí tam i tady jsem na i60 napsala hodně článků, z kterých jste někteří zřejmě již poznali můj životní styl včetně zálib. Abych se přiznala, nevidím u sebe rozdíl, co se týká aktivity a elánu před důchodem a v důchodu. Ani jsem nepostřehla, kdy mi vlastně ten důchodcovský věk začal odpočítávat roky. Doufám, že nezpůsobím pobouření, ale prostě toho seniora doposud moc nevnímám. Bude to asi tím, že mne věk zatím nikterak zdravotně neomezuje a že se pohybuji mezi mladými, optimistickými lidmi. Ale je i fakt, že věkově patřím mezi ty mladší seniory. Apropo´s, kdy vlastně začíná seniorský věk? Je nějak daný, nebo je to individuální pocit?

Jak jsem se již zmínila, věnuji se ráda rodině, vnoučatům, přátelům jak celoživotním, tak i těm mladším, zahradě, vinicím, olivovníkům, rybaření, výletům, kultuře, studiu, vaření, pečení, čtení, psaní, fotografování, malování, paličkování, bridge, sudoku. Skoro jsem zapomněla, ke všemu se ještě snažím trochu podnikat v oboru kosmetika a v cestovním ruchu. Ale odpočívat umím, to bezesporu.

Částečně pomáhám manželovi ve věcech, které se týkají provozování penzionku. Naštěstí, jeho fortel je úžasný! Kamarádky mi říkají: „Ještě že ho máš! Je snad jediný, který tě dokáže usměrnit při tvé vitalitě a to není úplně snadné.“ Přiznávám, jsem šťastná, že ho mám, že jsme dva. Vzájemně se doplňujeme. Být singl bych nedokázala.

Mojí největší zálibou je sport a cestování. Posílám vám, milí přátelé, sportovní pozdravy a snad i inspiraci ve formě fotografií z některých mých cest. Začínám posledně navštíveným ostrovem Lanzarote, následuje náš milovaný ostrov Hvar a nakonec je zastoupená i matička Praha se skokem do New Yorku.

Není třeba podávat závratné sportovní výkony. Stačí se projít, shrabat listí, zrýt záhonek, či proběhnout se se psem. Doporučuje se občas si soukromě prověřit s partnerem, zdali náhodou netrpíme astmatem. Je to prý velice, velice prospěšné pro krevní oběh i psychiku...:)

Je až neuvěřitelné, že dodnes platí citát od William Shakespeare z šestnáctého století:

„Žena je jako citlivé váhy: jen malounko se jí dotkneš, a již je jazýček v pohybu.“

Potom je ovšem velice důležité, jak pro samotnou ženu, tak pro její okolí, jaký pohyb bude preferovat. Já doporučuji ten pohyb tělesný. Přináší endorfiny, dobrou náladu, přátele a tím pádem i štěstí a pohodu.

A poradím vám, moji milí, jak na to, kdyby se vám náhodou nechtělo vstát z gauče a začít "mučit" své tělo. Řekněte si sami sobě, tak jak si to říkáme i my "holky" z mokré čtvrti: "Škatule, škatule, hýbejte se!" :-)  

Toto zvolání nás totiž vždy zaručeně rozveselí a motivuje k akci, do které by se nám jinak nechtělo.

Takže přátelé, neberte to osobně, třeba vám pomůže prosté HOP a SKOK přes potok A a pojďme na to společně. Málokdo si totiž uvědomuje, že denně děláme jednu ze dvou věcí. Buď upevňujeme své zdraví, nebo podporujeme nemoc. 

Vězte, že stále platí: Ve zdravém těle, zdravý duch! A nazapomeňme na naše mladé časy, na Králíky z klobouku a jejich obligátní "Vstávat a cvičit!"

 

P.S. Přikládám video, kde na Hvaru předcvičuji relaxační cvičení. Je to kombinace jógy, pilatesu a "tajči", vhodná pro nás, seniory. A pokud bych se na nějakou dobu odmlčela, vězte, milí čtenáři, že jsem na Vás nezapomněla. Budu jen v končinách, kam internet ještě nedorazil. Tentokrát, pro změnu, budu spát asi v korunách stromů. Bez technických vymožeností, bez íčka, ale s Jižním křížem nad hlavou! To bude teprv romantika. Snad mne něco nezblajzne. Mějte se krásně a těším se někdy příště!

