Můj seniorský život. Aneb: Škatule, škatule, hýbejte se!
foto: ARCHIV AUTORKY

Můj seniorský život. Aneb: Škatule, škatule, hýbejte se!

12. 2. 2016

"Osud drtí, osud povznáší, jak nešťastného, tak i šťastného, a co má přijít, nikdo netuší."  (Sofoklés)

I já jsem v životě neměla všechny dny zalité sluncem, jak by se mohlo možná zdát. Jistě, že  jsem zažila i krušné chvíle, kterými si člověk musí projít, včetně úmrtí nejdražších, nemocí, operací... Ale o tom nyní nehodlám psát.

Alfa omegou mého života, asi podobně jako u většiny z nás, je milovaná rodina s vnoučaty. Máme kolem sebe spoustu přátel, se kterými si užíváme příjemné chvíle, jak doma v České republice, tak v manželově rodišti uprostřed Středozemního moře na ostrově Hvaru. Pro mne je takový život již normální realita, ovšem stále s nádechem vzrušení a exotiky.

Z prostředí tam i tady jsem na i60 napsala hodně článků, z kterých jste někteří zřejmě již poznali můj životní styl včetně zálib. Abych se přiznala, nevidím u sebe rozdíl, co se týká aktivity a elánu před důchodem a v důchodu. Ani jsem nepostřehla, kdy mi vlastně ten důchodcovský věk začal odpočítávat roky. Doufám, že nezpůsobím pobouření, ale prostě toho seniora doposud moc nevnímám. Bude to asi tím, že mne věk zatím nikterak zdravotně neomezuje a že se pohybuji mezi mladými, optimistickými lidmi. Ale je i fakt, že věkově patřím mezi ty mladší seniory. Apropo´s, kdy vlastně začíná seniorský věk? Je nějak daný, nebo je to individuální pocit?

Jak jsem se již zmínila, věnuji se ráda rodině, vnoučatům, přátelům jak celoživotním, tak i těm mladším, zahradě, vinicím, olivovníkům, rybaření, výletům, kultuře, studiu, vaření, pečení, čtení, psaní, fotografování, malování, paličkování, bridge, sudoku. Skoro jsem zapomněla, ke všemu se ještě snažím trochu podnikat v oboru kosmetika a v cestovním ruchu. Ale odpočívat umím, to bezesporu.

Částečně pomáhám manželovi ve věcech, které se týkají provozování penzionku. Naštěstí, jeho fortel je úžasný! Kamarádky mi říkají: „Ještě že ho máš! Je snad jediný, který tě dokáže usměrnit při tvé vitalitě a to není úplně snadné.“ Přiznávám, jsem šťastná, že ho mám, že jsme dva. Vzájemně se doplňujeme. Být singl bych nedokázala.

Mojí největší zálibou je sport a cestování. Posílám vám, milí přátelé, sportovní pozdravy a snad i inspiraci ve formě fotografií z některých mých cest. Začínám posledně navštíveným ostrovem Lanzarote, následuje náš milovaný ostrov Hvar a nakonec je zastoupená i matička Praha se skokem do New Yorku.

Není třeba podávat závratné sportovní výkony. Stačí se projít, shrabat listí, zrýt záhonek, či proběhnout se se psem. Doporučuje se občas si soukromě prověřit s partnerem, zdali náhodou netrpíme astmatem. Je to prý velice, velice prospěšné pro krevní oběh i psychiku...:)

Je až neuvěřitelné, že dodnes platí citát od William Shakespeare z šestnáctého století:

„Žena je jako citlivé váhy: jen malounko se jí dotkneš, a již je jazýček v pohybu.“

Potom je ovšem velice důležité, jak pro samotnou ženu, tak pro její okolí, jaký pohyb bude preferovat. Já doporučuji ten pohyb tělesný. Přináší endorfiny, dobrou náladu, přátele a tím pádem i štěstí a pohodu.

A poradím vám, moji milí, jak na to, kdyby se vám náhodou nechtělo vstát z gauče a začít "mučit" své tělo. Řekněte si sami sobě, tak jak si to říkáme i my "holky" z mokré čtvrti: "Škatule, škatule, hýbejte se!" :-)  

Toto zvolání nás totiž vždy zaručeně rozveselí a motivuje k akci, do které by se nám jinak nechtělo.

Takže přátelé, neberte to osobně, třeba vám pomůže prosté HOP a SKOK přes potok A a pojďme na to společně. Málokdo si totiž uvědomuje, že denně děláme jednu ze dvou věcí. Buď upevňujeme své zdraví, nebo podporujeme nemoc. 

Vězte, že stále platí: Ve zdravém těle, zdravý duch! A nazapomeňme na naše mladé časy, na Králíky z klobouku a jejich obligátní "Vstávat a cvičit!"

 

P.S. Přikládám video, kde na Hvaru předcvičuji relaxační cvičení. Je to kombinace jógy, pilatesu a "tajči", vhodná pro nás, seniory. A pokud bych se na nějakou dobu odmlčela, vězte, milí čtenáři, že jsem na Vás nezapomněla. Budu jen v končinách, kam internet ještě nedorazil. Tentokrát, pro změnu, budu spát asi v korunách stromů. Bez technických vymožeností, bez íčka, ale s Jižním křížem nad hlavou! To bude teprv romantika. Snad mne něco nezblajzne. Mějte se krásně a těším se někdy příště!

 

 

 

 

Hodnocení:
(4 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.