 

 

 

 

Hodnocení:
(4 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vanda Blaškovič
Přátelé, všem děkuji za vaše povzbuzující komentáře. Moc si jich vážím. Opravdu. Na cestu se již dlouhodobě průběžně připravujeme. Až vypukne den D, dám vědět. Afrika je Afrika....:)) však víte..:)) Děkuji!!!
Lubomír Müller
Nabitá energií a touhou žít naplno, poznávat, milovat, dávat a umožňovat i jiným nové zážitky. To je, Vando, dobré a smyspluplné poselství. Přeji Ti, ať se naplňuje a léčí. A pod Jižním křížem pozor, tam se hlava rychle zatočí, znám to z vlastní zkušenosti. Tak na těch větvích stromů se pořádně drž! =))))))))
Jaroslava Handlová
Patříš k těm, co mají ponětí o "know how" na elixír mládí. Vando, to není jen dar, ale výsledek Tvého smýšlení a činění. Hodně krásných zážitků, štěstí, úspěch, radost, pevné zdraví i nadále Ti přeje Jarka.
Alena Tollarová
Vando, já nehraju, to cvíčo je jenom minuta. Přidej ... prosím ....
Růžena Antlová
Šťastnou cestu a šťastný návrat spoustu nových zážitků ti přeji
Zdenka Jírová
Jsi velmi pohyblivá a duševně velmi čilá. Myslím, že na tom bude mít zásluhu i to Hvarské sluníčko a moře. Vím, jak je tam krásně. Přeji Ti obojí v plné míře.
Marie Magdalena Klosová
Václavko,jsi fajn,udržuj si svůj styl a měj se hezky na všech svých cestách.Šťastnou cestu,holka neposedná.mm
Eva Mužíková
Vzala jsem si poučení .Moje škatule se od pondělí začne dvakrát týdně hejbat ve zdejší Sokolovně, spolu s ostatními vrstevnicemi.
Alena Várošová
Vando,jsi nezmar.Kdyby se tady spojilo deset seniorek,tak by ti tvou vitalitou na tebe nestačily.Ještě by nebyly z pochodu doma a už bys vymýšlela další akvitity,aby se lidi nenudili.Jsi jak ten rozbouřený ocelán na videu.A psát ,že umíš o tom nikdo nepochybuje.Źij si svůj plnohodnotný život ve zdraví,lásce a pohybu.Užij si krásné chvíle,nástrahám se vyhýbej a šťastna se vrať domů do vlasti.5*
Libor Farský
Alčo T. řekl bych, že si Vanda s cvičením dobře poradí i na gauči ve dvou a s fortelem. Moc se mi líbí ten citát o jazýčku v pohybu. Přidávám 5* pro Wandu i Williama Shakespeara.
Vladka Steinová
Milá Vando, čekala jsem na Tvůj článek, který mě nezklamal, naopak, opět nám přibližuje Tvůj dynamický život, Tvoje konání. Jsi nezkrotná, vitální a neustále si doplňuješ a hledáš další aktivity. Přitom ještě stihneš pomáhat kolem vnoučat. Máš můj obdiv a přeji Ti z celého srdce další pěkný život,hodně zájmů, hodně dobrých přátel a splnění všech Tvých přání jak v soukromém životě, tak v oblasti cestování !!!Vladka
Helena Hejduková
5 hvězdiček a všechny palce nahoru. Ukázka Vašeho cvičení je skvělá a pro mě inspirující, takovou přibližně mám i já představu o cvičení pro ženy, jak jsem psala ve svém článku. A Vaše věta buď upevňujeme zdraví nebo podporujeme nemoc je víc než pravdivá. A pohyb k upevňování zdraví nesporně patří.
Soňa Prachfeldová
Vando, také mi mluvíš z duše. A kdy začíná seniorský věk ? Od 64-74 tanné stáří, od 75-89 vlastní stáří, od 90 dlouhověkost až do smrti. Není to dogma, záleží na tom, jakou má člověk letoru, životní styl, geny atd. přeji Ti až do konce dlouhověkosti krásný zdravý životní styl :-)
Alena Tollarová
Ty jsi, Vando, opravdu živel, který není lehké zkrotit. A to je pro život, nejen ten seniorský, velká devíza. Co na gauči? Na to je vždycky času dost. Někomu začíná seniorský život ve 30, někomu nikdy. To Tvoje cvíčo si pustím. Měj se dobře, ať jsi kdekoliv. A nezapomeň si vzít placku i60.
Helenka Červenka
Ještě hodně aktivně prožitých dnů Ti přeji, Vando! Užívej, dokud to jde a nenech se nikým a ničím zastavit. Opakuju po dvacáté - věk si určujeme v hlavě. Tak se na datum narození nedívej, kdy začíná seniorský věk neřeš...a pohybuj se mezi pozitivními lidmi!
Jarmila Komberec Jakubcová
Milá Vando, tvůj článek je "moje krevní skupina". I já žiji podobně jako ty, chodím cvičit, stále pracuji prostě žiji aktivně a ani nevnímám to že jsem věkem seniorka.Tvůj článek může být inspirací jak ze aktivně prožíti tzv třetí věk.Já chodím 3x týdně s nording holemi na pochod 6-7km.V partě stejných seniorek si užíváme a hlavně jsme v pohybu.Dík za pěkný a hlavně optimistický příspěvek .